Kultura obowiązkowa, 28 kwietnia – 4 maja
( 26.04.2025 )
W Krakowie komiksy, a w Bielsku-Białej ludzie się sami orają. Co ciekawe, w Warszawie robią to samo, ale fizycznie i sobie nawzajem. Do tego Sztuka Włókna i Neony w stolicy, i jeszcze nagroda literacka. Kultura Obowiązkowa tym razem mniejsza, bo zaraz będziemy wam polecać, co robić podczas majówki.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy
14 czerwca, Warszawa
Poznaliśmy osoby nominowane do tegorocznej nagrody, którą w przeszłości otrzymali m.in. Anna Bikont, Łukasz Orbitowski i Jakub Żulczyk. Zwycięzców poznamy podczas oficjalnej gali 14 czerwca. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymają po 35 tys. zł, a pozostałe osoby nominowane – po 15 tys. zł. Oprócz tego osoba wyróżniona tytułem warszawskiego twórcy lub warszawskiej twórczyni otrzyma 100 tys. złotych.
W kategorii proza nominowani zostali: Marta Hermanowicz, Jul Łyskawa i Katarzyna Sobczuk. Za tomy poetyckie nominacje otrzymały Anna Adamowicz, Dominika Parszewska oraz Antonina Tosiek. W kategorii literatura dziecięca nominowani to: Lidka Iwanowska-Szymańska z Zofią Zaccarią, Karolina Lewestam z Mariuszem Andryszczykiem oraz Jarosław Mikołajewski z Anną Mrowiec. Za książkę o tematyce warszawskiej doceniono Jacka Leociaka, Martę Michalską oraz Pawła Sołtysa. Z kolei w kategorii komiks i powieść graficzna nominacje otrzymali Piotr Marzec, Ernesto Gonzales oraz Katarzyna Witerscheim. Mint Magazine jest patronem medialnym nagrody.
W szerokim kadrze. Komiks polski po transformacji
30 kwietnia – 31 sierpnia, Bunkier Sztuki, Kraków
Mój pierwszy świadomy kontakt z polskim komiksem przypadł na początek XXI wieku, gdy co miesiąc z wypiekami na twarzy kupowałem nieistniejący już magazyn „Produkt”. Było to czasopismo, które stanowiło ważną część mojego dorastania, a mimo zaledwie pięciu lat istnienia ukazało się tylko 23 razy. Komiks to istotny element kultury popularnej w naszym kraju, który po 1989 roku przeszedł wiele transformacji – zmianom tym towarzyszyło przełamywanie utrwalonych konwencji i monopolistycznych układów. Organizowana w Krakowie wystawa ma na celu opowiedzieć historię tych przemian. Ekspozycja została podzielona na trzy narracje: pierwsza dotyczy odwzorowania rzeczywistości społecznej w komiksie, druga koncentruje się na paradygmacie miejsca i roli kobiet w tym medium, a trzecia poświęcona jest relacji między komiksem a władzą.
Samozaoranie
30 kwietnia – 22 czerwca, BWA, Bielsko-Biała
Ekspozycja obejmuje nowe realizacje artystyczne Karoliny Jarzębak, laureatki Grand Prix 46. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” 2023. Na wystawie zobaczymy obiekty wykonane w technice intarsji, instalacje oraz wideo zrealizowane według koncepcji i scenariusza artystki, we współpracy z Kat Zavadą – artystką i członkinią cyberfeministycznego kolektywu Nerdka. W swojej twórczości Jarzębak odwołuje się do cyberkultury. Jej prace analizują zjawisko, które polega na tym, że konserwatyzm w ostatnich latach przybiera formę upolitycznionej nostalgii. Pojawiają się w nich motywy zaczerpnięte ze sportu, popkultury i internetu. To prace o tym, jak radzimy sobie w cyfrowym świecie pełnym przemocy, gdzie królują mity, a zamiast poczucia wspólnoty dominuje polaryzacja.
Neon w polu sztuki
29 kwietnia, Cliche Gallery, Warszawa
Kochamy neony. W Warszawie kochamy je od 1926 roku, kiedy pierwszy z nich zabłysnął na dachu willi Marconiego stojącej u zbiegu ul. Marszałkowskiej 101 i Alej Jerozolimskich. Reklamował Zjednoczone Browary Warszawskie „Haberbusch i Schiele”. W następnych latach Warszawa rozbłysła jeszcze jaśniej, a to medium stało się jednym z najważniejszych sposób na promocję promocyjnych w naszym kraju. Oczywiście, wojna szybko położyła kres kolorowej Polsce, ale zaledwie kilka miesięcy po jej zakończeniu neony powróciły – tym razem w nieco zmienionej formie. Przestały wyłącznie reklamować, a zaczęły także dekorować i doświetlać miasto, wtapiając się w krajobraz. 29 kwietnia o historii warszawskich neonów opowie Julia Majewska – historyczka sztuki, varsavianistka, badaczka architektury modernizmu oraz neonów powstałych po 1956 roku. Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Jaśnie Oświecone”.
Sztuka Włókna
2 maja – 1 czerwca, Okręg Warszawski ZPAP, Warszawa
„Sztuka Włókna” to cykliczna wystawa zapoczątkowana w 2000 roku przez profesora Stanisława Trzeszczkowskiego, założyciela Sekcji Tkaniny przy OW ZPAP. Tegoroczna edycja jest organizowana z okazji 25-lecia powstania sekcji, która kontynuuje działalność Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego. Na wystawie będzie można zobaczyć prace 66 osób artystycznych wykorzystujące nie tylko klasyczne techniki tkackie, ale również autorskie techniki splotowe. Wśród nich znajdziemy realizacje z użyciem druku, patchworku, techniki shibori, batiku, haftu, malarstwa na jedwabiu, filcowania oraz dzianiny, aż po eksperymenty z pogranicza różnych dziedzin sztuk pięknych. Kuratorką wystawy jest Joanna Lohn-Zając, przewodnicząca Sekcji Tkaniny OW ZPAP.
PpW: Ostatnia Prosta
30 kwietnia, Teatr Komuna, Warszawa
Słuchajcie. Nie wiem, jak to mądrze opisać, ale w Komunie będą się napierdalać. W Mincie chętnie piszemy o wrestlingu. Nie próbujemy nikogo do niego przekonywać, ale jeśli trzymacie rękę na pulsie, to wiecie, że wrestling nie jest już tylko amerykańską rozrywką. Zresztą dlatego Netflix od dłuższego czasu pokazuje gale na żywo. W Warszawie na koniec kwietnia odbędzie się gala, która jest kolejnym etapem do „Ledwo Legalnego 5”. Goblin otrzyma w niej szansę na rewanż z Gustavem Gryffinem, będzie okazja dowiedzieć się dlaczego Vic Golden zdradził Gabriela Queena oraz co z Biesiadem, który został aresztowany przez ekipę z PM Shooter. Ja też nie rozumiem, co to znaczy, ale – będą się napierdalać!
