Kultura obowiązkowa 23–29 września

Arek Kowalik
Kultura obowiązkowa
17.09.2024
4 min. czytania

Wystawy Józefa Chełmońskiego i Hanny Orzechowskiej, Warsaw Gallery Weekend, FRINGE Warszawa oraz festiwal Warszawska Jesień. Do tego rozmowa z Łoną i koncert Jacques’a Greene’a x Nosaj Thing

Józef Chełmoński
27 września – 26 stycznia, Muzeum Narodowe w Warszawie

Chełmoński przyczynił się do stworzenia popularnego do dziś, romantycznego obrazu polskiej wsi końca XIX wieku. Sposób, w jaki przedstawiał naturę i codzienne życie na wsi oraz jego wrażliwość na mistyczną tematykę od ponad stu lat stanowi kwintesencję „polskości” w malarstwie. Na wystawie, która jest zwieńczeniem wspólnego projektu badawczego realizowanego przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, zobaczymy szeroki przekrój dzieł Chełmońskiego.

Józef Chełmoński, Autoportret, 1902, Muzeum Narodowe w Warszawie

Patrząc w słońce. Hanna Orzechowska
Otwarcie: 23 września, 18:00, Galeria Studio

Słońce to najważniejszy motyw w twórczości Hanny Orzechowskiej. Jest jednocześnie ciepłem, które ogrzewa ciało, i zimną gwiazdą, która zwiastuje katastrofę. Wystawa jest podzielona na dwie części. Na dolnym piętrze pokazane są obrazy, w których artystka widzi słońce przez zamknięte oczy. To powidoki, sny i odczuwanie świata ciałem. Górne piętro to spojrzenie bezpośrednio w słoneczną tarczę, czarny blask i oślepiające światło wybuchającej gwiazdy.

Hanna Orzechowska „bez tytułu [Autoportet]”, druga poł. lat 40

Między słowami: Łona
24 września, 19:00 Big Book Cafe MDM

Cykl spotkań łączący literaturę i muzykę. Tym razem gościem Big Booka będzie Łona, jeden z najbardziej lirycznych i świadomych językowo polskich raperów. Szczecinianin napisał kilka znakomitych kawałków o błędach językowych, ale to nic nie znaczy, to o niczym nie świadczy, bo tym razem z Anną Król porozmawia o sile tekstów i zdolności hip-hopu do komentowania rzeczywistości. Łona opowie również o tym, jak pisze swoje utwory, i o słowach, które kocha i których nie cierpi.

FRINGE Warszawa 2024
26–29 września, Warszawa

Cztery dni, podczas których możecie odwiedzić najciekawsze niezależne galerie i zobaczyć pracownie artystek i artystów. W trzeciej edycji FRINGE weźmie udział ponad 80 galerii i inicjatyw artystycznych. Wystawy będą rozsiane po całym mieście w niekomercyjnych przestrzeniach i plenerze. „FRINGE Warszawa powstało, by zaznaczyć obecność niezależnego segmentu współczesnej sceny artystycznej w Warszawie; aby pokazać, jak silny i żywy jest ten ekosystem”, mówi Katie Zazenski, artystka, kuratorka i założycielka Stroboskop Art Space.

Warsaw Gallery Weekend
26–29 września, Warszawa

W 14. edycji Warsaw Gallery Weekend zaprezentuje się 37 polskich i zagranicznych galerii. To cztery dni wystaw, spotkań z artystami i artystkami, wykładów i performance’ów. W sobotę poznamy lauretów Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING, a wieczorem w Komunie Warszawa odbędzie się after party organizowane razem z FRINGE. WGW nie kończy się na jednym weekendzie. Do końca listopada będą odbywać się wydarzenia towarzyszące i będzie można zobaczyć wiele premierowych wystaw.

Raster I Karma I Aneta Grzeszykowska

Jacques Greene x Nosaj Thing
27 września, Hydrozagadka, Warszawa

Jeden z najciekawszych duetów elektronicznych ostatniego roku. Nosaj Thing (czytany: no such thing) powraca do Warszawy, by razem z Jacques’em Greene’em zagrać back to back w Hydrozagadce. House i futurystyczne RnB łączą się z wpadającym w ambient instrumentalnym hip-hopem. To kontynuacja wspólnej trasy artystów i współpracy, która do tej pory zaowocowała dwoma singlami: „RB3” i „Too Close”.

Jacques Greene x Nosaj Thing

Warszawska Jesień
20–28 września, Warszawa

Sześćdziesiąta siódma edycja Warszawskiej Jesieni już od 20 września wypełnia Warszawę brzmieniami najciekawszej współczesnej muzyki klasycznej, ale festiwal dopiero się rozkręca. Tegoroczna edycja podkreśla transmedialność i przenikanie się muzyki z innymi formami sztuki. Poza głównymi koncertami polecamy występ Hańby! w TR Warszawa. To projekt, który narodził się jako fikcyjna orkiestra uliczna piętnująca zło, w którym teksty pisze Grzegorz Uzdański. Oprócz tego na pewno warto posłuchać duetu Surreal Voyagers i SPILL w ramach Warszawskiej Jesieni Klubowo w Pardon, To Tu.