Kultura obowiązkowa, 9–15 września
Rusza nabór do II edycji Programu Dotacyjnego APH. Do tego wystawy Agaty Kus i Patrycji Orzechowskiej, premiera katalogu wystawy „Wojciech Fangor. American Dream”, nowa powieść Bartosza Sadulskiego, 10. Vintage Photo Festival i „Anonimowi performerzy” w Teatrze Studio
Nabór: 1 października – 30 listopada
Po ogromnym zainteresowaniu pierwszą edycją programu Fundacja Artystyczna Podróż Hestii rusza z kolejnym naborem, którego hasłem przewodnim jest „Czas Otwarcia”. Celem programu jest ułatwianie dostępu do sztuki. Fundacja wspiera instytucje i osoby artystyczne, które w swoich wystawach opowiadają o istotnych kwestiach społecznych i środowiskowych oraz aktywują lokalne społeczności. Do podziału jest 500 tysięcy złotych przeznaczonych na wystawy rozpoczynające się pomiędzy marcem 2025 a czerwcem 2026 roku. W tym roku obowiązuje jeden termin naborów dla instytucji kultury i osób artystycznych, a organizatorzy zwiększyli maksymalną wysokość planowanych dotacji.
Krupa Art Foundation
Bogato ilustrowany katalog towarzyszący wystawie „Wojciech Fangor. American Dream”, który przedstawia drogę Fangora do wyjazdu i jego życie w Stanach Zjednoczonych. Oprócz wysokiej jakości reprodukcji obrazów mistrza op-artu zobaczycie również archiwalne zdjęcia i przeczytacie inspirowane twórczością artysty opowiadania powstałe w ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania: Mateusza Górniaka, Olgi Drendy, Joanny Oparek i innych uznanych autorów. Katalog jest dostępny do kupienia w Krupa Art Foundation i przez zamówienie mailowe. Więcej o amerykańskim śnie Fangora przeczytacie w najnowszym Mint.
13 września – 3 listopada
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Radom
Wystawa Agaty Kus skupia się na przeżywaniu „pierwszych razów”, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Obrazy przedstawiają głównie młodych ludzi, którzy mierzą się ze zmianami, jakie przechodzą ich ciała, oraz starają się podkreślić swoją niezależność od rodziców i autorytetów. Artystka bada wpływ tych doświadczeń na kształtowanie osobowości, zwraca też uwagę na niebezpieczeństwa, jakie im towarzyszą. Kus jest szczególnie zainteresowana nostalgią za młodością i tym, jak wspomnienia są zniekształcane przez intensywne emocje okresu dorastania.
13 września – 10 listopada 2024
CSW Łaźnia II, Gdańsk
Tytuł wystawy „Dry Season” odnosi się do zmian klimatu, ale też kolistości życia. Ta nazwa oznacza okres niedoboru, ale jednocześnie sugeruje jego przejściowość i następujący później okres nadwyżki. „Życie niezmiennie obraca się w życie” – takie jest motto wystawy, w której Orzechowska zmienia się w archeolożkę, z ziemi i piwnic wykopuje porzucone przedmioty i zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą w reinkarnację rzeczy nadaje im nowe funkcje i znaczenia.
12 września – 13 października, Bydgoszcz
Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej na miesiąc wypełni Bydgoszcz wystawami i spotkaniami z fotografkami i fotografami, którzy wciąż pracują w tradycyjnych technikach. W Archiwalnym Fotoplastikonie Narodowego Archiwum Cyfrowego zobaczycie magicznie ożywione zdjęcia Bydgoszczy sprzed wojny. Polecamy analogowy projekt „Fulfill the Dream” polsko-amerykańskiej fotografki Magdaleny Wosinskiej oraz spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”.
Wydawnictwo Literackie, s. 244
W swojej nowej powieści laureat Nagrody im. Kościelskich Bartosz Sadulski zabiera czytelników do XVII-wiecznego Paryża, by wraz z grupą szesnastu kobiet wyruszyć w niebezpieczną morską podróż na wyspę Bourbon, znaną dzisiaj jako Réunion. Kobiety zostały uprowadzone z przytułku przez żołnierzy Kompanii Wschodnioindyjskiej, a ich przeznaczeniem jest stać się żonami francuskich kolonistów. Dla niektórych z nich porwanie jest szansą na rozpoczęcie nowego życia.
14, 15 września, Teatr Studio, Warszawa
W nowym spektaklu Teatru Studio choreografka Ramona Nagabczyńska bierze na warsztat zjawisko występowania na scenie. Przedstawienie zostało zrealizowane w konwencji spotkania anonimowej grupy terapeutycznej. Performerzy i performerki dzielą się z widzami intymnymi historiami ze swoich żyć i zastanawiają się, jak daleko są w stanie posunąć się, by zostać zauważonymi. Szczere wyznania mieszają się z fikcją i autokreacją.
Komu przyśnił się „American Dream” Wojciecha Fangora?
To nie był sen o wielkiej karierze i sukcesie, to nie był sen o lepszym świecie i wielkiej sztuce. „American Dream” to był sen, który Wojciechowi Fangorowi przydarzył się napraw...
czytaj więcej ->I taki to był tydzień w kulturze. Pieniądze z KPO rozdane, Conrad Festival lepszy niż Open’er
To był trudny tydzień w kulturze. Najpierw z opóźnieniem dowiedziałem się, że Alice Munro jednak canceled, a potem poszedłem do Komuny Warszawa tylko po to, żeby po godzinie prz...
czytaj więcej ->Najlepsze premiery literackie. Jesień 2024
Jak przeczytacie już artykuł „Summertime sadness. Książki na koniec lata”, to polecamy W...
czytaj więcej ->