Przegląd tygodnia 3 – 9 czerwca. „Ephemera”, „Inny punkt słyszenia” i premiera „Pisma” z udziałem „Mint”
Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Ephemera w Warszawie i koncert zamknięcia festiwalu Sinfonii Varsovia. Wraz z „Pismem” zastanawiamy się, jak i po co czytać sztukę współczesną. Do tego wystawy: „Opowieść z dna studni”, „Co robisz w łóżku?” Sophie Thun i Joanny Woś oraz „Urodziłam się zimna a moja siostra z gorąca” Magdaleny Karpińskiej.
13–23 czerwca, Łódź
Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi już po raz 23. zaprezentuje krajobraz polskiej i światowej fotografii współczesnej. Na blisko trzydziestu wystawach i kilkudziesięciu wydarzeniach towarzyszących widzowie obejrzą zdjęcia najciekawszych współczesnych artystów i artystek, między innymi Diego Moreny, Martina Kollara i Glorii Oyarzabal. Podczas festiwalu odbędą się premiery projektów Weroniki Gęsickiej, wyróżnionej Paszportem Polityki, i Przemka Dzienisa, nagradzanego Fryderykami za teledyski Moniki Brodki.
5–9 czerwca, Warszawa
Ephemera wraca do Warszawy. Piąta edycja festiwalu jest inspirowana słowiańskimi obrzędami związanymi z letnim przesileniem. Festiwal to nie tylko różnorodna i niespotykana nigdzie indziej muzyka, ale też performans i sztuki wizualne. W ramach wydarzenia w Nowym Teatrze odbędzie się spektakl taneczny „Future Tongues/Języki przyszłości”, który odwołuje się do biblijnej opowieści o wieży Babel. W nowo otwartej sali Muzeum Historii Polski będzie można usłyszeć prapremierę projektu „Białowieża” Izabeli Dłużyk i Chrisa Watsona (pracował jako realizator dźwięku przy dokumentach Davida Attenborougha dla BBC), a w Galerii Leto odbędzie się wystawa Marcina Dudka.
9 czerwca, 18:00
Specjalny koncert zamykający festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Podczas każdej części koncertu publiczność będzie mogła zmieniać zajmowane miejsca i samodzielnie wybierać perspektywę, z jakiej obserwuje występujących muzyków. Widzowie usiądą w trzech sekcjach: w orkiestrze, wokół orkiestry i naprzeciw orkiestry. Nad całością będzie czuwał brytyjski dyrygent Joolz Gale.
5 czerwca, godz. 18.00
STUDIO teatrgaleria, Warszawa
Ostatnio do księgi rekordów Guinnessa trafił kilkunastomiesięczny chłopiec imieniem Ace-Liam Nana Sam Ankrah z Ghany, którego mama twierdzi, że jego obrazy przypominają sztukę Jacksona Pollocka. Chłopiec stał się najmłodszym w historii wystawianym artystą, redefiniując tym samym częsty w kontekście sztuki współczesnej komentarz: „Przecież to mógłby namalować pięciolatek!”. O tym, jak czytać sztukę współczesną, porozmawiają historyczka sztuki Maja Michalak, związana z MSN Józefina Bartyzel i redaktor naczelny Mint, Aleksander Hudzik.
8–16 czerwca, Dom Avenariusów (Borowik Foundation), Warszawa
„Choć mi nie uwierzycie, moja opowieść jest piękna, a wąż, od którego ją znam, wyśpiewał ją z dna studni”. Motywem przewodnim wystawy jest cytat z opowiadania pisarki i malarki Leonory Carrington. O wodnych bytach opowiadają artystki Alicja Biała, Dobrawa Borkała, Justyna Górowska, Natalia Kopytko, kolektyw Art Project Revolution oraz Agnieszka Szostek. Nieprzypadkowe jest też miejsce, w którym odbywa się wystawa: Dom Avenariusów znajduje się w sercu Saskiej Kępy, w starorzeczu Wisły.
29 maja – 1 września, GGM1, Gdańsk
Od Wenus Tycjana, przez Maję ubraną i nagą Goi, po „Reclining figure” Henry’ego Moore’a – leżenie w sztuce jest ważne. Na leżeniu skupia się wspólna wystawa fotografki Sophie Thun i malarki Joanny Woś. Artystki podejmują refleksję nad tym, jak przedstawiane było kobiece ciało, skupiając się przy tym na dwuznacznym symbolu łóżka, które jest jednocześnie miejscem przyjemności, jak i cierpienia i niemocy.
Wernisaż: 7 czerwca, godz. 18.00
Polana Institute, Warszawa
W swoim najnowszym cyklu obrazów Magdalena Karpińska opowiada historię wielopokoleniowej rodziny. Skupia się przede wszystkim na więziach między siostrami. Częstym tłem historycznym dla opowieści o mężczyznach są wojna i wynikająca z niej przemoc. W cyklu Karpińskiej nie ma spektakularnych gestów i bohaterskich czynów. Obrazy ukazują zarówno drobne sygnały bliskości pomiędzy kobietami, jak i dzielący bohaterki konflikt.
I taki to był tydzień w kulturze. Żadan idzie na wojnę
Można już wracać do Zachęty, bo wystawa „Łzy szczęścia” to taka wystawa, dla której sam chcę wracać do galerii, gdzie ostatnimi latami chodziłem tylko po to, żeby robić sobie w ...
czytaj więcej ->I taki to był tydzień w kulturze. 960 zł za wywiad i co robi Spotify z „Car Thing”
W zeszłym tygodniu dziennikarski zakątek internetu żył wpisem Cezarego Łazarewicza o tym, że jego żona za wywiad dostała tylko 960 złotych (dotychczas wydawało mi się, że to ucz...
czytaj więcej ->Skąd masz koszulkę? Nasz świat fast fashion
Konkretni ludzie patrzą nam w oczy. „Mówią”, co musieli wyprodukować i za ile. Rozmowa z Martą Smolińską, kuratorką wystawy „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”.
czytaj więcej ->