
Co się działo w Cannes i dlaczego na Orange Warsaw Festivalu nie było słychać Charli XCX. Maj w kulturze
( 06.06.2025 )
Rozczarowania i zachwyty na Festiwalu Filmowym w Cannes. Charli XCX, której nie było słychać na Orange Warsaw Festivalu. Do tego postpunkowa płyta „Caroline 2”, książka Vincenzo Latronico „Do perfekcji” i ustawa o zawodzie artysty. Co jeszcze działo się w maju w kulturze? Posłuchajcie podcastu „I taki to był miesiąc w kulturze”!
„I taki to był miesiąc w kulturze” to podcast magazynu Mint, w których podsumowujemy najważniejsze wydarzenia miesiąca. Za nami maj, dlatego w stałym składzie: Angelika Kucińska, Michał Walkiewicz, Kinga Sabak i Aleksander Hudzik opowiedzieliśmy o istotnych koncertach, festiwalach, płytach, filmach, książkach i wystawach.
Partnerką odcinka jest Krupa Art Foundation, w której już 13 czerwca otworzą się trzy wystawy. Jedną z nich jest „Repeat After Me II”, jeden z najważniejszych artystycznych projektów ostatnich lat, stworzony przez ukraiński kolektyw Open Group. Rok temu projekt był prezentowany na Biennale Sztuki w Wenecji. Wizyta w Krupa Art Foundation to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć tę poruszającą audiowizualną opowieść o wojnie i uchodźstwie. Ponadto wystawa malarstwa Karoliny Jabłońskiej i „Wszystko_Miasto / Everything City", gdzie spotykają się dzieła Liama Younga i Mariusza Warasa. Więcej szczegółów na www.krupaartfoundation.pl. Zapraszamy!
W maju w Cannes odbył się najważniejszy festiwal filmowy na świecie. Michał Walkiewicz przywiózł nam z niego nie tylko recenzje najlepszych i najgorszych filmów, ale opowiedział też o zasadach funkcjonowania dziennikarzy na festiwalu – kolorach opasek i dostępie do wydarzeń festiwalowych. Dowiedzieliśmy się również, czy Michał Walkiewicz występuje na Lazurowym Wybrzeżu w smokingu.
Angelika Kucińska opowiedziała o rozczarowaniu, które spotkało ją na Orange Warsaw Festival. Dziennikarka wybrała się na koncert Charli XCX, ale niewiele słyszała, ponieważ Tor Wyścigów Konnych Służewiec nie zdał egzaminu z akustyki. Dlatego mimo fantastycznego show, które robi Charli XCV na scenie, trudno było się cieszyć z koncertu. Kucińska zachwyciła się jednak w maju dwiema płytami: duńskiej wokalistki i kompozytorki Eriki de Casier „Lifetime” oraz „Caroline 2” wydanego przez postpunkowy zespół Caroline.
Kinga Sabak zrecenzowała ważną książkę tego miesiąca, czyli powieść Vincenzo Latronico „Do perfekcji”. Książka ta znalazła się na tegorocznej shortliście Międzynarodowej Nagrody Bookera i choć nie dostała głównej nagrody, odniosła ogromny sukces i na świecie, i w Polsce. Inspirowaną „Rzeczami” Pereca powieść Latronico Sabak zestawiła z koreańską powieścią Sang Young Parka „Miłość w wielkim mieście” wydaną przez wydawnictwo Tajfuny. W maju autor odwiedził Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie.
Na koniec redaktor naczelny Mint opowiedział o zawodzie artysty i o tym, co Ministerstwo Kultury stara się zrobić, by osoby zajmujące się sztuką miały lepsze warunki pracy. Hudzik przypomniał słuchaczom i słuchaczkom o wywiadzie z Hanną Wróblewską na łamach Mint Magazine, w którym ministra wyjaśnia, na czym ma polegać ustawa o zawodzie artysty i jakie kwoty państwo zaoferuje artystom.
O czym mówiliśmy:
MUZYKA: Orange Warsaw Festival, płyta Eriki de Casier „Lifetime” oraz „Caroline 2” wydana przez postpunkowy zespół Caroline.
KSIĄŻKA: Vincenzo Latronico „Do perfekcji” wyd. Czarne, przeł. Katarzyna Skórska, 2025; Sang Young Park „Miłość w wielkim mieście”, Tajfuny, przeł. Marta Niewiadomska, 2025.
FILM: Festiwal Filmowy w Cannes
SZTUKA: Ustawa o zawodzie artysty
Na co czekamy w czerwcu?
MUZYKA: płyta Little Simz „Lotus”
KSIĄŻKA: Wakacyjne festiwale literackie – już w czerwcu „Początek Sezonu” w Bydgoszczy
FILM: M3GAN 2.0
SZTUKA: Wystawa Katarzyny Kozyry „Nie odwracaj wzroku” w Muzeum Fotografii w Krakowie
