Kultura obowiązkowa 11-17 maja
( 11.05.2026 )
W Krakowie Miesiąc Fotografii poświęcony Polsce i Niemcom. W całej Polsce z okazji Nocy Muzeów otworzy się wiele wystaw. Redakcja Mint poleca m.in. Krupa Art Foundation i 66P we Wrocławiu oraz Molski Gallery w Poznaniu. Do tego Silesius we Wrocławiu, Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, spektakl Katarzyny Kalwat we Wrocławiu i Aleksandry Jakubczak w Poznaniu, koncert LOTTO w Warszawie i trzydziestogodzinny projekt Berlin Atonal x Unsound w Kraftwerk Berlin. W Bratysławie Viva Musica!
23. Miesiąc Fotografii w Krakowie
14 maja – 14 czerwca
Tegoroczna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie odbędzie się pod hasłem „Unreal Estate” i skupia się na Polsce oraz Niemczech w kontekście Europy Środkowej. W programie głównym znalazły się trzy wystawy: „Speak, Volumes” w MOCAK-u z pracami Annette Kelm o pamięci i historii nazizmu, „A Possible Arrangement” w Bunkrze Sztuki, prezentująca projekty artystów i artystek z Polski i Niemiec dotyczące transformacji, migracji i tożsamości, oraz „Shifting Strata” w Galerii Pałacu Potockich, poświęcona krajobrazowi, pamięci i politycznym napięciom regionu. Program uzupełnią wydarzenia specjalne, a także Sekcja ShowOFF z sześcioma wystawami młodych twórców i twórczyń z kraju i zagranicy oraz polsko-niemiecka Sekcja FRINGE prezentująca prace studentów szkół artystycznych.
Eiko Grimberg, z cyklu „Journal-Still”, dzięki uprzejmości Miesiąca Fotografii w Krakowie
Ewa Dyszlewicz (Magazyn MINT) w rozmowie z Tobiasem Zielonym
Spotkanie w ramach 23. Miesiąca Fotografii w Krakowie
16 maja, godz. 16:00, Pałac Potockich, Kraków
Spotkanie z niemieckim artystą Tobiasem Zielonym będzie poświęcone jego praktyce fotograficznej i filmowej, a także pracy kuratorskiej realizowanej w ramach 23. Miesiąca Fotografii w Krakowie. Punktem wyjścia do rozmowy będzie nowa praca wideo „How To Make A Fire Without Smoke”, prezentowana w programie głównym festiwalu, oraz wystawa „Heat Signatures” Vitaliya Gerasymenki w Sekcji ShowOFF, której Zielony jest kuratorem. Rozmowę z artystą poprowadzi Ewa Dyszlewicz z „Mint”. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.
Tobias Zielony, fot. Halina Kliem
Berlin Atonal x Unsound – The Infinite Now
16-17 maja, Kraftwerk Berlin
Berlin Atonal i Unsound łączą siły w projekcie „The Infinite Now” – trzydziestogodzinnym programie muzycznym realizowanym w przestrzeni Kraftwerk Berlin. Ponad dwadzieścia osób artystycznych zaprezentuje swoje prace w jednym ciągłym bloku: eksperymencie z ambientowego i długotrwałego słuchania na skalę, która nie ma precedensu. W programie znalazły się m.in. Caterina Barbieri, Kali Malone, Actress, Keiji Haino, Romeo Castellucci i Scott Gibbons, Marginal Consort, Raphael Rogiński, Marta Salogni oraz Eiko Ishibashi i Jim O’Rourke prezentujący reinterpretację twórczości Włodzimierza Kotońskiego. Wydarzenie rozwija ideę słuchania jako doświadczenia cielesnego i zbiorowego, rozciągniętego w czasie i podporządkowanego rytmowi architektury, snu i percepcji.
2K88, Lauren Duffus, Bianca Scout, Rainy Miller, dzięki uprzejmości Fundacji Tone – Muzyka i Nowe Formy Sztuki
„Worst Case Scenario”, reżyseria: Aleksandra Jakubczak
13 i 14 maja, Pawilon, Poznań
„Worst Case Scenario” Aleksandry Jakubczak to autobiograficzny spektakl poświęcony doświadczeniu życia z chronicznym lękiem. Punktem wyjścia staje się psychologiczne ćwiczenie polegające na wyobrażaniu sobie najgorszych możliwych scenariuszy – powracających, absurdalnych i niepokojąco znajomych narracji rodzących się w stanach lękowych. Twórczynie i twórcy traktują scenę jako przestrzeń spekulacji, w której lęk przestaje być wyłącznie ograniczeniem, a staje się narzędziem budowania bliskości, wspólnoty i nowych sposobów odczuwania rzeczywistości. Na scenie zobaczymy Monikę Frajczyk i Roba Wasiewicza.
„Worst Case Scenario”, reż. Aleksandry Jakubczak, dzięki uprzejmości Pawilonu w Poznaniu
11. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
17-24 maja, Wrocław
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius odbędzie się pod hasłem „Konflikt”, a gościem honorowym będzie Słowenia. W programie spotkania ze słoweńskimi poetkami: Anja Zag Golob, Nina Dragičević oraz Ana Pepelnik. Wśród gości będą także m.in.: Serhij Żadan, Marcin Świetlicki i Jul Łyskawa. Centralnym punktem festiwalu będzie gala 19. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, która odbędzie się 23 maja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach Książka Roku i Debiut Roku. Laureatem za całokształt twórczości został Konrad Góra. Podczas gali wręczona zostanie również Nagroda Ossolineum za Przekład Poetycki.
„Dary przyjaźni”
Od 15 maja, ms1 i ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi
„Dary przyjaźni” to wystawa prezentująca blisko 150 prac podarowanych Muzeum Sztuki w Łodzi przez 80 artystek i artystów z całego świata w latach 2024–2026. Ekspozycja opowiada o solidarności artystycznej, relacjach między twórcami a instytucją oraz idei daru jako formie współpracy i budowania wspólnoty. Odwołując się do awangardowej historii muzeum, projekt pokazuje, jak gesty zaufania i wzajemności nadal kształtują kolekcję publiczną i wyobrażenie o roli sztuki we współczesnym świecie.
Gabriele Stötzer, „Jedna garść ziemi (A Handful of Soil)”, 1982/2024
40. Dni Sztuki Współczesnej
16-24 maja, Białystok
Jubileuszowa, 40. edycja Dni Sztuki Współczesnej odbywa się pod hasłem „radykalna empatia” i jest poświęcona tematom granic, migracji, zdrowia psychicznego, seksualności i społecznej solidarności. W programie znalazły się spektakle Michała Zadary, Anny Smolar i Michała Buszewicza, koncert projektu „Planet Lem” z udziałem Roberta Więckiewicza i zespołu RGG, występ WaluśKraksaKryzys oraz performance Igora Shugaleeva. Festiwal otworzy wystawa fotografii Stanisława Cioka, a wydarzenia odbywać się będą m.in. w Kinie Forum, Galerii Arsenał Elektrownia i Klubie Fama.
„Sytuacja graniczna”, reż. Michał Zadara, dzięki uprzejmości Białostockiego Ośrodka Kultury
„All the Diamonds”
16 maja – 5 lipca, Krupa Art Foundation, Wrocław
„All the Diamonds” to polsko-rumuńska wystawa zbiorowa, która przygląda się wsi jako przestrzeni pamięci, pracy i wspólnotowego doświadczenia. Projekt odchodzi od perspektywy wielkomiejskich centrów sztuki, koncentrując się zamiast tego na relacjach kulturowych i historycznych łączących oba regiony Karpat. Ekspozycja została zbudowana wokół trzech konstelacji: są to wyobrażone podobieństwa między Polską a Rumunią, nostalgia i pamięci oraz wieś jako praktyka codziennego życia. Wystawa bada napięcia między wspólnotą a wykluczeniem oraz naturą a katastrofą ekologiczną, a przy tym podkreśla znaczenie długofalowego zaangażowania w lokalny kontekst.
Zaharia Helinger, „Watermelon”, 1979, dzięki uprzejmości Krupa Art Foundation
Artur Żmijewski i Paweł Althamer, „Na nas już czas”
16 maja – 28 czerwca, Krupa Art Foundation, Wrocław
„Na nas już czas” prezentuje efekty wieloletniej współpracy Artura Żmijewskiego i Pawła Althamera, w której indywidualne autorstwo ustępuje miejsca wspólnemu procesowi twórczemu. Rzeźby, rysunki i kolaże powstają tu jako zapis relacji, dialogu i współdzielonego działania, a granice między indywidualnym działaniem artystów pozostają nieczytelne. Wystawa rozwija formę „rysunkowych konwersacji”, prowadząc do refleksji nad tożsamością, cielesnością i współistnieniem. Powstające prace funkcjonują jak zapis intensywnej rozmowy – pełnej napięć, deformacji i nieustannego negocjowania wspólnej formy.
Artur Żmijewski, Paweł Althamer, „La Salpêtrière”, 2026, dzięki uprzejmości Krupa Art Foundation
Karol Bagiński, „Odwrót”
16 maja – 19 czerwca, Molski Gallery, Poznań
W Poznańską Noc Muzeów w Molski Gallery otwiera się wystawa Karola Bagińskiego „Odwrót”. To prezentacja prac laureata pierwszej nagrody w konkursie „Projekt Garaż” – inicjatywie Molski Foundation wspierającej młode osoby artystyczne stawiające pierwsze kroki na scenie galeryjnej. Bagiński zaprezentuje kilkanaście obrazów i obiektów malarskich, których motywem przewodnim jest „odwrót”. Oznacza on wycofanie się w momencie, gdy dalszy ruch wydaje się nierozsądny. Dotyczy także chęci rozciągnięcia odwróconego porządku, karnawału, w którym nie trzeba przejmować się codziennością i sprzeciwiać rygorom ciągłej pracy i samodoskonalenia.
Karol Bagiński, „Dudek i Kaligula”, 2026, dzięki uprzejmości artysty i Molski Gallery
Iza Tarasewicz, „Boom”
16 maja – 4 lipca, 66P Subiektywna Instytucja Kultury, Wrocław
Wystawa Izy Tarasewicz bada relacje między materią, energią i wspólnotą, traktując rzeźbę i instalację jako narzędzia poznawcze służące mapowaniu ukrytych procesów i zależności. Tytułowy „Boom” odnosi się do momentu uwolnienia potencjalności — dynamicznej energii zakorzenionej w pamięci, doświadczeniu i współdzielonych relacjach. Prace artystki funkcjonują jak pulsujące organizmy lub układy gwiezdne, pozostające w ciągłym ruchu i przemianie. Odwołując się do filozofii, nauki i teorii chaosu, Tarasewicz proponuje wizję świata jako sieci współzależnych bytów, przekraczających granice między tym, co ludzkie i pozaludzkie.
Iza Tarasewicz, „Arena III”, 2018, dzięki uprzejmości Artystki i Gunia Nowik Gallery
„Słońce. Powietrze. Popiół”, reżyseria: Katarzyny Kalwat
Praremiera: 15 maja, godz. 19:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, Wrocław
Katarzyna Kalwat wraca do Teatru Polskiego w Podziemiu z nowym spektaklem inspirowanym najnowszym tekstem noblistki Elfriede Jelinek. „Słońce. Powietrze. Popiół” to muzyczno-teatralna opowieść o przemijaniu, żałobie i nieuchronności końca, w której powaga spotyka się z absurdem i humorem. Reżyserka po raz kolejny sięga po transową, rytmiczną formę, łącząc teatr, muzykę wykonywaną na żywo i operowy głos Agaty Zubel. Za muzykę odpowiada Wojciech Błażejczyk, a spektakl powstaje w koprodukcji Teatru Polskiego w Podziemiu, Instytutu Grotowskiego i Narodowego Forum Muzyki.
„Słońce. Powietrze. Popiół”, reż. Katarzyna Kalwat, dzięki uprzejmości Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
„Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”
od 14 maja, Muzeum Architektury we Wrocławiu
Artystki i artyści: Ewa Axelrad, Alicja Bielawska, Emanuel Geisser i Kama Sokolnicka, Marlena Kudlicka, Natalia LL, Piotr P. Skiba, Łukasz Wojciechowski
Wystawa przygląda się historii dolnośląskiego odcinka autostrady A4 jako przestrzeni, w której od niemal stu lat spotykają się przemiany polityczne, społeczne i krajobrazowe. To także opowieść o pograniczu, zmianach przynależności i pamięci zapisanej między polskimi i niemieckimi doświadczeniami regionu. Prace zaproszonych artystów i artystek zestawione zostały z mapami, planami, fotografiami i dokumentami, tworząc wielogłosową narrację o miejscu, które jest nie tylko trasą, ale też nośnikiem historii.
Autostrada, okolice Lubiatowa, Kronika Zakładowa RDP w Legnicy, 1976 rok, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Koncert: LOTTO & Emil Pietrzyk
17 maja, godz. 19:00, Klub Spatif, Warszawa
LOTTO to jeden z najciekawszych polskich projektów eksplorujących pogranicza improwizacji, minimalizmu, noise’u i muzyki eksperymentalnej. Zespół tworzą Mike Majkowski, Łukasz Rychlicki, Paweł Szpura i Lazy Dolphin, wspólnie budując hipnotyczne, intensywne brzmienia balansujące między transowością a emocjonalnym napięciem. Grupa występowała na najważniejszych festiwalach muzyki alternatywnej i eksperymentalnej w Polsce i Europie, m.in. Unsound, OFF Festival czy Le Guess Who?. Wieczór otworzy Emil Pietrzyk – multiinstrumentalista poruszający się między neo-folkiem, minimalizmem i improwizacją.
LOTTO, fot. Piotr Myszczyński
„Jak zrobić stół?”
15 maja – 14 czerwca, Galeria Pracownia Wschodnia, Warszawa
Osoby artystyczne: Mykola Bilyk, Mikołaj Chylak, Adam Durjasz, Olha Hurenko, Mateusz Możejko, Iwona Mysera, Paweł Mysera, Hubert Ostrowski, Jędrzej Owsiński, Ada Adu Rączka, Patryk Różycki
Nowa wystawa w Galerii Pracownia Wschodnia podejmuje temat budowania relacji z drugim człowiekiem we współczesnym świecie. Zaproszone osoby przyglądają się różnego typu więziom, ujawniając ich napięcia, kruchość i nieoczywistość. Centralnym elementem ekspozycji jest symboliczny stół zbudowany ze znalezionych fragmentów – jednocześnie rzeźba i miejsce wspólnego działania. Wokół niego odbywać się będą działania performatywne i kolektywne, takie jak wspólne lepienie pierogów we współpracy z kolektywem Food Not Bombs czy szycie noszy dla ukraińskich żołnierzy.
Viva Musica!
28 maja – 15 lipca, Bratysława
Philip Glass „Einstein on the Beach”
28 maja, Old Market Hall, Bratysława
Znamy pełny program bratysławskiej festiwalu Viva Musica! Jednym z najważniejszych punktów programu będzie pokaz legendarnej opery „Einstein on the Beach” autorstwa Philip Glass, który odbędzie się 28 maja w Old Market Hall w Bratysławie. W rolę narratorki opery będzie Suzanne Vega. Philip Glass to jeden z najbardziej wpływowych kompozytorów muzyki współczesnej i pionier minimalizmu. Jego twórczość miała ogromny wpływ nie tylko na muzykę klasyczną, ale też film, teatr i kulturę popularną. „Einstein on the Beach”, stworzone wspólnie z reżyserem Robert Wilson, uznawane jest za jedno z najważniejszych dzieł operowych XX wieku i przełomowy przykład teatru muzycznego. Suzanne Vega to jedna z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich wokalistek i autorek tekstów, znana z utworów takich jak „Luka” czy „Tom’s Diner”. Artystka od lat działa na styku muzyki folkowej, alternatywnej i literackiej narracji, regularnie angażując się również w projekty teatralne i multimedialne. Festiwal Viva Musica! od lat należy do najważniejszych wydarzeń muzycznych na Słowacji i prezentuje zarówno muzykę klasyczną, jak i projekty z pogranicza jazzu, alternatywy oraz współczesnych eksperymentów dźwiękowych.