Kultura obowiązkowa, 21–27 października
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Franek Warzywa i Młody Budda – jesienna trasa koncertowa. Co zrobić w tym tygodniu w Warszawie?
19 października – 5 stycznia 2025, Tate, St Ives, Wielka Brytania
Dla Małgorzaty Mirgi-Tas wystawa w Kornwalii będzie pierwszą tak dużą wystawą w Wielkiej Brytanii. Mirga-Tas znana jest ze swoich tekstylnych kolaży tworzonych z materiałów i tkanin pochodzących głównie od rodziny i przyjaciół. Treści, które zawiera w swojej sztuce, nie tylko poruszają tematykę feministyczną, ale rzucają również wyzwanie stereotypowemu przedstawianiu Romów. Artystka zszywa ze sobą elementy garderoby, chusteczki do nosa, obrusy, zasłony i prześcieradła, tworząc żywe portrety i sceny z życia codziennego. Przedstawia współczesną romską społeczność i ukazuje jej bogate dziedzictwo historyczne. W ten sposób walczy z negatywnym obrazem Romów, który przez stulecia był przedstawiany w całej Europie.
Franek Warzywa i Młody Budda zapowiedzieli sześć występów w ramach jesiennej trasy koncertowej promującej ostatni album duetu, „Komputer EP”. Franek i Młody tworzą muzykę, której nie da się zaszufladkować, a która czerpie inspiracje z hyperpopu, jazzu, post-punku czy techno. Jak sami wyjaśniają, na ich występach każdy znajdzie coś dla siebie pod warunkiem, że „jest entuzjastą dobrej i zdrowej zabawy”. Duet wystąpi we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Warszawie, a ich supportem w każdym z tych miast będzie Pola Nuda. Bilety na wydarzenia są już dostępne online.
25 października – 10 listopada, MSN, Warszawa
Przez trzy tygodnie od 25 października w nowo otwartym Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano setkę wydarzeń, które mają uczcić długo wyczekiwany start tej instytucji. W pierwszy weekend działania nowego MSN-u odbędzie się muzyczne otwarcie, podczas którego usłyszymy legendarną Kim Gordon oraz 700 Blis czy Hanię Rani. Przez następne tygodnie w budynku muzeum będzie prowadzona prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich oraz światowych artystek takich jak Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow czy Sandra Mujinga. Odbędzie się też kolejna edycja organizowanej od 2009 roku „Warszawy w Budowie”, która pod hasłem „Trudna Miłość. Muzeum między placem a Pałacem” przedstawi historię centrum Warszawy, gdzie stanął gmach muzeum, a co za tym idzie – opowie historię samego MSN-u. Muzeum otworzy się również na dzieci, na które czekają oprowadzania z przewodnikami, warsztaty twórcze i specjalna edycja programu „Formy podstawowe”, czyli połączenia edukacji artystycznej z aktywnym uczestnictwem w procesie twórczym. A to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ w planach są również performansy, „anty-happeningi”, otwarcie KINOMUZEUM i audioinstalacje.
22 października, Kino Muranów, Warszawa
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Dahomej” to dramatyzowany film dokumentalny, opowiadający historię powrotu do Afryki 26 skarbów Królestwa Dahomeju (dzisiaj Republiki Beninu), które przez lata znajdowały się w Francuskim Musée du Quai Branly im. Jacques’a Chiraca. Film pokazuje, jak obiekty wracają na swoje miejsce, ale też jak na ich powrót reagują mieszkańcy kraju. Twórcy pytają, czemu zaledwie 26 z 7000 etnograficznych obiektów z całego świata zostało zwróconych przez francuską placówkę. Gościnią premierowego pokazu będzie dr Magdalena Wróblewska, dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i wykładowczyni Wydziału Artes Liberales UW. Spotkanie z nią poprowadzi Jan Topolski.
22 października, Pardon to Tu, 19.00, Warszawa
Z fascynacji literaturą chłopską i żywą mową zrodził się zbiór opowiadań, które łączy jedna postać – towarzyszymy jej, kiedy gra w piłkę, stoi na baczność podczas szkolnego apelu, woła za dziewczynami z osiedla. Ale też siedzi z babcią przy świętym obrazie i dźwiga krzyż podczas pielgrzymki. Sabak tak potrafi pisać o duchowości, że wiara staje się tematem jak każdy inny, a opisy queerowego dzieciństwa w katolickim kraju mogą być też źródłem pocieszenia. Spotkanie autorskie Kingi Sabak w Pardon to Tu poprowadzi dziennikarka Karolina Sulej.
21–24 listopada, kino DCF, Wrocław
Festiwal Korelacje ma na celu prezentację klasyki polskiej kinematografii, której będzie towarzyszyć autorska audiodeskrypcja przygotowana przez zaproszonych gości. Część premierowych produkcji z narracją zostanie pokazana dwukrotnie, a seanse (z wyjątkiem gali zamknięcia) zaczną się od kilkuminutowych filmów niemych. Łącznie zaplanowano 6 premier i tyleż krótkich metraży, do których narrację, w klimacie „Włatców Móch”, opracował Bartosz Kędzierski, scenarzysta i reżyser serialu. Wśród narratorów znaleźli się m.in. Michał Witkowski (opowie „Dług” Krzysztofa Krauzego), Dorota Masłowska („To tylko Rock” Pawła Karpińskiego), Filip Springer („Dziecinna pytania” Janusza Zaorskiego) i Artur Andrus („Chudy i inni” Henryka Kuby). Po premierowych pokazach filmów odbędą się spotkania z twórcami i twórczyniami narracji oraz zaproszonymi gośćmi i gościniami.
I taki to był tydzień w kulturze. Tydzień do otwarcia MSN, biennale w Korei
Wylądowałem w Gwangju, mieście urodzenia tegorocznej laureatki literackiego Nobla, Han Kang. Oglądam tutejsze biennale, które rozgrywa się między innymi w trzech olbrzymich komp...
czytaj więcej ->O „Intermezzo” Sally Rooney [recenzja]
U Rooney komunizm wyraża się w sposobie, w jaki pisarka traktuje swoich bohaterów: jej wizje są niemal utopijne, bohaterowie przeżywają jakieś trudności, ale koniec końców zawsz...
czytaj więcej ->Puste schroniska i Ameryka, która nic nam nie dała. 20. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Opowiadania wędrują po Wrocławiu, a do Wrocławia z Polski, Europy i innych kontynentów. W zeszłym tygodniu gościni Festiwalu sprzed dekady, która została wówczas do Polski zapro...
czytaj więcej ->