I taki to jest miesiąc w kulturze. Co z tą Masłowską i kto z „Planety singli” zagra w nowej adaptacji „Lalki”

Redakcja
podcast
przegląd miesiąca
29.08.2024
4 min. czytania

Michał Walkiewicz urządził zabawę w obsadzenie ról w najnowszej adaptacji filmowej „Lalki”, której ma się podjąć Maciej Kawalski, reżyser znany z niespecjalnie udanego filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”.

Raz w miesiącu członkowie redakcji i osoby autorskie Mint Magazine spotykają się w studio newonce, aby w podcaście podsumować minione trzydzieści dni w kulturze. Aleksander Hudzik, Kinga Sabak, Angelika Kucińska i Michał Walkiewicz rozmawiają o literaturze, sztuce, filmie i muzyce. Jaki to był sierpień w kulturze?


Partnerką podcastu Mint jest wrocławska Krupa Art Foundation. W galerii fundacji trwa wystawa Wojciecha Fangora „American Dream” prezentująca prace jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku.

Na wystawie można zobaczyć najsłynniejsze, abstrakcyjne obrazy malarza, w tym te, które trafiły na wystawę Fangora w nowojorskim muzeum Guggenheima. Tymczasem wrocławskiej wystawie, którą odwiedziło już blisko 10 tysięcy osób, towarzyszy katalog, który ukaże się na początku września. Sama wystawa potrwa do 20 października.

Nowa powieść Doroty Masłowskiej

Najgorętszą premierą miesiąca była premiera powieści Doroty Masłowskiej. Trasa promocyjna rozpoczęła się już w połowie sierpnia, kiedy to pisarka pojawiła się w krakowskim Karakterze i przez kilka godzin podpisywała egzemplarze „Magicznej rany”. Potem były wywiady i okładki w najlepszych polskich tygodnikach. Warto dodać, że oficjalną premierę książkę miała dopiero 28 sierpnia.

Prowadzący dyskutowali o stylu literackim Masłowskiej i o ironii, która w XXI wieku może być już nieco nieświeża, a także o tym, czy jedna z najlepszych polskich pisarek nie stała się zakładniczką własnego wizerunku. Kontrowersji było więcej, a jedną z nich wywołał przytoczony przez Kingę Sabak cytat słynnej (nie takiej słynnej) wypowiedzi pisarza Mateusza Górniaka na temat pisarstwa Masłowskiej: „To świetna pisarka, która mnie wkurwia, bo zaprzęga tak zaawansowaną wyobraźnię i maszynerię pisarską do prostej beki (…). Myślę, że jej pisanie wybuchło, a potem wektor szedł już tylko w dół, po konserwatywnym, nie wyszła z pułapki, którą tak świetnie zastawiła. (…) Nie lubię jej”. Nie wszystkim uczestnikom podcastu fragment się spodobał.

Klasyka kina i nowa „Lalka”

Michał Walkiewicz urządził zabawę w obsadzanie ról w najnowszej adaptacji filmowej „Lalki”, którą ma zrealizować Maciej Kawalski, reżyser znany nam z niespecjalnie udanego filmu „Niebezpieczni dżentelmeni” – o zakopiańskiej bohemie dwudziestolecia międzywojennego, z Witkacym i Boyem-Żeleńskim na czele. Żeby było ciekawiej, prowadzący mieli wybrać aktorów ze znanego wszystkim hitu „Planeta singli”. Dlaczego? Dlatego że wyprodukował go Radosław Drabik, ten sam, który zamierza wyprodukować „Lalkę”. Film został nazwany przez twórców „ponadczasowym romansem”.

Piosenki o książkach, czyli Fontaines DC

Angelika Kucińska opowiedziała o albumie irlandzkiego zespołu Fontaines DC, który w swojej twórczości odwołuje się do klasyki literatury, a także napięć politycznych między Irlandią a Anglią. Kucińska opowiedziała o początkach zespołu, któremu nie wróżono sukcesu właśnie ze względu na literackie nawiązania („Kto będzie słuchał muzyki inspirowanej książkami?!”). Tymczasem na najnowszej płycie można znaleźć cytaty m.in z Ulisesa, a zespół wcale do niszowych nie należy. Kucińska mówi o tym, że Fontaines DC odchodzi od surowego post-punka; eksperymentuje z shoegaze i tworząc bardziej uniwersalny przekaz. Zapytacie, co to jest „shoegaze”? Walkiewicz też zapytał, odpowiedź w podcaście.

Uczta bogów na ceremonii otwarcia igrzysk

W sztuce w wakacje nie działo się za wiele, jak mówi Aleksander Hudzik. Dlatego tym bardziej warto było zwrócić uwagę na inscenizację, która pojawiła się na otwarciu igrzysk olimpijskich w Paryżu. W mediach społeczniościowych zawrzało, kiedy pojawiły się porównania sceny z drag queens z ceremonii otwarcia do słynnej „Ostatniej wieczerzy” da Vinciego. Hudzik opowiada o celu, w jakim wykorzystano obraz i o tym, dlaczego scena ta wzbudziła tak wiele kontrowersji.

CO NAM SIĘ PODOBAŁO W SIERPNIU?

Książka: „Magiczna rana” Doroty Masłowskiej
Płyta: „Romance” Fontaines DC
Film: „Obcy: Romulus”, w reż. Fede Alvarez
Sztuka: „Ostatnia wieczerza” czy „Uczta bogów” na otwarciu igrzysk olimpijskich

CZEKAMY

Płyta: „Imaginal Disk” zespołu Magdalena Bay
Pokazy „Czasu apokalipsy: Powrót” F.F. Coppoli
Film „Lalka”, reż. Maciej Kawalski

Reklama