Kultura obowiązkowa 4–10 listopada
Ilustrowany „Demon ruchu” Stefana Grabińskiego, wystawa Alicji Karskiej i Aleksandry Went w gdańskiej Łaźni i American Film Festiwal we Wrocławiu. Do tego rozmowa o Sylvii Plath w Big Booku, urodziny Alberta Camusa w PIW-ie, koncert Kosmonautów w SPATiF-ie oraz 25 lat Recognition na Jasnej 1.
7 listopada, 19:00, Najlepsza Księgarnia, Warszawa
Nowe, wyjątkowe wydanie klasyki polskiej literatury grozy z nastrojowymi ilustracjami Rity Kaczmarskiej. To najgłośniejsze dzieło Stefana Grabińskiego, książka porównywana z twórczością H.P. Lovecrafta i Edgara Allana Poego. To już piąta pozycja z przeznaczonej dla dorosłych serii „Świeżym okiem” wydawnictwa Dwie Siostry, w której ukazują się ilustrowane klasyki światowej literatury. Spotkanie z Elizą Kącką, literaturoznawczynią i autorką posłowia do książki, poprowadzi Paweł Dunin-Wąsowicz.
8 listopada – 12 stycznia, CSW Łaźnia, Gdańsk
Alicja Karska i Aleksandra Went w wystawie w gdańskiej Łaźni dokumentują rozpad otaczającej nas rzeczywistości. Interesują je przede wszystkim porzucone i zdawałoby się nikomu niepotrzebne przedmioty oraz budynki. Ruiny wiaduktów kolejowych, modernistyczne witacze polskich miast czy zużyte kawałki taśmy samoprzylepnej przekształcają w swoją arte povera. Artystki odkrywają w ten sposób wysiłek i zamysł, jakie stały za stworzeniem tych obiektów.
5–11 listopada, Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
Rusza piętnasta edycja mniejszego brata Nowych Horyzontów. Polecamy przede wszystkim „Anorę” Seana Bakera (reżysera „The Florida Project”), nagrodzony Srebrnym Lwem w Wenecji „The Brutalist” z Adrienem Brodym oraz dwa filmy Alexandra Payne’a: „Bezdroża” i „Przesilenie zimowe”. We Wrocławiu będziecie mieli okazję spotkać Jessego Eisenberga („Prawdziwy ból”), Wilsona Camerona, autora zdjęć do „Dobrej córki”, czy Mel Eslyn i Jetta Finka, reżyserkę i producentów „Penelope”.
7 listopada, 19:00, Big Book Cafe Dąbrowskiego, Warszawa
Sylvia Plath zmarła w wieku zaledwie 30 lat, jednak pozostawiła po sobie wiersze, dzięki którym została zapamiętana jako jedna z najważniejszych amerykańskich poetek lat 60. Przez całe życie pisała również opowiadania, które Wydawnictwo Marginesy przypomina w przetłumaczonym na nowo zbiorze „Johnny Panika i Biblia Snów oraz inne opowiadania” (wśród nich niepublikowane wcześniej w Polsce „Mary Ventura i dziewiąte królestwo”). O twórczości amerykańskiej pisarki porozmawiają tłumaczka zbioru Aga Zano, profesor Justyna Wierzchowska z Instytutu Anglistyki UW i prowadząca spotkanie Olga Wróbel. Dostępna jest również transmisja online.
6 listopada, 18:00, PIW, Warszawa
7 listopada 111 lat temu urodził się Albert Camus. Z tej okazji PIW organizuje urodzinowe czytanie francuskiego pisarza oraz wydaje nowe tłumaczenie jego ostatniej wydanej za życia książki. „Wygnanie i królestwo” to zbiór sześciu opowiadań, o których będziemy mieli okazję porozmawiać w towarzystwie dr Pauliny Frankiewicz – aktywistki literackiej, filozofki i członkini Polskiego Stowarzyszenia Alberta Camusa. Trzeba sobie wyobrażać czytelnika szczęśliwym. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
10 listopada, 20:00, Klub SPATiF, Warszawa
Zaledwie w marcu tego roku wydali swój debiutancki krążek „Sorry, nie tu”, a już zdążyli zdobyć sławę jako jedna z najciekawszych młodych grup polskiego jazzu. Kosmonauci to czwórka chłopaków, którzy w swojej muzyce czerpią z hip-hopu, drum&bassu i improwizacji, balansując między poruszającymi melodiami i polirytmicznymi strukturami. Przybywajcie do SPATiF-u, będzie KOSMOCHOOJUWA.
8 listopada, Jasna 1, Warszawa
Małe święto polskiej sceny elektronicznej. 25 lat temu Jacek Sienkiewicz założył Recognition Records, która przez lata wyrobiła sobie pozycję jednej z najważniejszych i najbardziej kreatywnych polskich wytwórni wydających muzykę elektroniczną. Z tej okazji Jacek Sienkiewicz publikuje na Bandcamp wydawane wcześniej tylko na winylu „Directions: Meaning & Truth” i razem z Piernikowskim, Chino, Mic Ostapem i innymi zaprzyjaźnionymi dj-ami i dj-kami przejmuje obie sceny na Jasnej 1.
I taki to był tydzień w kulturze. Sala Zgody Narodowej w MSN i AI w Krakowie
Katedra w całości zbudowana z klocków lego Zbigniewa Libery, do której wchodzimy pod łukiem „Tęczy” Julity Wójcik, światło przebija się przez witraże wyłożone portretami „Naz*st...
czytaj więcej ->Po śmierci chciałbym zostać wysypany do kibla. Zespół Nagrobki
Po śmierci chciałbym zostać wysypany do kibla, ale prawo na to nie pozwala. Rozmowa z Nagrobkami. Trójmiejski zespół obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Duet przyg...
czytaj więcej ->Czy Donalda Trumpa pokona film o Trumpie i co zobaczyliśmy na otwarciu MSN i gali Nagrody Literackiej Nike?
A także o artystce, która może wkrótce podbić polską scenę muzyczną. O tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu „I taki to jest miesiąc w kulturze”.
czytaj więcej ->