Kultura obowiązkowa, 21–27 października

Kacper Peresada
Kultura obowiązkowa
literatura
sztuka
22.10.2024
5 min. czytania

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Franek Warzywa i Młody Budda – jesienna trasa koncertowa. Co zrobić w tym tygodniu w Warszawie?

19 października – 5 stycznia 2025, Tate, St Ives, Wielka Brytania


Dla Małgorzaty Mirgi-Tas wystawa w Kornwalii będzie pierwszą tak dużą wystawą w Wielkiej Brytanii. Mirga-Tas znana jest ze swoich tekstylnych kolaży tworzonych z materiałów i tkanin pochodzących głównie od rodziny i przyjaciół. Treści, które zawiera w swojej sztuce, nie tylko poruszają tematykę feministyczną, ale rzucają również wyzwanie stereotypowemu przedstawianiu Romów. Artystka zszywa ze sobą elementy garderoby, chusteczki do nosa, obrusy, zasłony i prześcieradła, tworząc żywe portrety i sceny z życia codziennego. Przedstawia współczesną romską społeczność i ukazuje jej bogate dziedzictwo historyczne. W ten sposób walczy z negatywnym obrazem Romów, który przez stulecia był przedstawiany w całej Europie.


22 października – 10 listopada

Franek Warzywa i Młody Budda zapowiedzieli sześć występów w ramach jesiennej trasy koncertowej promującej ostatni album duetu, „Komputer EP”. Franek i Młody tworzą muzykę, której nie da się zaszufladkować, a która czerpie inspiracje z  hyperpopu, jazzu, post-punku czy techno. Jak sami wyjaśniają, na ich występach każdy znajdzie coś dla siebie pod warunkiem, że „jest entuzjastą dobrej i zdrowej zabawy”. Duet wystąpi we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Warszawie, a ich supportem w każdym z tych miast będzie Pola Nuda. Bilety na wydarzenia są już dostępne online.

25 października – 10 listopada, MSN, Warszawa

Przez trzy tygodnie od 25 października w nowo otwartym Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano setkę wydarzeń, które mają uczcić długo wyczekiwany start tej instytucji. W pierwszy weekend działania nowego MSN-u odbędzie się muzyczne otwarcie, podczas którego usłyszymy legendarną Kim Gordon oraz 700 Blis czy Hanię Rani. Przez następne tygodnie w budynku muzeum będzie prowadzona prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich oraz światowych artystek takich jak Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow czy Sandra Mujinga. Odbędzie się też kolejna edycja organizowanej od 2009 roku „Warszawy w Budowie”, która pod hasłem „Trudna Miłość. Muzeum między placem a Pałacem” przedstawi historię centrum Warszawy, gdzie stanął gmach muzeum, a co za tym idzie – opowie historię samego MSN-u. Muzeum otworzy się również na dzieci, na które czekają oprowadzania z przewodnikami, warsztaty twórcze i specjalna edycja programu „Formy podstawowe”, czyli połączenia edukacji artystycznej z aktywnym uczestnictwem w procesie twórczym. A to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ w planach są również performansy, „anty-happeningi”, otwarcie KINOMUZEUM i audioinstalacje.

22 października, Kino Muranów, Warszawa

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Dahomej” to dramatyzowany film dokumentalny, opowiadający historię powrotu do Afryki 26 skarbów Królestwa Dahomeju (dzisiaj Republiki Beninu), które przez lata znajdowały się w Francuskim Musée du Quai Branly im. Jacques’a Chiraca. Film pokazuje, jak obiekty wracają na swoje miejsce, ale też jak na ich powrót reagują mieszkańcy kraju. Twórcy pytają, czemu zaledwie 26 z 7000 etnograficznych obiektów z całego świata zostało zwróconych przez francuską placówkę. Gościnią premierowego pokazu będzie dr Magdalena Wróblewska, dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i wykładowczyni Wydziału Artes Liberales UW. Spotkanie z nią poprowadzi Jan Topolski.

22 października, Pardon to Tu, 19.00, Warszawa

Z fascynacji literaturą chłopską i żywą mową zrodził się zbiór opowiadań, które łączy jedna postać – towarzyszymy jej, kiedy gra w piłkę, stoi na baczność podczas szkolnego apelu, woła za dziewczynami z osiedla. Ale też siedzi z babcią przy świętym obrazie i dźwiga krzyż podczas pielgrzymki. Sabak tak potrafi pisać o duchowości, że wiara staje się tematem jak każdy inny, a opisy queerowego dzieciństwa w katolickim kraju mogą być też źródłem pocieszenia. Spotkanie autorskie Kingi Sabak w Pardon to Tu poprowadzi dziennikarka Karolina Sulej.

SAVE THE DATE: Festiwal Korelacje

21–24 listopada, kino DCF, Wrocław

Festiwal Korelacje ma na celu prezentację klasyki polskiej kinematografii, której będzie towarzyszyć autorska audiodeskrypcja przygotowana przez zaproszonych gości. Część premierowych produkcji z narracją zostanie pokazana dwukrotnie, a seanse (z wyjątkiem gali zamknięcia) zaczną się od kilkuminutowych filmów niemych. Łącznie zaplanowano 6 premier i tyleż krótkich metraży, do których narrację, w klimacie „Włatców Móch”, opracował Bartosz Kędzierski, scenarzysta i reżyser serialu. Wśród narratorów znaleźli się m.in. Michał Witkowski (opowie „Dług” Krzysztofa Krauzego), Dorota Masłowska („To tylko Rock” Pawła Karpińskiego), Filip Springer („Dziecinna pytania” Janusza Zaorskiego) i Artur Andrus („Chudy i inni” Henryka Kuby). Po premierowych pokazach filmów odbędą się spotkania z twórcami i twórczyniami narracji oraz zaproszonymi gośćmi i gościniami.

Reklama