Kultura obowiązkowa, 16–22 grudnia

Arek Kowalik
Kultura obowiązkowa
10.12.2024
5 min. czytania

Pożegnanie Pogłosu, „Przewodnik feministycznej psujzabawy” w Nowym Teatrze, wystawa „Dłubak x Zaradny” w Galerii Studio i wieczór poetycki w Śmierci Człowieka. Polecamy również premierę nowej książki Andy Rottenberg i spotkanie z autorką, a w kinach zobaczycie „Dziewczynę z igłą” Magnusa von Horna i „Coś” Johna Carpentera.

Pożegnanie Pogłosu, „Przewodnik feministycznej psujzabawy” w Nowym Teatrze, wystawa „Dłubak x Zaradny” w Galerii Studio i wieczór poetycki w Śmierci Człowieka. Polecamy również premierę nowej książki Andy Rottenberg i spotkanie z autorką, a w kinach zobaczycie „Dziewczynę z igłą” Magnusa von Horna i „Coś” Johna Carpentera. 

20, 21, 22 grudnia, Nowy Teatr w Warszawie

Performatywna odsłona „Przewodnika feministycznej psujzabawy” Sary Ahmed – jednego z ważniejszych feministycznych tekstów ostatnich lat. To manifest odwagi i działania, w którym Ahmed przypomina, że zmiana zaczyna się od aktów sprzeciwu – nawet tych pozornie drobnych, które zakłócają fałszywą harmonię i przywracają sprawiedliwość w przestrzeni publicznej i prywatnej. Spektakl Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ pokazuje, jak stać się tytułową psujzabawą lub jak pogłębić swoją psujzabawową praktykę. To również forma siostrzeńskiego wsparcia w trudnej walce o zmianę. 

Otwarcie: 18 grudnia, 20:15, Galeria Studio, Warszawa

Dla Zbigniewa Dłubaka fotografia była eksperymentem, za pomocą którego badał mechanizmy tworzenia znaków. Oryginalnym odbitkom fotografa towarzyszy specjalnie w tym celu skomponowana kompozycja dźwiękowa nagrana przez Annę Zaradny w jego dawnym mieszkaniu. Artystka przenosi eksperyment Dłubaka w sferę soniczną. Jego fotografie – jak sugeruje tytuł wystawy – stają się wieloznaczne, a tym samym nigdy nie są skończone. 

Zbigniew Dłubak, Artysta w pracowni, ok. 1975-1979 © Armelle Dłubak & Fundacja Archeologia Fotografii

19 grudnia, Klub Mechanik, Warszawa

Pogłos zniknął z Burakowskiej już prawie dwa lata temu, ale jeszcze długo po tym tliła się nadzieja na przywrócenie klubu w nowym miejscu i formule. Tak się niestety nie stało, władze miasta pozostały niewzruszone i tym samym spółdzielnia tworząca Pogłos została oficjalnie zamknięta. To ogromna strata dla niezależnej kultury Warszawy, ale nie ma co płakać, smutek lepiej wytańczyć. Ostatni taniec Pogłosu odbędzie się w Klubie Mechanik na Narbutta, a nam pozostaje mieć nadzieję, że ktoś przejmie po nich schedę – bo taki to już jest trudny żywot inicjatyw nie napędzanych zyskiem.   

16 grudnia, 19:00, Galeria Śmierć Człowieka, Warszawa

Obrazy, tkaniny, rysunki i instalacje przeplatają się we wspólnej wystawie Alicji Bielawskiej i Małgorzaty Widomskiej. W poniedziałek dołączą do nich również słowa – w przestrzeni wystawy usłyszycie wiersze obu artystek. Będzie to rozmowa otwarta na publiczność. Podczas spotkania każdy będzie mógł podzielić się swoimi wierszami – przeczytać je samodzielnie lub przekazać do przeczytania komuś innemu. Wystawa jest otwarta do 27 grudnia.

17 grudnia, 19:00, Nowy Teatr, Warszawa  

Anda Rottenberg, historyczka i krytyczka sztuki, była dyrektorka „Zachęty”, w kolejnym tomie dzienników dzieli się refleksjami o starości, kruchości i pandemicznej izolacji. „Schyłek” rozpoczyna się pożarem katedry Notre-Dame w Paryżu, a kończy inwazją Rosji na Ukrainę. Osobiste przemyślenia nieuchronnie łączą się z ogólnym niepokojem. To jednak dziennik pełen humoru, dystansu i osobistych zapisków, w którym Rottenberg łączy intymne obserwacje z krytycznym spojrzeniem na polską kulturę. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Radia TOK FM Anna Wacławik.

Anda Rottenberg

16 grudnia, 20:00, Kinoteka, Warszawa

Najlepszy zimowy klasyk po „Kevinie samym w domu”. Kultowy horror Johna Carpentera od 1982 roku zamyka widzów w zasypanej śniegiem antarktycznej stacji badawczej, w której grupa naukowców natrafia na nieznaną i raczej mało przyjazną formę życia. Istota przyjmuje wygląd i cechy osoby, którą infekuje. Gdy orientują się, że „coś” mogło skopiować któregoś z nich, wśród grupy rośnie paranoja. Muzykę do filmu napisał Ennio Morricone, a główną rolę gra Kurt Russel. Projekcja w ramach Splat!FilmFest. 

16, 17 i 19 grudnia, Kino Muranów, Warszawa

Prawie polski kandydat do Oscara (bo jednak duński), wielki triumfator festiwalu w Gdyni oraz Camerimage – nowy film wykształconego na łódzkiej filmówce Magnusa von Horna zachwyca zdjęciami Michała Dymka i ścieżką dźwiękową Frederikke Hoffmeier. To mroczna, zrealizowana w czerni i bieli opowieść o młodej dziewczynie, która pracuje w fabryce i próbuje przetrwać w trudnej rzeczywistości Kopenhagi po pierwszej wojnie światowej. Kiedy Karoline zachodzi w ciążę, pomaga jej Dagmar – kobieta, która prowadzi podziemny ośrodek adopcyjny dla niechcianych dzieci.

„Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn 

 

Reklama