Reklama

PODCAST: I taki to jest miesiąc w kulturze #2. Biennale i skandale

Redakcja
film
literatura
muzyka
przegląd miesiąca
sztuka
26.04.2024
4 min. czytania

Wim Wenders w górę, Taylor Swift w dół, Biennale i skandale. Czym zaskakuje Amy Winehouse w nowym filmie „Back to Black” i dlaczego „Fallout” to najgłośniejsza premiera serialowa tej wiosny. Między innymi o tym posłuchacie w nowym podcaście Mint, „I taki to jest miesiąc w kulturze”.

A teraz czas na drugi odcinek „I taki to jest miesiąc w kulturze”, podcastu, w którym raz w miesiącu w stałym gronie rozmawiamy o tym, co ważnego dzieje się w kulturze. Cztery tematy ze świata filmu, muzyki, sztuki i literatury, a ponadto – co w danym miesiącu najbardziej zaciekawiło, co najmocniej rozczarowało, i na co z niecierpliwością czeka grono prowadzących.

W kwietniowym odcinku Michał Walkiewicz, autor rubryki „Ile na dziesięć”, recenzentka muzyczna Angelika Kucińska, Maria Karpińska – autorka przeglądu przegapionych książek – i  redaktor naczelny Mint, Aleksander Hudzik, rozmawiają o tym, co dzieje się w kulturze. Gospodarzem podcastu jest studio newonce.

Zaczynamy od filmu „Back to Black”, opowiadającym o życiu Amy Winehouse. – Podoba mi się, że reżyserka Sam Taylor-Johnson nie opowiada tej historii na kolanach, pokazuje tupet Winehouse, jej poczucie humoru – opowiada Angelika Kucińska. – Zabrakło mi tylko refleksji nad tym, jak nie działa branża muzyczna. Niepokojące było już samo oświadczenie reżyserki przed filmem – mówi recenzentka, której bardzo spodobała się za to Marisa Abela w roli tytułowej. Rozmowa przechodzi na temat najlepszych filmów biograficznych poświęconych muzykom. Który z nich okazuje się najlepszy i komu w redakcji Mint przypadł w udziale wywiad z Eltonem Johnem?

Back to Black (2024)


Literatura w drugim odcinku „I taki to jest miesiąc w kulturze” przenosi nas do Włoch i Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim – do świata autobiograficznej powieści Claudii Durastanti, o której opowiada Maria Karpińska. Pisarka niedawno umieściła „Obcą” Durastanti w zestawieniu najciekawszych książek, pisząc:  „Durastanti urodziła się w Nowym Jorku w rodzinie włoskich emigrantów. Rodzice pisarki są głusi, ale doświadczenie wykluczenia postanowili przekuć na bunt”. Karpińska opowiada też o rozczarowaniu nową serią opowiadań niezawodnego do tej pory George’a Saundersa. To delikatne rozczarowanie tłumaczy tym, że dziś w Polsce dostępność dobrych i bardzo dobrych opowiadań amerykańskich jest tak duża, że trudno zachwycać się Saundersem, który w „Dniu wyzwolenia” nie zaskakuje. 

Redaktor Walkiewicz chwali nowego Wima Wendersa, a zamiast o filmach opowiada o najgłośniejszej premierze serialowej tej wiosny, czyli „Fallout”. Adaptacja popularnej gry utrzymanej w postapokaliptycznej aurze, której twórcą jest Jonathan Nolan, jest dostępna na serialu Prime Video. Czym ta adaptacja różni się od innych seriali stworzonych na podstawie gier? O tym w podcaście.

Na koniec relacja z Biennale w Wenecji, największego festiwalu sztuki, który w tym roku rozczarował. O tym przeczytacie w recenzji Aleksandra Hudzika, a w podcaście usłyszycie krótki komentarz, w którym podsumowujemy także obecność polskich artystów oraz zawartość Pawilonu Polskiego, w którym można zobaczyć ważną antywojenną pracę ukraińskich artystów. Zapraszamy do słuchania!

Ella Purnell (Lucy), Fallout (2024)

Ponadto nasi autorzy polecają:

Film:
„Perfect Days”, reż. Wim Wenders, w kinach

Płytę:
Nia Archives, „Silence Is Loud”

Książkę:
Anna Cymer: „Długie lata 90. Architektura w  Polsce czasów transformacji”, wydawnictwo Centrum Architektury

Książki:
„Mój Giovanni” i „Następnym razem pożar”, James Baldwin, Wydawnictwo Karakter

Nie polecają:

Tego, że Quentin Tarantino zrezygnował z pracy nad filmem „The Movie Critic”

Płyty Taylor Swift, „The Tortured Poets Department”

Afery wokół wystawy Krystiana Trutha Czaplickiego i Pawła Jacha we wrocławskim Domu Gepperta

Tomu opowiadań „Dzień wyzwolenia” George’a Saundersa, Wydawnictwo Znak

Czekają na:

Film:
„Challengers” Luca Guadagnino, w kinach od 26 kwietnia

Płyty:
Beth Gibbons, DIIV, Bat For Lashes

Wystawę:
Natalia LL w Berlinie, do 30 maja
Międzynarodowe Targi Książki w Warzawie, 24–26 maja