Kultura obowiązkowa, 9–15 września

( 02.09.2024 )

Rusza nabór do II edycji Programu Dotacyjnego APH. Do tego wystawy Agaty Kus i Patrycji Orzechowskiej, premiera katalogu wystawy „Wojciech Fangor. American Dream”, nowa powieść Bartosza Sadulskiego, 10. Vintage Photo Festival i „Anonimowi performerzy” w Teatrze Studio

*Reklama

Po ogromnym zainteresowaniu pierwszą edycją programu Fundacja Artystyczna Podróż Hestii rusza z kolejnym naborem, którego hasłem przewodnim jest „Czas Otwarcia”. Celem programu jest ułatwianie dostępu do sztuki. Fundacja wspiera instytucje i osoby artystyczne, które w swoich wystawach opowiadają o istotnych kwestiach społecznych i środowiskowych oraz aktywują lokalne społeczności. Do podziału jest 500 tysięcy złotych przeznaczonych na wystawy rozpoczynające się pomiędzy marcem 2025 a czerwcem 2026 roku. W tym roku obowiązuje jeden termin naborów dla instytucji kultury i osób artystycznych, a organizatorzy zwiększyli maksymalną wysokość planowanych dotacji.

Katalog do wystawy „Wojciech Fangor. American Dream”

Krupa Art Foundation

Bogato ilustrowany katalog towarzyszący wystawie „Wojciech Fangor. American Dream”, który przedstawia drogę Fangora do wyjazdu i jego życie w Stanach Zjednoczonych. Oprócz wysokiej jakości reprodukcji obrazów mistrza op-artu zobaczycie również archiwalne zdjęcia i przeczytacie inspirowane twórczością artysty opowiadania powstałe w ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania: Mateusza Górniaka, Olgi Drendy, Joanny Oparek i innych uznanych autorów. Katalog jest dostępny do kupienia w Krupa Art Foundation i przez zamówienie mailowe. Więcej o amerykańskim śnie Fangora przeczytacie w najnowszym Mint.

Katalog do wystawy „Wojciech Fangor. American Dream”, fot. Wojciech Chrubasik

„First Time / Pierwszy raz”, Agata Kus

13 września – 3 listopada

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Radom

Wystawa Agaty Kus skupia się na przeżywaniu „pierwszych razów”, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Obrazy przedstawiają głównie młodych ludzi, którzy mierzą się ze zmianami, jakie przechodzą ich ciała, oraz starają się podkreślić swoją niezależność od rodziców i autorytetów. Artystka bada wpływ tych doświadczeń na kształtowanie osobowości, zwraca też uwagę na niebezpieczeństwa, jakie im towarzyszą. Kus jest szczególnie zainteresowana nostalgią za młodością i tym, jak wspomnienia są zniekształcane przez intensywne emocje okresu dorastania.

Agata Kus, Memento Mori, 2023

„Dry Season”, Patrycja Orzechowska

13 września – 10 listopada 2024

CSW Łaźnia II, Gdańsk

Tytuł wystawy „Dry Season” odnosi się do zmian klimatu, ale też kolistości życia. Ta nazwa oznacza okres niedoboru, ale jednocześnie sugeruje jego przejściowość i następujący później okres nadwyżki. „Życie niezmiennie obraca się w życie” – takie jest motto wystawy, w której Orzechowska zmienia się w archeolożkę, z ziemi i piwnic wykopuje porzucone przedmioty i zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą w reinkarnację rzeczy nadaje im nowe funkcje i znaczenia. 

10. Vintage Photo Festival

12 września – 13 października, Bydgoszcz

( Sztuka ) ( Anna Diduch ) ( Aleksander Hudzik )

Najlepsze wystawy: Polska, Europa, Stany Zjednoczone

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej na miesiąc wypełni Bydgoszcz wystawami i spotkaniami z fotografkami i fotografami, którzy wciąż pracują w tradycyjnych technikach. W Archiwalnym Fotoplastikonie Narodowego Archiwum Cyfrowego zobaczycie magicznie ożywione zdjęcia Bydgoszczy sprzed wojny. Polecamy analogowy projekt „Fulfill the Dream” polsko-amerykańskiej fotografki Magdaleny Wosinskiej oraz spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”.

„Szesnaście na Bourbon”, Bartosz Sadulski

Wydawnictwo Literackie, s. 244

W swojej nowej powieści laureat Nagrody im. Kościelskich Bartosz Sadulski zabiera czytelników do XVII-wiecznego Paryża, by wraz z grupą szesnastu kobiet wyruszyć w niebezpieczną morską podróż na wyspę Bourbon, znaną dzisiaj jako Réunion. Kobiety zostały uprowadzone z przytułku przez żołnierzy Kompanii Wschodnioindyjskiej, a ich przeznaczeniem jest stać się żonami francuskich kolonistów. Dla niektórych z nich porwanie jest szansą na rozpoczęcie nowego życia.

„Anonimowi performerzy”, reż. Ramona Nagabczyńska

14, 15 września, Teatr Studio, Warszawa

W nowym spektaklu Teatru Studio choreografka Ramona Nagabczyńska bierze na warsztat zjawisko występowania na scenie. Przedstawienie zostało zrealizowane w konwencji spotkania anonimowej grupy terapeutycznej. Performerzy i performerki dzielą się z widzami intymnymi historiami ze swoich żyć i zastanawiają się, jak daleko są w stanie posunąć się, by zostać zauważonymi. Szczere wyznania mieszają się z fikcją i autokreacją.  

Anonimowi performerzy, fot. Sisi Cecylia

( Mintowe Ciasteczka )

Nasza strona korzysta z cookies w celu analizy odwiedzin.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak to działa, zapraszamy na stronę Polityka Prywatności.