Kultura obowiązkowa, 26 sierpnia – 1 września
Konkurs na projekt książki dla dzieci, spacer po Ursynowie z Jackiem Paśnikiem, literatura kobiet* queer w Katowicach i przedpremiera „Rodzajów życzliwości” Lánthimosa. Do tego muzyka na żywo: ostatni Pianokrąg, Belmondawg i Katarzyna Karpowicz na japońskim instrumencie koto
zgłoszenia do 15 października 2024
Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza autorów, ilustratorów, grafików i wszystkie osoby tworzące książki do zgłaszania swoich pomysłów na intrygujące i warte odkrywania światy dziecięcej literatury. To już piąta edycja konkursu, do którego w zeszłym roku wpłynęło aż 1063 projektów z 76 krajów, a zwycięskie projekty sukcesywnie lądują na księgarskich półkach. Dodatkowo kilkadziesiąt najciekawszych pomysłów trafi na wystawę, która zostanie pokazana w bibliotekach i szkołach w całej Polsce.
Nowy film greckiego reżysera to powrót do wczesnego, nowohoryzontowego Lánthimosa. Twórca „Kła” i „Biednych istot” nie rezygnuje jednak ze swoich ulubionych aktorów. W rolach głównych ponownie zobaczymy Emmę Stonę i Willema Dafoe, do których dołączył znany z „Civil War” Jesse Plemons. „Rodzaje życzliwości” to trzy groteskowe etiudy o różnych formach zależności, zagrane przez tę samą obsadę.
31 sierpnia, 10:00, Dąbrowskiego 81, Warszawa
W sierpniu przestało istnieć Multikino Ursynów. To zamknięcie kolejnego rozdziału w historii dzielnicy. Dla nieuważnego obserwatora może to być zwykłe blokowisko i sypialnia Warszawy. Ursynów ma jednak swoją mitologię i znakomicie pokazuje, jak gwałtownie zmieniała się Warszawa od lat 60. do dzisiaj. Od bloków rodem z filmów Barei, przez namnażające się w ekspresowym tempie centra handlowe i podwórka, na których rodził się warszawski rap – po dzielnicy oprowadzi Jacek Paśnik, pisarz i autor fanpage’a Dzieci Neo.
1 września, 17:30, Black Woolf, Katowice
Przed wrześniowym Marszem Równości w Katowicach warto porozmawiać o literaturze queerowych osób kobiecych. W spotkaniu wezmą udział J. Szpilka, której książka o transkobiecości, „Gorset, wstyd i kocie uszka”, niedługo ukaże się nakładem Czarnego, Patrycja Sikora-Tarnowska, poetka nominowana do Paszportów Polityki, i Zu Witkowska, autorka książki poetyckiej „Fluid”. Spotkanie poprowadzi wicenaczelna magazynu „Replika” Małgorzata Sikora-Tarnowska. Lesbikon jest co roku organizowany przez Kongres Kobiet* Queer.
30 sierpnia, 20:30, Stół Powszechny, Warszawa
Sound Sisters to cykl występów na żywo, w którym możecie posłuchać muzyki eksperymentalnej i około elektronicznej w wykonaniu dziewczyn. W czwartej odsłonie na tradycyjnym japońskim instrumencie strunowym koto oraz harmonijce ustnej shō zagra Katarzyna Karpowicz, okraszając występ elektroniką inspirowaną tokijską sceną niezależną.
1 września, 18:00, Królikarnia, Warszawa
Tutto passa, mówił Taco Hemingway w hicie zeszłorocznego lata, tymczasem kończy się już kolejne, a wraz z nim czwarty i ostatni w tym sezonie Pianokrąg. Na trawniku Królikarni Bartek Wąsik zagra swój autorski projekt o tej samej nazwie. W oryginalnych kompozycjach Wąsik łączy ze sobą fortepian, elektronikę i odgłosy natury, by oddać nastrój letnich popołudni spędzonych w Królikarni.
31 sierpnia, Letnia Scena Progresji, Warszawa
Młody G z Gdyni, a nie skądś tam, przyjeżdża do Warszawy, gdzie zagra na letniej scenie Progresji (niemal) na zakończenie swojego Kwitflip Tour. Nie ma co ukrywać, to dla Belmondziaka trudny okres, pełen demonów z przeszłości, które co jakiś czas respawnują się w jego relacjach na Instagramie. Tym bardziej warto docenić jego powroty i szczerość, z jaką wychodzi na scenę.
I taki to był tydzień w kulturze. Płacz za mozaikami w Panoramie i opera Węgorzewskiej
Zamiast płakać za zamalowanym muralem Picassa, moglibyśmy płakać za mozaikami Strachockiej-Zgud. Tyle że najpierw musielibyśmy uświadomić sobie, że mają one jakąś wartość.
czytaj więcej ->Norman Leto chodzi własnymi drogami
Syntetyczne obrazy w końcu zdominują internet, ale póki to nie nastąpi, Norman Leto pcha sztuczną inteligencję w kierunku awangardy
czytaj więcej ->Sztetl i aromat panieńskiego pokoju. O Fradl Sztok
Autorka Białych futer nie stroni od ukazywania kobiecej intymności, erotycznych pragnień. Jednak to jej feministyczne zacięcie i aktualność podejmowanych zagadnień mają...
czytaj więcej ->