Kultura obowiązkowa, 24 lutego – 2 marca
Wymyślanie kotletów z Robertem Makłowiczem i słuchanie kremu w Katowicach i Gdyni. Afrykański punkt widzenia w fotografii i dziwaczne spojrzenie na małomiasteczkową przyzwoitość. Do tego ponownie ponownie mierzymy się z rocznicą wojny w Ukrainie.
Wymyślanie kotletów z Robertem Makłowiczem i słuchanie kremu w Katowicach i Gdyni. Afrykański punkt widzenia w fotografii i dziwaczne spojrzenie na małomiasteczkową przyzwoitość. Do tego ponownie ponownie mierzymy się z rocznicą wojny w Ukrainie.
24 lutego, Klub Komediowy, Warszawa
Robert Makłowicz jest prawdziwą legendą polskiej telewizji. Trudno wśród Polaków znaleźć kogoś, kto mógłby z ręką na sercu powiedzieć, że Makłowicza nie lubi. Oficjalnie Makłowicz to dziennikarz, youtuber, autor książek i programów telewizyjnych, ale dla millenialsów to człowiek, który zmienił nasze podejście do telewizji i pokazał nam, że może być zabawna, ekscytująca, ale co najważniejsze – może nas czegoś nauczyć. W Klubie Komediowym Makłowicz weźmie udział w spektaklu improwizacyjnym. I trudno chyba o lepszego do tego człowieka, bo kto inny umiałby ugotować golonkę, przy okazji opowiadając o życiu Habsburgów, albo przygotować gulasz, przekazując nam historię Hunów.
Kream
28 lutego, P23, Katowice
1 marca, B90, Gdynia
KREAM to norweski duet DJ-ów i producentów muzycznych, w skład którego wchodzą bracia Daniel i Markus Slettebakken z Bergen. Muzycy zadebiutowali w 2017 roku, kiedy podpisali kontrakt z Atlantic Records oraz Big Beat Records. W tym samym roku do sprzedaży trafił „Taped Up Heart”, który zajął 22. miejsce Billboard Hot/Dance Electronic Songs.. Pandemia COVID- stała się inspiracją dla nowego projektu duetu, „LIQUID : LAB”. Były to transmisje na żywo, podczas których bracia prezentowali swoje sety w niezwykłych lokalizacjach Norwegii, ukazując nie tylko wyjątkową architekturę tego kraju, ale i piękne krajobrazy. Projekt zdobył ogromne uznanie fanów na całym świecie.
1 marca – 14 września, Muzeum Etnograficzne, Warszawa
Wystawa fotograficzna „Afrotopie” oddaje głos afrykańskim osobom artystycznym i przedstawia zdjęcia 18 twórców z tego kontynentu. Fotografie nie starają się powielać afrykańskich mitów, które tak dobrze znamy z książek polskiej szkoły reportażu. Nie ma tutaj miejsca na pokazywanie malowniczych krain i egzotyki albo na skupianie się na nędzy i wojnie. Ich celem jest przełamanie stereotypów i pokazanie, jak faktycznie wygląda współczesność mieszkańców tego kontynentu: Afryka to gigantyczna mieszanka kultur, historii, tradycji i społeczności. Za organizację wydarzenia odpowiada zespół kuratorski w składzie: Amy N. Muhoro, Malaika Nabila i Witek Orski. Wystawa jest częścią programu „Wbrew stereotypom”.
Weekend Polskiego Kina w Aberdeen
28 lutego – 2 marca
Weekend Polskiego Kina w Aberdeen jest częścią 8. edycji Polsko-Szkockiego Mini Festiwalu. Jego gościem specjalnym będzie uznana polska reżyserka, Agnieszka Smoczyńska. Weekend 28 lutego – 2 marca zainauguruje nagradzana polsko-brytyjska koprodukcja „Silent Twins”, której towarzyszyć będzie masterclass, sesja Q&A i spotkanie reżyserki z publicznością. W sobotę 1 marca zaprezentowana zostanie „Fuga”, film zakwalifikowany do sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, z kreacjami aktorskimi Gabrieli Muskały i Łukasza Simlata. Całość zwieńczy pokaz debiutu reżyserskiego Agnieszki Smoczyńskiej „Córki dancingu” z 2015 roku, nagrodzonego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii najlepszy debiut. Wydarzenie współorganizowane jest przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest.
„Solidarni z Ukrainą”
1 marca, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków
To już czwarty raz, gdy na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się koncert charytatywny Solidarni z Ukrainą. Pierwszy odbył się w kilka dni po rozpoczęciu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Następne dwa miały miejsce w kolejne rocznice tego wydarzenia. Teraz od wojny mijają już trzy długie lata. Na scenie teatru wystąpią m.in. zespół Dagadana, Ewelina Flinta, Natalia Niemien, Tatiana Malkova, Barbara Wrońska, Patryk ‘Bober’ Bobrek, Maciej Maleńczuk, Jorgos Skolias oraz artyści Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wydarzenie współorganizowane jest przez Fundację Stand With Ukraine i ma na celu pokazywać, jak ważna jest w takim momencie solidarność i wiara w człowieka – w tym roku zbiórka jest organizowana na dzieci z terenów przygranicznych znajdujących się pod opieką organizacji „Miasto Dobra”.
1 marca, K-Bar, Warszawa
Spieszmy się kochać kluby, tak szybko odchodzą. Ostatnie wydarzenie pod mostem Poniatowskiego w Warszawie na pewno przyciągnie całą Warszawę. Na trzech scenach K-Baru wystąpią niemalże wszyscy DJ-e i producenci, którzy przez ponad dwa lata współtworzyli tę miejscówkę. A że było takich osób wiele, możecie spodziewać się back 2 backów. Nie wiemy jeszcze, czy założyciele K-Baru planują otworzyć nową przestrzeń klubową, ale wiemy, że będziemy tęsknić. Chociaż twierdzimy, że nazwa w kontekście klubowym jest dyskusyjna. A jeśli dotąd nie byliście w K-Barze i chcielibyście, aby was do niego przekonać, przypominamy, że to jedyny klub w Polsce, do którego weszła Charlie XCX i stwierdziła, że zagra niespodziewanego dj seta.
Maraton „Miasteczka Twin Peaks”
1,7 i 8 marca, Iluzjon, Warszawa
O „Twin Peaks” napisano już wszystko. „Legendarny”, „kultowy” , „genialny”. Każdy z tych przymiotników pasuje do serialu Davida Lyncha. Serialu, który przełamuje wszystkie zasady telewizji. Produkcji, która zadebiutowała 35 lat temu i pokazała nam, że telewizja nie musi być nudna i wtórna. Może być artystyczna, dziwaczna i szalona. Dlatego warto sobie co jakiś czas przypomnieć, co stało się Laurze Palmer. W trakcie trzech spotkań w warszawskim Iluzjonie będziecie mieli okazję zobaczyć, dlaczego cały świat zakochał się w historii prowincjonalnego miasteczka, które skrywa mroczne sekrety. Bo „Twin Peaks” to coś więcej niż po prostu serial. Jeśli nie wierzycie, spytajcie znajomego fana Davida Lyncha.
I taki to był tydzień w kulturze. Pingwin prezydentem Stanów, wytrwała Steczkowska
Wiecie, że naczelną strategią przetrwania zwierząt jest adaptacja? Nikt nie udowadnia tego lepiej niż Justyna Steczkowska, która za PiS-u robiła wszystko, żeby nie spaść ze scen...
czytaj więcej ->ILE NA DZIESIĘĆ?: Nosferatu jest brzydki, ale dobry w łóżku
Powrót Eggersa do korzeni opowieści objawia się nie tylko w wykorzystaniu estetycznej matrycy ekspresjonizmu niemieckiego, ale i w aspekcie fabularnym.
czytaj więcej ->O „Intermezzo” Sally Rooney [recenzja]
U Rooney komunizm à la Badiou wyraża się w sposobie, w jaki pisarka traktuje swoich bohaterów: jej wizje są niemal utopijne, bohaterowie przeżywają jakieś trudności, ale koniec ...
czytaj więcej ->