Co kryje się za najsłynniejszym cyklem obrazów Wojciecha Fangora? O wystawie „Fangor. American Dream” w Krupa Art Foundation

Redakcja
podcast
sztuka
17.10.2024
2 min. czytania

Wystawa „Fangor. American Dream” otwarta we Wrocławskiej Krupa Art Foundation trwa do 11 listopada. Tłumy odwiedziły pokaz, który gromadzi blisko 50 obiektów reprezentujących najbardziej rozpoznawalny okres w twórczości Fangora, w tym abstrakcyjne obrazy. Na wystawę przyszło ponad 12 tysięcy osób.

Obserwatorium gwiazd w Summit, era hipisów i wystawa w nowojorskim Guggenheim Museum. To wszystko splata się w niezwykłej historii wyjazdu jednego z najważniejszych polskich malarzy XX wieku do USA. O wystawie „Fangor. American Dream” rozmawiamy z prezeską Krupa Art Foundation, Katarzyną Młyńczak-Sachs. 

Katarzyna Młyńczak-Sachs opowiada, dlaczego Wojciech Fangor – w latach 50. uznany w Polsce malarz – decyduje się na emigrację, najpierw do Wiednia, potem do innych europejskich miast, a wreszcie do Stanów. Rozmawiamy o tym, w jaki sposób zmienia się wówczas malarstwo Fangora, który jeszcze w latach 50. uprawia malarstwo socrealistyczne, a w kilka lat kompletnie zmienia styl i zaczyna malować obrazy abstrakcyjne, z których dziś jest najbardziej znany.

O tym, jak wyglądało życie Fangora w Stanach Zjednoczonych, pisaliśmy we wrześniowym Mincie

Wyprawa do Stanów to też otwarcie się na zupełnie nowe doświadczenia: na działalność z prywatnymi galeriami i marszandami oraz pracę na Fairleigh Dickinson University w New Jersey. To wreszcie obrazy, które dziś uchodzą za najcenniejsze w dorobku artysty. Rozmawiamy o kontekście ich powstania i o tym, dlaczego to właśnie one pojawiły się na wystawie kuratorowanej przez Dorotę Monkiewicz.

W podcaście rozmawiamy także o katalogu, w którym obok tekstów badawczych znajdują się też teksty inspirowane malarstwem Fangora, pisane między innymi przez Agnieszkę Wolny-Hamkało i Olgę Drendę. 

Partnerką podcastu jest Krupa Art Foundation, w której jeszcze do 11 listopada trwa wystawa „Wojciecha Fangora American Dream”. Wystawie towarzyszy katalog, o którym porozmawiamy w dzisiejszym podcaście, i niezwykły pokaz prac wideo w sali imersyjnej, w której piątka osób artystycznych podejmuje tak ważny dla Fangora temat przestrzeni. Za pomocą współczesnych metod artystycznych eksplorują zagadnienie „pozytywnej przestrzeni iluzyjnej”.

Reklama