Kultura obowiązkowa, 10- 16 marca

Kacper Peresada
Kultura obowiązkowa
5.03.2025
7 min. czytania

Faraon w Berlinie i społeczność w Warszawie. Radek Brousil we Wrocławiu i Londynie, a miłość dwa razy w tym pierwszym mieście. Tycho po długiej przerwie promuje nową płytę w Warszawie, Jamie xx promuje swoją w Poznaniu. Do tego „Zbiór A” Tadeusza Rolke i okazja, aby adoptować psa w Parku Szczęśliwickim

Faraon w Berlinie i społeczność w Warszawie. Radek Brousil we Wrocławiu i Londynie, a miłość dwa razy w tym pierwszym mieście. Tycho po długiej przerwie promuje nową płytę w Warszawie, Jamie xx promuje swoją w Poznaniu. Do tego „Zbiór A” Tadeusza Rolke i okazja, aby adoptować psa w Parku Szczęśliwickim.

14 marca – 3 maja, Krupa Gallery, Wrocław i Londyn
13 marca – wernisaż, Londyn
14 marca – oprowadzanie, Wrocław

14 marca w obu lokalizacjach KRUPA, we Wrocławiu oraz w Londynie, otworzy się solowa wystawa czeskiego artysty Radka Brousila. W swojej najnowszej serii prac artysta powraca do malarstwa, choć pozostaje wierny wieloletniej relacji z fotografią. Cykl „What You See Is Not Here Tomorrow” prezentowany w obu przestrzeniach powstał podczas rezydencji artysty w Nowym Jorku i opiera się na motywie uszkodzonych zegarów, które można znaleźć w przestrzeni miejskiej. Dziś zegary te są jedynie wspomnieniem przeszłości i pełnią funkcję dekoracyjną. Wykorzystując ten motyw, artysta snuje opowieść o relacji człowieka z czasem i naszym odwiecznym lęku przed jego upływem. Seria składa się z 25 dużych prac – o jedną więcej niż 24 godziny tworzące dobę – oraz mniejszych formatów. Radek Brousil to czeski artysta znany ze swoich eksperymentów z tkaniną, ceramiką, filmem, fotografią i wideo. Od lat w swojej twórczości porusza tematy aktywistyczne, stanowiące reakcję na otaczający nas świat i niepewną przyszłość. Tym razem jednak mierzy się z tym, co już minęło.

11 marca, Staromiejski Dom Kultury, Warszawa

„Naszym celem jest, aby «my» nie oznaczało wyłącznie zespołu organizacyjnego, ale obejmowało całą społeczność FRINGE” – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia. Dlatego w marcu odbędzie się pierwsze w historii spotkanie community, które ma na celu wspieranie dalszego rozwoju festiwalu. Podczas meetingu uczestnicy będą dyskutować o proponowanych datach kolejnej edycji Fringe, procesie uczestnictwa oraz metodach komunikacji w społeczności. Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji. Spotkanie będzie miało charakter dyskusyjno-warsztatowy i odbędzie się w języku angielskim.

14 marca – 1 czerwca, Krupa Art Foundation, Wrocław

14 marca we Wrocławiu zostaną otwarte dwie wystawy poświęcone miłości – „Neurobiologia miłości” oraz „Trafienie”. Obie ekspozycje analizują różne aspekty tego uczucia. Artyści poszukują w miłości siły, która napędza twórczość, a także starają się zrozumieć procesy kształtowania relacji – zarówno na poziomie biologicznym, jak i kulturowym. Na pierwszej z wystaw zobaczymy prace m.in. Szilvii Bolla, Joey’ego Holdera oraz Izy Tarasewicz. „Trafienie” zaprezentuje twórczość Agnieszki Mastalerz i Conrada Hubbe. „Neurobiologii miłości” towarzyszyć będzie immersyjne doświadczenie „W ciemnej toni miłości”. Przez cały czas trwania wystawy, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 17:00, odbywać się będą oprowadzania, na które obowiązuje wstęp w cenie biletu do galerii. Podczas weekendu otwarcia, w dniach 14–16 marca 2025, przewidziano spotkania z artystami i kuratorami oraz oprowadzania.

15 marca – 20 kwietnia, Komische Oper Berlin, Berlin

Philip Glass to jeden z najważniejszych muzyków współczesnych XX wieku, a przy tym jeden z ojców amerykańskiego minimalizmu. Największą sławę przyniosły mu jego kompozycje filmowe. W 1983 roku zadebiutował jako kompozytor filmowy, tworząc muzykę do „Koyaanisqatsi”, a przez następne lata potrafił balansować między dźwiękiem a obrazem, zdobywając Oscara i Złotego Globa i komponując do „Truman Show” czy „Godzin”. W Berlinie wystawiona zostanie opera z 1983 roku, która jest kulminacją serii biograficznych utworów, które powstawały na przełomie lat 70. i 80. Okazja zobaczenia muzyki Glassa na żywo jest rzadka. Zróbcie sobie wycieczkę, będzie wspaniale.

16 marca, Palladium, Warszawa

Tycho, czyli Scott Hansen, to amerykański instrumentalista, kompozytor i jedna z najbardziej charakterystycznych postaci we współczesnej muzyce elektronicznej. Artysta zadebiutował na scenie ponad dwie dekady temu EP-ką ”The Science of Patterns”, a w ciągu kolejnych czterech lat wydał pierwsze dwa albumy – „Sunrise Projector” i „Past Is Prologue”. Przełomem w jego karierze był wydany w 2011 roku „Dive”, który zyskał rzeszę fanów na całym świecie dzięki charakterystycznemu, ciepłemu połączeniu brzmień rocka i elektroniki. W Warszawie Tycho wystąpi po czteroletniej przerwie w ramach promocji swojego najnowszego albumu „Infinite Health“. Płyta jest powrotem do korzeni artysty i stanowi połączenie elektroniki z instrumentalnym post-rockiem.

15 marca, MTP, Poznań

Od debiutu The xx minęło już 16 lat. Ich pierwsza płyta, zatytułowana „xx”, z miejsca stała się hitem, a singiel „Crystalised” podbił serca słuchaczy na całym świecie. To właśnie wtedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o Jamie’m xx – współzałożycielu zespołu, który już w 2010 roku zadebiutował solowo genialnym remiksem „NY Is Killing Me” Gil Scott-Herona. W kolejnych latach Jamie produkował muzykę dla Rihanny, Drake’a i Alicii Keys, ale szczyt jego kariery przypadł na 2015 rok, kiedy wydał przełomowy album „In Colour”. Dzięki singlom takim jak „Gosh” czy „Loud Places” krążek odniósł ogromny sukces, zdobywając Mercury Prize oraz nominację do Grammy. A potem… Jamie postanowił zwolnić tempo. Na kolejny singiel kazał czekać aż pięć lat, w 2021 roku wyprodukował utwór dla Tylera, the Creatora. Pełnoprawny album zapowiedział dopiero na 2024 rok. I to właśnie wydane wówczas „In Waves” będzie promował w Poznaniu. Biorąc pod uwagę, że Jamie lubi robić przerwy w muzyce – warto się wybrać.

15 marca, Galeria Le Guern, Warszawa

Tadeusz Rolke to jeden z najwybitniejszych fotografów w historii Polski. Artysta, który tworzy już ponad 70 lat, w swojej karierze związany był m.in. z niemieckimi „Sternem” i „Spieglem” oraz polską „Stolicą”. W Galerii Le Guern zaprezentowane zostaną prace ze „Zbioru A”. Tą literą oznaczane są zdjęcia archiwalne i należą do nich materiały, które posiadają wartość zarazem historyczną, jak i artystyczną. Na wystawie zebrane zostały odbitki analogowe, które Tadeusz Rolke wywołał samodzielnie w latach 80. i 90. XX wieku. Wśród prezentowanych prac znajdą się również te kultowe, które rozpozna każdy fan – takie jak Blanka w Brodnicy przy skuterze Lambretta, para całująca się przed patisserie i sesja mody dla „Elle” w Paryżu lub sceny z Fischmarktu w Hamburgu.

16 marca, Park Szczęśliwicki, Warszawa

Jesteśmy świadomi, że nie jest to wydarzenie kulturalne, ale musicie wiedzieć, że redakcja Minta kocha zwierzątka. Dlatego namawiamy każdego, kto myśli o adopcji psa albo kota, aby pojawił się w Parku Szczęśliwickim. Od lat wolontariusze Schroniska na Paluchu organizują spotkania, podczas których można poznać czworonogi czekające na adopcję. Jest okazja, aby poznać zwierzęta ze schroniska, dowiedzieć się czegoś o nich i zastanowić nad adopcją. Dla posiadaczy psów jest możliwość bezpłatnego zaczipowania swoich towarzyszy. W marcu, pierwszy raz od wielu lat, nie będzie można spotkać znanej wszystkim Lukrecji, a twarzą wydarzenia będzie młody niewidomy Adys. Poza psami na stoisku schroniska znajdzie się też Kącik Koci z galerią kotów dostępnych do adopcji.