Przegląd tygodnia, 27 maja – 2 czerwca

Arek Kowalik
przegląd tygodnia
19.05.2024
5 min. czytania

Up To Date Festival w Białymstoku, przedmioty żydowskich Breslauerów i Targi Młodej Sztuki w Krakowie. Oprócz tego dwa muzyczne światy: Wixapol w Pałacu Kultury i Pianokrąg przed Królikarnią, oraz wybrane przez nas premiery książkowe: „Czas starego Boga” Sebastiana Barry’ego i „Western Lane” Chetny Maroo.

30 maja – 2 czerwca, Białystok

Piętnasta edycja festiwalu nowej i niezależnej muzyki elektronicznej. Przez cztery dni festiwalu na białostockich scenach zagra 50 artystów i artystek reprezentujących różne style współczesnej elektroniki, od brytyjskich i holenderskich pionierów po najświeższe brzmienia z Europy Wschodniej i Polski. 31 maja w ramach festiwalu odbędzie się druga edycja konferencji „Do We Really Care?”, poświęconej ekologii, zdrowiu psychicznemu i współczesnej branży techno. Koncertową wisienką na torcie będzie Trzeci Latający Salon Ambientu, czyli charytatywny koncert-lot balonem wspierający domy dziecka. 

29 maja – 22 września, Galeria OP ENHEIM, Wrocław

Organizowana wspólnie z Urban Memory Foundation wystawa ukazująca prywatne zbiory żydowskich rodzin z Breslau. Kolekcja prawie stu przedmiotów i fotografii jest unikalną okazją, by poznać codzienność wrocławskich Żydów. Wystawie towarzyszyć będzie praca berlińskiej artystki Anny Schapiro stworzona specjalnie pod przestrzeń galerii OP ENHEIM. Motywem przewodnim dla Schapiro będzie prezentowany na wystawie kilim (rodzaj tradycyjnego ozdobnego dywanu). W ramach wystawy odbędą się spotkania z potomkami i potomkiniami rodzin wrocławskich Żydów. 

29 maja, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Na dancing w Pałacu Kultury zapraszają organizatorzy imprez tanecznych Wixapol. To już dziesiąte urodziny kolektywu i trudno o bardziej spektakularne miejsce na uczczenie tego wydarzenia niż ponad tysiącmetrowa Sala Ratuszowa. Zagrają między innymi KOCIACZEK, LYLU B2B THEVODKA, BORRO / RAVE ALERT i INNOMINEPATRIX / WIXAPOLONIA.

WIXAPOL Gdańsk 9.12.2023, fot. BAJ PTYSIEK

2 czerwca, godz. 18:00, Królikarnia, Warszawa

Pianokrąg Bartka Wąsika powraca w nowym sezonie. To czas, by usiąść na trawie przed Królikarnią, zamknąć oczy i wsłuchać się w brzmienie fortepianu. W inauguracyjnym koncercie nagrodzony Paszportem Polityki pianista zagra utwory amerykańskiej kompozytorki, choreografki i kompozytorki Meredith Monk. Podczas kolejnych występów posłuchamy muzyki z filmu „Call Me By Your Name”, Björk i autorskiego projektu pianisty zapowiadającego jego nową płytę. Liczba miejsc w budynku Królikarni jest ograniczona (bilety szybko się rozchodzą), ale nigdy nie brakuje miejsca na zewnątrz.  

Bartek Wąsik,

fot. Krzysiek Oleksiak

1–2 czerwca, HEVRE, Kraków

W pięknej przestrzeni dawnej synagogi miłośnicy sztuki będą mieli okazję zobaczyć i kupić dzieła ponad trzydziestki lokalnych artystów i artystek, porozmawiać z nimi i wesprzeć ich pracę. Będą to obrazy, grafiki, rzeźby, plakaty i fotografie w różnorodnych formatach i cenach: od kilku złotych za naklejki po kilka tysięcy za obrazy i rzeźby. Na dzień dziecka organizatorzy przygotowali warsztaty z linorytu i gipsorytu dla dorosłych oraz z akwareli dla dzieci (obowiązują dodatkowe zapisy na stronie wydarzenia).

Western Lane, Chetna Maroo

przeł. Olga Dziedzic, Wydawnictwo Cyranka

Debiutancka powieść brytyjsko-indyjskiej pisarki Chetny Maroo, za którą dostała nominację do nagrody Bookera w 2023 roku. Bohaterką powieści jest jedenastoletnia Gopi, która po śmierci mamy codziennie gra w squasha. Ojciec obsesyjnie dba o jej treningi przed wielkim turniejem, ale nie potrafi sobie poradzić z samotną opieką nad Gopi i jej starszymi siostrami. Ciocia i wujek dziewczynek chcą mu w tym pomóc, adoptując jedną z sióstr. „Western Lane” to krótka i intensywna opowieść o dorastaniu, żałobie i sporcie.

przeł. Aga Zano, ArtRage

Najnowsza powieść irlandzkiego pisarza, za którą dostał swoją piątą nominację do nagrody Bookera. Emerytowany policjant Tom Kettle przeprowadza się do starego domu na irlandzkim wybrzeżu. Prowadzi spokojne życie, które zakłóca dwójka policjantów próbujących rozwiązać dawną zbrodnię. Barry miesza ze sobą gatunki, myli tropy i pozostawia czytelnika podobnie zagubionego, co swego bohatera. Powieść o tym, jak trauma wpływa na pamięć.