Kultura obowiązkowa, 2–8 września
Filmy Normana Leto we Wrocławiu, spektakl Agnieszki Polskiej w Nowym Teatrze i konfrontacja z Heideggerem w Komunie Warszawa. Do tego wystawa fotografii w Warmucie, kino dokumentalne kobiet HER Docs i impreza Maximum Style z daisy cutter i Grażyną Biedroń
6–8 września, Warmut, Warszawa
Wystawa fotografii przygotowana przez galerię Czwartek w przestrzeni wystawowej baru Warmut. „Upał” to dwanaście osobistych wypowiedzi fotograficznych, autorskie filmy i prace wideo. W świecie coraz częstszych globalnych kryzysów i katastrof fotografki i fotografowie kierują obiektywy na to, co bliskie. W codziennym życiu szukają śladów miłości i dobra. „Upał” to wystawa, która stworzono w kontrze do płonącego na tysiące sposobów świata.
do 7 września, Galeria Leto, Warszawa
Druga odsłona autobiograficznej wystawy Marcina Dudka, który wraca do swojej kibolskiej przeszłości. Stadionowa agresja była wtedy tą formą wspólnoty, którą znał najlepiej. To podbite używkami wspomnienia ustawek i chuligańskich wybryków, podróż przez stadiony, izby wytrzeźwień i domy dziecka. Gniazdo to miejsce, z którego dopinguje na stadionie, ale też rodzaj matecznika, do którego można wracać.
4 września, Komuna Warszawa
Artysta wizualny Mirosław Bałka i tworząca rzeźby dźwiękowe Katarzyna Krakowiak-Bałka (znana m.in. z instalacji na weneckim Biennale Architektury) debiutują w rolach reżyserskich. Przedstawienie jest formą dyskusji z przemową Heideggera, którą wygłosił jako rektor Uniwersytetu we Fryburgu po wstąpieniu do partii nazistowskiej. HEIDEGGER?DENATURAT to komentarz do współczesnego stanu edukacji i odpowiedzialności instytucji akademickich.
5–8 września, Kinoteka, Warszawa
Druga edycja wydarzenia poświęconego kinu dokumentalnemu kobiet. Podczas projekcji i towarzyszących im dyskusji porozmawiamy o tym, jak zmieniło się feministyczne kino non-fiction na przestrzeni ostatnich lat. Zobaczycie niepokazywane wcześniej w Polsce filmy. Polecamy nagrodzony na Berlinale „Shahid” irańskiej reżyserki Narges Kalhor oraz „Żegnaj, Tyberiado”, w której Lina Soualem oraz znana z „Sukcesji” i „Blade Runnera 2049” palestyńska aktorka Hiam Abbass odtwarzają historię czterech pokoleń palestyńskich kobiet.
6 września, SPATiF, Warszawa
Back to school z back to back rezydentki Jasnej 1 daisy cutter i poznańskiej dj-ki Grażyny Biedroń. W piątkowy wieczór SPATiF wypełnią undergroundowe brzmienia z pogranicza muzyki house, deep tech, electro, acid oraz minimal. Szeroki przekrój gatunków idealny na pożegnanie ciepłych letnich nocy.
6 września, 66P Subiektywna Instytucja Kultury, Wrocław
Norman Leto to artysta, który łączy sztuki wizualne i film. W piątkowy wieczór we wrocławskiej galerii 66P zobaczymy kinematograficzną stronę jego twórczości. Zaprezentowane zostaną trzy niepublikowane wcześniej krótkie filmy oraz debiutancki pełny metraż artysty – „Sailor” z 2010 roku. O twórczości Normana Leto opowie Ewa Szabłowska, dyrektorka artystyczna festiwalu Nowe Horyzonty.
Nowy Teatr, Warszawa
Pierwszy spektakl artystki nagrodzonej National Gallery Prize, stworzony na zaproszenie Biennale Sztuki Współczesnej w Lizbonie. Grupa osób próbuje wydostać się z pędzącego samochodu. Towarzyszy im rozśpiewana cyfrowa marionetka. Auto ciągle jednak zmienia cel podróży, a zamknięci w nim aktorzy zmieniają role, stany emocjonalne i gatunki wypowiedzi. W międzynarodowej, portugalsko-amerykańsko-polskiej obsadzie znaleźli się Albano Jerónimo, Iris Cayatte, Vera Mantero, Aaron Ronelle i Bartosz Bielenia.
I taki to był tydzień w kulturze. Powrót Oasis i wielki duet Madonny z JP2
Jeśli okaże się prawdą, że w biograficznym filmie o Madonnie (tworzonym przez Madonnę) Jana Pawła II zagra Piotr Adamczyk, będzie można symbolicznie domknąć pontyfikat tego, jak...
czytaj więcej ->I taki to jest miesiąc w kulturze. Co z tą Masłowską i kto z „Planety singli” zagra w nowej adaptacji „Lalki”
Michał Walkiewicz urządził zabawę w obsadzenie ról w najnowszej adaptacji filmowej „Lalki”, której ma się podjąć Maciej Kawalski, reżyser znany z...
czytaj więcej ->Kinomural 2024: fajerwerki wyobraźni na 300 m2
21 i 22 września Wrocław będzie światowym centrum ruchomych murali. Na festiwalu łączącym kino ze sztuką i architekturą zobaczymy prace setki artystów i artystek. Gościem specja...
czytaj więcej ->