Kultura obowiązkowa, 2–8 grudnia

Arek Kowalik
Kultura obowiązkowa
2.12.2024
5 min. czytania

Rusza ArteKino Festival, darmowy festiwal filmowy online, oraz nabór na książkę do 18. Nagrody Literackiej Warszawy. Do tego: Invisible Exhibition w Londynie, przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w Korei Południowej i nowa wystawa Marty Bogdańskiej w Warszawie. Polecamy również powieść „Mleczarz” Anny Burns i debatę „Oddzielić twórcę od dzieła?” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Rusza ArteKino Festival, darmowy festiwal filmowy online, oraz nabór na książkę do 18. Nagrody Literackiej Warszawy. Do tego: Invisible Exhibition w Londynie, przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w Korei Południowej i nowa wystawa Marty Bogdańskiej w Warszawie. Polecamy również powieść „Mleczarz” Anny Burns i debatę „Oddzielić twórcę od dzieła?” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

ArteKino Festival
1–31 grudnia, online

ArteKino Festival to internetowy festiwal nowego europejskiego kina. Na platformie online festiwalu i na YouTube zobaczycie w wolnym dostępie 12 filmów młodych twórców docenianych na międzynarodowych festiwalach. Szczególnie polecamy „Nuclear Nomads” o trójce osób wykonujących prace konserwacyjne we francuskich elektrowniach atomowych, „Amandę”, opowieść o dziewczynie, która nie potrafi nawiązać żadnej bliskiej relacji i po powrocie do Włoch postanawia odzyskać przyjaciółkę z dzieciństwa, oraz czeski komediodramat „Pożar byłby lepszy” o strażaku, który przedstawia wypadek samochodowy podczas wiejskiego festynu jako zamach terrorystyczny. Organizatorem festiwalu jest europejska telewizja kulturalna ARTE.

Amanda, reż. Carolina Cavalli

Vive la Résistance! W oku patrzącego, Marta Bogdańska
5 grudnia – 16 lutego, Galeria Instytutu Fotografii Fort, Warszawa

W swoim świetnie przyjętym projekcie „SHIFTERS” Marta Bogdańska pokazała archiwalne zdjęcia zwierząt wykorzystywanych w wojsku i innych służbach państwowych. W swojej nowej wystawie zestawia ze sobą obrazy z miejsc zamieszkanych przez ludzi z wizerunkami zamkniętych przez człowieka zwierząt. W swoich pracach stara się spełnić postulat Érica Barataya i przedstawiać „historię ze zwierzęcego punktu widzenia”, obnażając tym samym powszechny w kulturze antropocentryzm. Wystawa powstała dzięki wsparciu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Ruszył nabór zgłoszeń do 18. Nagrody Literackiej Warszawy. Nagroda jest przyznawana w pięciu głównych kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej oraz komiks i powieść graficzna. Dodatkowo przyznawana jest nagroda specjalna za całokształt osiągnięć dla warszawskiego twórcy lub warszawskiej twórczyni. Nominacje poznamy w kwietniu, a w czerwcu nagrody trafią do laureatek i laureatów. Mint Magazine jest medialną matronką nagrody.

 

Debata: Oddzielić twórcę od dzieła? Biografia a sztuka
5 grudnia, 18:15, Muzeum Narodowe w Warszawie

Jeszcze do końca stycznia zobaczycie przekrojową wystawę Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym. Poprzez twórczość artysty możemy poznać jego biografię, ale czy jest to prawdziwy obraz jego życia? Czy ocena moralna artysty powinna wpływać na odbiór jego prac? Życiorys Chełmońskiego będzie punktem wyjścia do szerszej rozmowy. W debacie weźmie udział artystka Iwona Demko, autorka biografii Olgi Boznańskiej Angelika Kuźniak oraz kuratorzy wystawy Józefa Chełmońskiego, Wojciech Głowacki i Ewa Micke-Broniarek. Spotkanie poprowadzi Magdalena Kicińska, wieloletnia redaktorka naczelna „Pisma”.

„Mleczarz”, Anna Burns
przeł. Aga Zano, Art Rage, 384 s.

„Dzień, w którym Ten McTamten przystawił mi do piersi pistolet, nazwał zakłamaną suką i zagroził, że mnie zastrzeli, był również dniem, kiedy zginął mleczarz”. Tak rozpoczyna się nagrodzona Bookerem za rok 2018 powieść Anny Burns.  Książka rozgrywa się w latach 70. w Irlandii Północnej, w apogeum konfliktu między republikanami i unionistami. 18–letnia narratorka jest stalkowana przez mężczyznę nazywanego Mleczarzem, który jest ważnym członkiem oddziałów paramilitarnych. Napisana ze zjadliwym humorem powieść o życiu w podzielonym kraju, w którym wszystko może być polityczne. 

Przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w Korei Południowej
6 grudnia – 11 stycznia, National Museum of Modern and Contemporary Art, Seul

To kompleksowa próba podsumowania nurtów polskiej kultury audiowizualnej na przestrzeni ostatnich stu lat i pierwsza tak duża prezentacja polskiej sztuki wideo w Korei Południowej. Pokazane zostaną produkcje, które powstawały od lat 30. XX wieku do dziś. Koreańska publiczność zobaczy film „Photon” Normana Leto, „Serce miłości” Wojciecha Bąkowskiego czy „Solaris, Mon Amour”, dokumentalny esej found footage Kuby Mikurdy o Stanisławie Lemie. W ramach programu zorganizowane zostaną spotkania z polskimi artystkami i artystami, m.in. z Izabelą Plucińską i Joanną Rajkowską. Przegląd został przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza. 

Invisible Exhibition – To live free from gender-based violence
do 6 grudnia, Hockney Gallery, Kensington, Londyn

Polecamy wystawę w Royal College of Art w Londynie, jednej z najbardziej prestiżowych wydziałów malarstwa na świecie, w której zobaczycie między innymi obraz polskiej artystki Natalii Baranowskiej. Wystawa skupia się na walce o prawa kobiet i pokrywa się z White Ribbon Day – Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i Dziewcząt. Praca Baranowskiej „Polish Flag – Reworked” jest jednocześnie obrazem i transparentem, który artystka zabierała za sobą na protesty.