Kultura obowiązkowa, 19–25 sierpnia
Mint na Literackim Sopocie, wampirzyce w Turnusie na Wolskiej i wystawa kolektywu Disnovation o świecie bez wzrostu gospodarczego. Do tego muzyka: Ty Segall, Cat Power, nowohucka potańcówka Sławomira Shutego i psychodeliczne techno od Biotechnologii
22–25 sierpnia, Sopot
13. edycja festiwalu Literacki Sopot poświęcona jest kulturze i literaturze krajów regionu Bałtyckiego. Szczególnie polecamy spotkanie z fińskim pisarzem Pajtimem Statovcim, łotewską poetką i pisarką Ingą Gaile oraz Jackiem Świdzińskim, autorem komiksu „Festiwal”. Literacki Sopot zacznie się od audycji Ptasie Radio – na żywo na tarasie Goyki 3 Art Inkubatora i na stronie literackisopot.pl o literaturze porozmawiają Alek Hudzik i Kinga Sabak.
23 sierpnia – 29 września, Galeria Arsenał w Białymstoku
Wzrost jest podstawą współczesnego myślenia o gospodarce. Ciągły rozwój gospodarczy kojarzy się z obietnicą poprawy jakości życia, jednak nie jest możliwy w świecie ograniczonych zasobów. Kolektyw DISNOVATION.ORG w kolejnej odsłonie swojego projektu pokazuje pułapki ekspansywnej produkcji. Przedstawia również główne idee postwzrostu, czyli modelu gospodarczo-społecznego, w którym paradygmat wzrostu zastąpiony jest zrównoważonym korzystaniem z zasobów i troską o środowisko naturalne.
Cat Power sings Bob Dylan
26 sierpnia, Progresja, Warszawa
Cat Power wraca do Polski po 11 latach. Amerykańska songwriterka jest inspiracją dla szeregu rockowych artystek takich jak Mitski, Angel Olsen czy Sharon Van Etten. Podczas warszawskiego koncertu Chan Marshall zrekonstruuje legendarny set Boba Dylana z 1966 roku, który po raz pierwszy zagrała w 2022 roku w Royal Albert Hall w Londynie.
23 i 24 sierpnia, Hydrozagadka, Warszawa i Kamienna 12, Kraków
Ty Segall to ważny przedstawiciel nowego psychodelicznego rocka, jako muzyk lub producent zaangażowany w wiele dobrych projektów garage rockowych ostatnich lat. Chociaż nie ma jeszcze czterdziestki, wydał już kilkanaście solowych albumów, w których eksplorował liczne gatunkowe nisze, od folku po metal. Do Polski przyjedzie w ramach swojego solo acoustic tour.
24 sierpnia, K-Bar Powiśle, Warszawa
Warszawski kolektyw Biotechnologia powraca do K-Baru. W głównej sali zatańczycie do psychodelicznego techno i leftfieldowych połamanych bitów. Na scenie barowej czekają na was sety nawiązujące do nieoczywistego, transującego house’u lat 90. Gościem specjalnym nocy będzie Kondrat z krakowskiego Wulkanu. O futurystyczne efekty wizualne zadba Okime Emiko.
23 sierpnia, osiedle Teatralne 11, Kraków
W latach 90. Nowa Huta była sercem alternatywnej krakowskiej sceny artystyczno-muzycznej. W Kinie Świt oraz pobliskich garażach powstawały punk, industrial i elektronika, a na blokowiskach rodził się rap. Podczas potańcówki posłuchacie klasyków nowohuckiego undergroundu. Imprezę poprowadzi nowohucki prozaik, fotograf i reżyser Sławomir Shuty. Wydarzenie jest częścią projektu „PAMIĘĆ MIASTA” realizowanego w dawnej restauracji Jubilatka przez Milosha Luczynskiego.
21 sierpnia, Turnus na Wolskiej
„Carmilla” to jedna z pierwszych wampirzych powieści, opublikowana w 1872 roku – 25 lat przed „Draculą” Brama Stokera, dla którego stała się istotną inspiracją. To nowatorska powieść, w której główną bohaterką jest wampirzyca zakochana w innej kobiecie. Wykorzystując formułę gotyckiego horroru, Sheridan Le Fanu przedstawił kobiecą zmysłowość i cielesność bez typowej dla ówczesnej literatury pruderii. To trzecie spotkanie z cyklu prowadzonego przez grupę Pożeraczki, w ramach którego członkinie starają się poruszać tematy pomijane w literaturze.
I taki to był tydzień w kulturze. Powrót Masłowskiej i zamówienie rzeźby przez Zuckerberga
To był tydzień spod znaku gwiazdy Doroty Masłowskiej. Jej nowa „Magiczna rana”, premiery, autografy, wywiady (sobie w Mint jeden przeczytacie). Jedna z historii, którą w książce...
czytaj więcej ->Burdel pod maską. Rozmowa z Dorotą Masłowską
Czujemy się wypędzeni z języka, prześladują nas coraz bardziej obce słowa – mówi autorka powieści „Magiczna rana”.
czytaj więcej ->Czy z aparatem wolno zaglądać wszędzie? [PODCAST]
Rozmawiamy o „Zapisie socjologicznym”, wieloletnim projekcie polskiej fotografki Zofii Rydet, która odwiedzała sąsiadów, a z czasem także nieznajomych, by uwieczniać ich w domow...
czytaj więcej ->