Kultura obowiązkowa, 9–15 grudnia

( 02.12.2024 )

Olaf Brzeski wypuszcza lwa we Wrocławiu, Kombozycje Wilka i Zbioka w Kwiaciarni Grafiki i niezwykła stypa Zbigniewa Karkowskiego w Chmurach. Do tego anglojęzyczny debiut Almodóvara, biorzeźba Kuby Bąkowskiego, psychoanalityczna rozmowa o opowiadaniach Clemensa J. Setza oraz gruziński trap w Naroczu 13.

Excellent!, Olaf Brzeski

Otwarcie: 10 grudnia, OP ENHEIM, Wrocław

Ta wystawa to opowieść o lwie szukającym wolności. W pierwszym pomieszczeniu dawnego mieszkania Oppenheimów znajdziecie opuszczoną klatkę, w której wciąż czuć zapach zwierzęcia. Pozostałe pokoje są kolejnymi etapami jego ucieczki. Wystawa Olafa Brzeskiego jest jak film, w którym wciąż zmieniają się gatunki: thriller, kino drogi i science fiction, a kampowa estetyka miesza się z poetyką Andrieja Tarkowskiego. Zobaczycie rzeźby, instalacje i rysunki stworzone specjalnie na tę wystawę oraz starsze dzieła – wielkie obiekty zestawione z drobnymi. 

Olaf Brzeski i Francis Thorburn, fot. Wojtek Chrubasik

Wystawa sfinansowana została przez Unię Europejską NextGenerationEU i ze środków Gminy Wrocław.

Kombozycje Rafał WILK & ZBIOK Czajkowski

Otwarcie:12 grudnia, 19:00, Kwiaciarnia Grafiki, Warszawa

*Reklama

Projekt kombozycji powstał jako sprzeciw wobec indywidualizmu. Sztuka, która powstaje w ramach projektu, jest zawsze wynikiem współpracy. W najnowszej odsłonie projektu zobaczycie prace dwóch malarzy, a prywatnie przyjaciół, których twórczość doskonale się uzupełnia. Rafał Wilk fascynuje się przede wszystkim naturą, która zajmuje przestrzeń porzuconą przez człowieka. Dla Zbioka Czajkowskiego najciekawsza są ludzka kultura i społeczne rytuały. Wystawa jest formą dialogu między oboma artystami, a prezentowane obiekty przybrały formę wzajemnych pytań i odpowiedzi. 

Fotosynteza, Kuba Bąkowski oraz goście i gościnie

12 grudnia, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

Wykład performatywny, podczas którego Kuba Bąkowski opowie o swoim najnowszym projekcie: biorzeźbie napędzanej energią produkowaną przez algi, która podąża za światłem i jako produkt uboczny produkuje tlen. W rozmowie będą uczestniczyć naukowcy i naukowczynie z Politechniki Warszawskiej, inżynierowie robotyki oraz specjaliści bioprocesów w przemyśle. Biorzeźba Bąkowskiego to hybryda, w której kontrolowana przez sztuczną inteligencję maszyna w wymuszonej przez artystę symbiozie współpracuje z materią biologiczną.   

Fotosynteza, Kuba Bąkowski

„W pokoju obok”, reż. Pedro Almodóvar

Pokaz przedpremierowy, 15 grudnia, Kino Muranów, Warszawa

Doskonale przyjęty na festiwalu w Wenecji pierwszy anglojęzyczny film pełnometrażowy Pedro Almodóvara. Umierająca dziennikarka (Tilda Swinton) odnawia kontakt z dawną przyjaciółką (Julianne Moore). Hiszpański reżyser długo wzbraniał się przed tworzeniem filmów po angielsku, obawiając się, że stracą charakterystyczną dla jego stylu emocjonalność. Dwadzieścia lat temu zrezygnował z transferu do Hollywood (zaproponowano mu nakręcenie „Tajemnicy Brokeback Mountain”). W 2020 roku przetarł szlaki shortem „Ludzki głos”, gdzie główną rolę również zagrała Tilda Swinton. Rzadko zdarza się okazja, by zobaczyć drugi debiut tak uznanego twórcy.    

„Twarze w lustrach wind wieżowców”, Clemens J. Setz

( Arek Kowalik )

Kultura obowiązkowa 8–14 lipca

12 grudnia, 19:00, Austriackie Forum Kultury, Warszawa

Spotkanie z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”. Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne) i prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk) wezmą na warsztat opowiadanie Clemensa J. Setza ze znakomitego zbioru „Pociecha rzeczy okrągłych” wydanego w tym roku przez Filtry w przekładzie Agnieszka Kowaluk. Główny bohater pracuje w supermarkecie, a w wolnych chwilach fotografuje studentów z okna swojej łazienki i wyobraża sobie twarze ludzi w lustrach wind odległego wieżowca. Podczas dyskusji rozmówcy postarają się zrozumieć przyczyny jego samotności. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. 

Narocz 13 pres. Traphouse x 44Files

13 grudnia, Narocz 13, Warszawa

Trudno o lepszych gości z okazji All Cops Are Bastards Day. Na ulicach Tbilisi protestujący ścierają się z policją, a Narocz 13 przejmą dwie gruzińskie ekipy: Traphouse i 44Files. Możecie spodziewać się muzyczno-wizualnego show, w którym surowy hip-hop połączy się z pole dance. Dziewczyny z Traphouse i 44Files od 2022 roku organizują w Tbilisi trapowe imprezy, w których promują lokalne i międzynarodowe artystki. W Warszawie zagrają założycielki obu cykli: Anano Chikhladze (Angel of Darkness) i Natashaforever oraz DJ-ki i artyści wizualni znani z najlepszego gruzińskiego klubu Left Bank. Do ich muzyki zatańczą performerki Smooch, Alesia Maisei i KY Cygni. 

Traphouse

NOTHING ELSE BUT SOUND, Zbigniew Karkowski memorial charity

12 grudnia, Chmury, Warszawa

Jedenaście lat temu, również 12 grudnia, odszedł jeden z najbardziej wyjątkowych polskich kompozytorów i legenda sceny noise’owej – Zbigniew Karkowski. W życiu i muzyce nigdy nie szedł na kompromisy. Zmarł po ciężkiej chorobie, a przed śmiercią wyruszył do peruwiańskiej Amazonii, by spotkać się z lokalnym szamanem. Zgodnie z ostatnim życzeniem artysty, jego ciało pozostawiono w dżungli. Podczas tej wyjątkowej stypy usłyszycie pięć setów inspirowanych muzyką i życiem kompozytora.  

( Mintowe Ciasteczka )

Nasza strona korzysta z cookies w celu analizy odwiedzin.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak to działa, zapraszamy na stronę Polityka Prywatności.