Kultura obowiązkowa, 3 marca – 9 marca
Sztuka w dobrych rękach dla dobrej sprawy w Muzeum Narodowym, a w Muzeum Sztuki Łodzi St Ives i Gdzie Indziej. Wielki powrót warszawskiej Luny i SnowFest Games w Szczyrku. Premiera komiksu o wrestlerach i dyskusja o tym, czy działania artysty Josepha Beuysa miały jakiś wpływ na tę książkę.
Sztuka w dobrych rękach dla dobrej sprawy w Muzeum Narodowym, a w Muzeum Sztuki w Łodzi „St Ives i gdzie indziej”. Wielki powrót warszawskiej Luny i SnowFest Games w Szczyrku. Premiera komiksu o wrestlerach i dyskusja o tym, czy działania artysty Josepha Beuysa miały jakiś wpływ na tę książkę.
„Sztuka w dobrych rękach” to aukcja charytatywna organizowana przez Fundację ZW i galerię Wallspace. Celem zbiórki jest zebranie funduszy na utworzenie Centrum Kultury i Bioróżnorodności w Dobrocinie. Ma ono łączyć kulturę z naturą i stać się przestrzenią dla „sztuki, edukacji i relaksu w duchu slow life”. Na aukcji znajdą się dzieła przekazane przez cenione osoby artystyczne, a także galerie oraz kolekcjonerki i kolekcjonerów. Wśród dzieł, które trafią na sprzedaż, znajdą się prace m.in. Zbigniewa Libery, Jerzego Antkowiaka, Natalii Rybki czy Natalii LL. Możliwość licytacji prac znajduje się na portalach Artinfo oraz OneBid. Fundacja ZW została założona w Toruniu w 2019 roku i działa na rzecz edukacji artystycznej, kulturalnej i przyrodniczej.
Wystawa prezentuje prace brytyjskich artystów związanych ze środowiskiem St Ives. To niewielka miejscowość położona w najdalej wysuniętej na zachód części Półwyspu Kornwalijskiego. Do grupy należą tacy twórcy jak Wilhelmina Barns-Graham, Sandra Blow czy Terry Frost, nie jest to jednak formalny ruch artystyczny, dlatego członków nie ogranicza jednolity program. W ramach wystawy zobaczycie ponad czterdzieści prac, a z okazji wernisażu 5 marca odbędzie się występ Justyny Banaszczyk.
Wielki powrót w wielkim stylu. Kino Luna działa od 1962 roku w Warszawie i myślę, że każdy, kto mieszka w stolicy, miał okazję obejrzeć co najmniej kilka filmów w jego salach. Sam pamiętam chodzenie w środy i oglądanie „Miasta Boga” w pierwszej klasie gimnazjum, weekendową wycieczkę z tatą na „Doktora Dolittle” z Eddiem Murphym albo picie wódki z redaktorem naczelnym Minta w trakcie koncertu Arethy Franklin. Po kilkumiesięcznej przerwie technicznej kino organizuje specjalne wydarzenia otwarcia w dniach 5–9 marca. Na seanse i spotkania skierowane do dorosłych i dzieci sprzedawane będą bilety w promocyjnych cenach. Po 9 marca kino rozpocznie działalność jako kino repertuarowe. Więc jeśli koniecznie chcecie narzekać, że „Brutalista” jest za długi, „Emilia Pérez” nie zasługuje na Oscara, a „Anora” jest mizoginiczna – zróbcie to po seansie w Lunie.
„WREligion” to komiksowy debiut Pawła Mączewskiego, jednego z autorów magazynu Mint. Autor stworzył historię o walce dwóch nienawidzących się wrestlerów, która staje się początkiem końca świata. Na zgliszczach dawnej cywilizacji Zachodu powstanie nowa – z zawodowymi zapaśnikami tworzącymi najbardziej uprzywilejowaną klasę społeczną. Paweł Mączewski jest autorem scenariusza i rysunków brutalnej historii, w której oprócz przemocy znajdziecie też sporą dawkę czarnego humoru. Za liternictwo, skład i projekt graficzny odpowiada Łukasz Mazur. Redakcję i korektę tekstu wykonała Michalina Rajewska. Komiks jest hołdem dla VHS-owej popkultury lat 80. i 90. ubiegłego wieku.
Tego dnia odbędzie się spotkanie z Martą Ryczkowską, autorką książki „Joseph Beuys a sztuka polska. Afiliacje i procesy równoległe” oraz autorem posłowia Sebastianem Cichockim, głównym kuratorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Rozmówcy skupią się na roli, jaką Beuys odegrał w polskiej sztuce XX wieku. Działania artysty, na przykład sadzenie drzew czy ochrona mokradeł, są dziś interpretowane jako pionierskie formy aktywizmu ekologicznego, a ich wpływ jest widoczny również we współczesnych praktykach łączących sztukę z edukacją i polityką. Beuys przewidywał, że w przyszłości sztuka stanie się narzędziem niezbędnym do ochrony planety i demokracji. „Joseph Beuys a sztuka polska. Afiliacje i procesy równoległe” trafiła do sprzedaży pod koniec ubiegłego roku, a jej wydawcą jest Bęc Zmiana.
Na umierającej planecie śnieg coraz częściej będzie się wydawał rzadkością, dlatego musimy korzystać z niego jak najczęściej. W tym roku w Szczyrku usłyszymy m.in. Dub Pistols, Netsky’ego i Gorgon City, a muzyka będzie towarzyszyć SnowFest Games 2025, które odbywają się w ramach Pucharu Europy FIS Rail Snowboard & Freeski. Rywalizacja będzie przebiegać w konkurencji FIS Rail, co oznacza, że zobaczycie tricki na hopach i poręczach w wykonaniu zawodniczek i zawodników w kategorii Freeski oraz Snowboard. Zapowiedziano również konkurs Best Trick. Jak już szaleć na koniec świata, to przynamniej na biało.
W 80. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej powstała wystawa poświęcona ludziom, którzy na zgliszczach zniszczonego świata budują życie na nowo. Chociaż zakończenie wojny powszechnie kojarzy się z euforią i poczuciem ulgi, wiele osób żydowskiego pochodzenia mierzyło się wówczas z niewyobrażalną rozpaczą i osamotnieniem. Musieli wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej z ich życiem, i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Na wystawie przedstawione zostaną historię indywidualnych bohaterów. Dowiemy się, jak potoczyło się życie kilkuletniej Dory Zoberman, która straciła najbliższych jeszcze przed końcem wojny; jak poradził sobie kilkunastoletni Pinchas Bursztyn, znaleziony w Auschwitz wśród zmarłych w dole z wapnem, albo jak wyglądał powrót do kraju rodziny Pertmanów. To rzadka okazja do refleksji nad rzadko poruszanym tematem, czyli żydowską perspektywą końca wojny.
Pierwsza wystawa w MSN, „Ponury tygrys”, debiut John Glacier i nowy „Nosferatu”. I taki to jest miesiąc w kulturze [podcast]
W sekcji „Muzyka” Angelika Kucińska opowiada historię tajemniczej artystki ukrywającej się pod pseudonimem John Glacier. Tajemniczej dlatego, że nikt nie wie, jakie są jej prawd...
czytaj więcej ->I taki to był tydzień w kulturze. Złoty sedes Cattelana i nowa powieść Twardocha
W trzecią rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie prezydent Donald Trump postanowił zademonstrować, czym jest przepisywanie historii. Pomylił ofiary z napastnikami, prezydenta nazwał ...
czytaj więcej ->Topniejące lodowce na fotografii. Diana Lelonek
Od pewnego czasu realizuję projekt pod hasłem Nieludzka transformacja, w którym badam, jak transformacja ustrojowa w Europie Wschodniej i Środkowo-Wschodniej oddziaływa...
czytaj więcej ->