20 książek, na które czekamy w 2024

Arek Kowalik
recenzja
5.01.2024
7 min. czytania
Druga powieść Megan Nolan, Didier Eribon w opowieści o matce, Kim de l’Horizon w poszukiwaniu niebinarnego języka, Ed Yong w świecie zwierzęcych zmysłów i Szczepan Twardoch w Namibii. Do tego Coetzee, Knausgård, Fosse, Baldwin i mnóstwo świeżej literatury z całego świata.

Megan Nolan, Zwykłe ludzkie ułomności, tłum. Katarzyna Makaruk, Filtry, 28 lutego

Akty desperacji, debiutancka powieść Megan Nolan, przyniosła jej międzynarodowy rozgłos.  Irlandzka pisarka jest porównywana do Sally Rooney, ale w nowej książce porzuciła ramy millenial novel. Tym razem opuszcza Dublin i przenosi czytelników do Londynu lat dziewięćdziesiątych. Młody reporter rozpętuje medialny spektakl wokół zaginięcia dziecka, wskutek czego cierpi niezasymilowana irlandzka rodzina. Nolan sprawnie wykorzystuje konwencje thrillera, by opowiedzieć, jak zwyczajne ludzkie błędy prowadzą do tragedii.

Kim de lHorizon, Drzewo krwi, tłum. Elżbieta Kalinowska, Wydawnictwo Literackie, marzec

Sensacja niemieckojęzycznej literatury, laureat_ka najważniejszych literackich nagród w Niemczech i Szwajcarii. Kim de l’Horizon to niebinarn_ autor_, którzy w geście solidarności z irańskimi kobietami ścięli włosy podczas wręczenia Deutcher Buchpreis w 2022 roku. Ich debiutancka powieść jest próbą poszukiwania własnego języka po coming-oucie i ucieczce z prowincji, Odkrywa przemilczaną historię swoich przodkiń, czarownic i buntowniczek żyjących poza społecznymi schematami. 

Ed Yong, Inne zmysły, Bo.wiem, kwiecień

Ed Yong, dziennikarz i laureat nagrody Pulitzera, opisuje wszystkie dostępne zwierzętom zmysły – zarówno te zbliżone do ludzkich, jak i zupełnie wymykające się naszemu doświadczeniu – i na podstawie wiedzy naukowej stara się odtworzyć zwierzęcy świat. Yong sprawnie tłumaczy ewolucyjne mechanizmy stojące za zmysłami, ale też zwraca uwagę na etyczne implikacje tych odkryć.

Didier Eribon, Życie, starość i śmierć kobiety z ludu, tłum. Jacek Giszczak, Karakter, data niepotwierdzona

W Powrocie do Reims Eribon połączył rozprawę socjologiczną z opowieścią o swoim dorastaniu na francuskiej prowincji. Opisał tam nie tylko systemowe formy wykluczenia, które spotykały go jako geja pochodzącego z klasy robotniczej, ale też obustronne odrzucenie i wstyd, jakie odczuwał w swojej rodzinie. W nowej książce Eribon skupia się na relacji z odchodzącą matką, czyniąc z jej historii studium starości.   

Szczepan Twardoch, nowa powieść, Wydawnictwo Literackie, I połowa roku

Na pierwszą połowę roku zapowiedziana jest nowa powieść Szczepana Twardocha. Śląski pisarz twierdzi, że będzie to coś zupełnie innego niż dotychczas. Ze skrawków informacji umieszczonych na jego profilu facebookowym wynika, że akcja powieści będzie się rozgrywać w okolicach 1905 roku w południowo-zachodniej Afryce (przynajmniej częściowo), a główny bohater, Erwin Piontek, będzie świadkiem ludobójstwa ludów Herero i Namaqua. Oprócz tego będzie jeszcze facet, który pływa w kółko po Zalewie Rybnickim, i sobowtór dyktatora – obaj o imieniu Erwin.

Sigrid Nunez, Słabsi, tłum. Dobromiła Jankowska, Pauza, 10 stycznia

Najnowsza powieść Sigrid Nunez, autorki książek Przyjaciel, Pełnia miłości, Dla Rouenny i Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag.

Han Kang, Nie mówię żegnaj, tłum. Justyna Najbar-Miller, W.A.B., 24 stycznia 

Koreańska pisarka nagrodzona Bookerem za Wegetariankę opowiada o trzech kobietach, przemocy i stracie w kontekście ludobójstwa z 1948 roku na wyspie Czedżu.

J.M. Coetzee, Polak, Znak, 24 stycznia

Polak to opowieść o romansie polskiego pianisty Witolda i zamężnej Hiszpanki Beatriz, mecenaski sztuki.

Cristina Morales, Lektura uproszczona, tłum. Katarzyna Okrasko i Agata Ostrowska, ArtRage, luty

Wybuchowa feministyczna proza. Jedna z najważniejszych hiszpańskich powieści ostatnich lat.

Kate Crawford, Atlas sztucznej inteligencji, Bo.wiem, luty

Kate Crawford mapuje relacje między ludźmi i instytucjami, które tworzą AI, i pomaga zrozumieć rolę sztucznej inteligencji we współczesnym świecie.

Jon Fosse, Białość, tłum. Iwona Zimnicka, ArtRage, luty

Najnowsza nowela zdobywcy literackiej Nagrody Nobla 2023.

Brigitte Giraud, Żyć szybko, tłum. Dorota Malina, W.A.B, luty 

Laureatka Nagrody Goncourtów 2022. Brigitte Giraud próbuje zrozumieć, co doprowadziło do wypadku motocyklowego, w którym 22 czerwca 1999 roku zginął jej mąż.

James Baldwin, Następnym razem pożar, tłum. Mikołaj Denderski, Karakter, marzec

W tym roku Karakter wyda kilka książek Baldwina, w tym powieść Mój Giovanni i eseje.

Annie Ernaux, Ciała, tłum. Agata Kozak, Czarne, marzec

Odsłona pisarstwa Ernaux, o której była mowa w laudacji noblowskiej, ale która dotąd nie była w Polsce znana: bezlitośnie opisująca sprawy seksu, ciała i kobiecości.

Karl Ove Knausgård, Wilki z lasu wieczności, tłum. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Literackie, maj

Nowa powieść autora Mojej walki.

Chetna Maroo, Western Lane, tłum. Olga Dziedzic, Cyranka, maj

Finalistka Bookera 2023 w debiutanckiej powieści o dorastaniu, żałobie i squashu.

Caleb Azumah Nelson, Małe światy [tytuł roboczy], tłum. Mariusz Gądek, Drzazgi, czerwiec 

Druga powieść brytyjsko-ghańskiego autora po świetnie przyjętej u nas książce Otwarte wody.

Abdulrazak Gurnah, By the Sea, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Poznańskie, I poł. roku

Trzecia książka brytyjsko-tanzańskiego noblisty, która ukaże się po polsku.

Paul Lynch, Prophet Song, Marginesy, jesień 

Tegoroczny laureat Nagrody Bookera – dystopijna powieść irlandzkiego autora przedstawia życie Eilish Stack, matki czwórki dzieci, która próbuje ocalić swoją rodzinę, gdy Republika Irlandii popada w totalitaryzm.

Radka Franczak, Godzina Wieloryba, Cyranka, wrzesień

Powieść finalistki NIKE o relacjach człowieka z naturą.