Podcast(*21)

Idź do podcastu nr 21

Rozmawiamy o „Rozdzieleniu” i jemy ananasa

Oczekiwania wobec drugiego sezonu były ogromne, ale czy zostały spełnione? „Rozdzielenie” to najważniejszy serial Apple TV. Pierwszy sezon otrzymał notę 97% na Rotten Tomatoes, drugi – 95% wśród krytyków. Publiczność ocenia go jednak tylko na 71%.

( *11.04.2025 )

21#

Idź do podcastu nr 24

Marzec w kulturze: „Dojrzewanie” serialem roku? Gdzie są pieniądze za „Chłopki” i co z koncertem Quebonafide?

Czy „Dojrzewanie” to najważniejszy serial Netflixa w tym roku? Dlaczego Ministerstwo Kultury nie wspiera awangardowych festiwali, a Quebonafide musi grać dwa pożegnalne koncerty? W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy o tym, co elektryzuje świat kultury – od literackich sporów po architektoniczne nagrody.

( *27.03.2025 )

24#

Idź do podcastu nr 23

Emancypacja kobiet w Iranie i „niewłaściwe” noszenie hidżabu. „Nasienie świętej figi” [podcast]

Inspiracją do powstania filmu były protesty antyrządowe kobiet w Iranie w 2022 roku. Zapoczątkowała jest śmierć 22-letniej obywatelki Mahsy Amini, aresztowanej najpierw na „niewłaściwie” – według istniejącej w Iranie od 2006 roku policji obyczajowej – założony hidżab.

( *14.03.2025 )

23#

Idź do podcastu nr 22

Nowe rzemiosło w Polsce – kim są twórcy NÓW? (podcast specjalny).

O tym, czym zajmuje się NÓW, opowiada członkini stowarzyszenia Olga Milczyńska, która wyjaśnia, że stowarzyszenie Nowe Rzemiosło NÓW powstało z potrzeby wytworzenia wspólnego i silnego głosu reprezentującego pojedynczych rzemieślników działających w Polsce.

( *06.03.2025 )

22#

Idź do podcastu nr 21

Pierwsza wystawa w MSN, „Ponury tygrys”, debiut John Glacier i nowy „Nosferatu”. I taki to jest miesiąc w kulturze.

W sekcji „Muzyka” Angelika Kucińska opowiada historię tajemniczej artystki ukrywającej się pod pseudonimem John Glacier. Tajemniczej dlatego, że nikt nie wie, jakie są jej prawdziwe personalia ani to, ile ma lat – w wywiadach twierdzi, że ma ich 20 tysięcy.

( *28.02.2025 )

21#

Idź do podcastu nr 20

Żegnamy Lyncha i Wichę. I taki to jest miesiąc w kulturze.

2025 zaczynamy od pożegnań. A co jeszcze w kulturze? Nominacje do Oscarów, nowy Bad Bunny, nowy Llosa i zbliżająca się wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

( *29.01.2025 )

20#

Idź do podcastu nr 19

Gdzie są pieniądze, czyli katastrofa KPO.

Stypendyści często nie byli w stanie finansować swoich projektów z funduszy grantowych i musieli wydawać własne pieniądze, co prowadziło do dużego stresu.

( *14.01.2025 )

19#

Idź do podcastu nr 18

Brat 2024, sensacje na festiwalu w Gdyni i otwarcie MSN. Podsumowanie roku w kulturze.

Co zachwyciło i zażenowało redaktorki i redaktorów? O tym opowiadamy w podcaście Mint. Dziękujemy, że słuchaliście nas w tym roku i mamy nadzieję, że spędzicie z nami cały 2025.

( *16.12.2024 )

18#

Idź do podcastu nr 17

„Auschwitz Tours! (with lunch)”. O filmie „Prawdziwy ból”.

Prawdziwy ból to historia o odkrywaniu żydowskich korzeni i rodzinnej traumie, lecz przede wszystkim o tym, jak trudno jest naprawić niektóre relacje. Rozmowa Joanny Piechury i Antka Zająca.

( *12.12.2024 )

17#

Idź do podcastu nr 16

Czy najlepszy film z Cannes należy bojkotować i co Masza Potocka robi przebrana za Żyda? 

Dlaczego Kendrick Lamar zdecydował się na premierę najnowszego albumu bez zapowiedzi? Od tego rozpoczynamy najnowszy odcinek podcastu „I taki to jest miesiąc w kulturze”. Opowiada Angelika Kucińska.

( *28.11.2024 )

16#

Idź do podcastu nr 15

Komu przeszkadza budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Czy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma być ikoną, a jeśli nie, to czym? Rozmawiają Jakub Głaz i Marcin Zgliński.

( *14.11.2024 )

15#

Idź do podcastu nr 14

Czy Donalda Trumpa pokona film o Trumpie i co zobaczyliśmy na otwarciu MSN i gali Nagrody Literackiej Nike?

A także o artystce, która może wkrótce podbić polską scenę muzyczną. O tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu „I taki to jest miesiąc w kulturze”.

( *31.10.2024 )

14#

Idź do podcastu nr 13

Co kryje się za najsłynniejszym cyklem obrazów Wojciecha Fangora? O wystawie „Fangor. American Dream” w Krupa Art Foundation.

Wystawa „Fangor. American Dream” otwarta we Wrocławskiej Krupa Art Foundation trwa do 11 listopada. Tłumy odwiedziły pokaz, który gromadzi blisko 50 obiektów reprezentujących najbardziej rozpoznawalny okres w twórczości Fangora, w tym abstrakcyjne obrazy. Na wystawę przyszło ponad 12 tysięcy osób.

( *17.10.2024 )

13#

Idź do podcastu nr 12

I taki to jest miesiąc w kulturze. Szok po werdykcie Filmowej Gdyni i podsumowanie WGW.

Dlaczego Festiwal Filmowy w Gdyni wygrała „Zielona granica”, mimo że to „Dziewczyna z igłą” zgarnęła najwięcej statuetek? O naszym kandydacie do Oscara, „Pod wulkanem” Damian Kocura, nie ma nawet co wspominać. Warto jednak podsumować Warsaw Gallery Weekend i FRINGE.

( *01.10.2024 )

12#

Idź do podcastu nr 11

Mieć dzieci i nienawidzić dzieci. Rozmowa wokół książki „Zakaz gry w piłkę”.

Wiśniewski twierdzi że „Zakaz gry w piłkę” jest zachętą do rozmowy o polskiej dzieciofobii, a Peresada – że książka nie spełnia tego wymagania. Przede wszystkim nie ma w niej odniesień do wiedzy specjalistów na temat nienawiści do dzieci.

( *13.09.2024 )

11#

Idź do podcastu nr 10

I taki to jest miesiąc w kulturze. Co z tą Masłowską i kto z „Planety singli” zagra w nowej adaptacji „Lalki”.

Michał Walkiewicz urządził zabawę w obsadzenie ról w najnowszej adaptacji filmowej „Lalki”, której ma się podjąć Maciej Kawalski, reżyser znany z niespecjalnie udanego filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”.

( *29.08.2024 )

10#

Idź do podcastu nr 9

Czy z aparatem wolno zaglądać wszędzie?

Rozmawiamy o „Zapisie socjologicznym”, wieloletnim projekcie polskiej fotografki Zofii Rydet, która odwiedzała sąsiadów, a z czasem także nieznajomych, by uwieczniać ich w domowym otoczeniu. Wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie.

( *15.08.2024 )

9#

Idź do podcastu nr 8

I taki to jest miesiąc w kulturze: lipiec. Podsumowanie półrocza w kulturze, Brat i wszystko inne.

Trudny rok dla Hollywoodu, świetny rok dla muzyczek (Charli XCX, Kim Gordon, Clairo), wielkie zmiany w polskich instytucjach kultury i Urszula Honek nominowana do Bookera. Takie to było półrocze w kulturze.

( *27.07.2024 )

8#

Idź do podcastu nr 7

Po co nam wstyd w sztuce i dlaczego piszemy teksty na telefonach. Filipka Rutkowska i Kinga Sabak.

Filipka Rutkowska właśnie wróciła z Open’era, gdzie zaprezentowała swój najnowszy performance „Kobieta z… czornygo wungla”. Kinga Sabak nigdzie nie była, ale jej proza to też opowieść o queerowej tożsamości.

( *11.07.2024 )

7#

Idź do podcastu nr 5

I taki to jest miesiąc w kulturze: jak Ślązacy trafili do Teksasu? Opowiada Ziemowit Szczerek

Dlaczego w drugiej połowie XIX wieku grupa Ślązaków wyruszyła do Teksasu, kim był ich przywódca, ksiądz Moczygemba, i czy z tej opowieści da się stworzyć polski western? O reportażu „Miasteczko Panna Maria” Ewy Winnickiej rozmawiamy z Ziemowitem Szczerkiem.

( *13.06.2024 )

5#

Idź do podcastu nr 4

PODCAST: I taki to jest miesiąc w kulturze #4. Kto zyskał na pojedynku Drake’a z Kendrickiem Lamarem  i dlaczego festiwal w Cannes zawodzi.

Podsumowując majowe wydarzenia, zaczynamy od Cannes, z którego Michał Walkiewicz przyjechał rozczarowany. Powodem przede wszystkim nudny konkurs główny festiwalu, w którym zwycięstwo odniósł rewelacyjny „Anora” Seana Bakera (znanego z „Florida Project” czy „Red Rocket”).

( *30.05.2024 )

4#

( Mintowe Ciasteczka )

Nasza strona korzysta z cookies w celu analizy odwiedzin.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak to działa, zapraszamy na stronę Polityka Prywatności.