Kultura obowiązkowa 25 listopada – 1 grudnia
Koncert Rejjie Snowa, wystawa „Żmijowisko” Martyny Czech i Krzysztofa Piętka oraz 19. Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera. Do tego premiera książki „Silesian Gothic” Anouk Herman, rapowego filmu „Kneecap”, koncerty Kur w całej Polsce i impreza The Very Polish Cut Outs w Pięknym Psie.
28 listopada, Proxima, Warszawa i 29 listopada, Kamienna 12, Kraków
Rejjie wystąpi w Polsce, promując swój czwarty album, pełen lo-fi i smooth jazzowych beatów „PEACE 2 DA WORLD”. Irlandczyk jest hiphopowym outsiderem. Jako jedyny czarny chłopak na dublińskim osiedlu nigdy nie czuł się członkiem lokalnej sceny i może to właśnie dlatego wypracował tak różnorodny i swobodny styl, który szybko przyniósł mu międzynarodowe uznanie i doprowadził do współprac z takimi artystami jak MF DOOM, Joey Bada$$ czy Kaytranada.
30 listopada, 19:00, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa
Trzecia książka Anouk Herman (wiersze „right into pod tramwaj” i powieść „Nigdy nie będziesz szło samo”) to tom wierszy, w którym surrealistyczne poczucie humoru łączy się ze śląską metafizyką, mitologią PRL i miłością do betonowej architektury. Gotycką opowieść dopełniają wspaniałe ilustracje Tyny Tokars. Podczas premiery Herman przeczyta swoje wiersze, a Emma Szumlas wykona inspirowany książką performens. Zobaczycie także obrazy Tyny Tokars i pracę wideo Extreme Girl, a do tego potuptacie do muzyki dj Peploid.
29 listopada – 4 grudnia, Warszawa
Po Ameryce Północnej (AFF) i Azji (Pięć Smaków) przyszedł czas na festiwal poświęcony kinu afrykańskiemu. 19. edycja skupia się na afrykańskiem queerze. Szczególnie polecamy filmy „The Radical” – dokument o pierwszym otwarcie homoseksualnym imamie, który prowadzi otwarty dla wszystkich meczet w Cape Town – oraz „Kanaval”, opowieść o chłopcu, który wraz z mamą ucieka z Haiti do Kanady i z pomocą wyobrażonego przyjaciela próbuje zrozumieć swoją nową sytuację. Festiwalowi towarzyszy impreza Afreaks na Jasnej 1 podczas, której zagrają Anti-Mass, Nsasi i Kabeaushé.
Wernisaż: 29 listopada, 19:00, Galeria Lotna, Warszawa
Wystawa jest formą komentarza na temat sytuacji artystów w Polsce i przemian w polskim świecie sztuki, które dokonały się po pandemii. Większość artystów funkcjonuje w klasowym szpagacie. Są jednocześnie częścią społecznego marginesu (nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, stałego dochodu, składek emerytalnych) i elementem elitarnego rynku sztuki. Ze względu na swoją odmienność od reszty społeczeństwa są równocześnie nagradzani i wykluczani.
26–30 listopada, Szczecin, Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa
Są dwa sposoby na przetrwanie polskiej jesieni: przekonać samego siebie, że jesień jest fajna, bo można siedzieć pod kocem i nigdzie nie wychodzić, lub zaakceptować, że jest zimno, ciemno i okropnie, ale zamartwianie się tym nic nie zmieni. Dla tych, którzy chcą stanąć w prawdzie, Tymon Tymański i Kury przygotowali drugą część swojej trasy koncertowej. Zagrają wszędzie, można za nimi jeździć, można się cieszyć, można się smucić, można cokolwiek, to i tak bez znaczenia.
29 listopada, Piękny Pies, Kraków
Label The Very Polish Cut Outs już od 14 lat wyszukuje zagubione perełki polskiej muzyki rozrywkowej. Początkowo wynikało to z prostych didżejskich pobudek i braku dostępu do dobrze przygotowanych do miksowania polskich utworów, ale z biegiem czasu przekształciło się w pełnowymiarową wytwórnię. W Pięknym Psie zagra założyciel labelu Zambon, a towarzyszyć mu będą DYYU∩E i DJ Duch. Czeka Was nieoczywista selekcja polskiej i wschodnioeuropejskiej muzyki.
26 listopada, 20:15, Kino Muranów, Warszawa
Rewelacja tegorocznych Nowych Horyzontów. Irlandzki kandydat do Oscara i zdobywca Nagrody Publiczności na Sundance. Opowieść o hip-hopowej grupie z Irlandii Północnej, którzy rapują po irlandzku i podtrzymują tym samym narodową i językową tożsamość, jednak ze względu na styl życia i treść swoich rapów nie nadają się na konserwatywny wzór dla młodzieży. Po filmie odbędzie się spotkanie z Jackiem Sobczyńskim (Newonce) oraz Filipem Kalinowskim (autorem książki „Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90.”).
Jak opowiedzieć światu o Andrzeju Wróblewskim?
Czy „In the First Person” w Wenecji to najważniejsza wystawa Andrzeja Wróblewskiego? Nie. Czy to wydarzenie, które może wyznaczyć nowy moment w myśleniu o twórczości tego artyst...
czytaj więcej ->I taki to był tydzień w kulturze. Obraz drogi jak muzeum (prawie) i artystyczne zawody w robieniu z siebie głupka
…Ale to był też tydzień, w którym wydarzyło się sporo dobrego. Bo po pierwsze, poznaliśmy reprezentantów Polski na Biennale Architektury w Wenecji. I pierwszy raz od dawna...
czytaj więcej ->Kto dziś uprawia aerobik przed telewizorem?„Substancja”
Akcja „Substancji” dzieje się w erze telewizji, a nie smartfonów i Instagrama, no i kto uprawia jeszcze aerobik przed telewizorem? Nie wydaje się też, aby teraz to w telewizji r...
czytaj więcej ->