I taki to był tydzień w kulturze. Jazz Around bez Cohena, Bondar w CSW i gdzie Nike dla Rozkosznego

Aleksander Hudzik
przegląd tygodnia
28.06.2024
2 min. czytania

Mam nadzieję, że tymczasowość kadencji Bondar nie będzie zastojem w oczekiwaniu na nową dyrekcję, lecz okresem regeneracji po rozpadzie struktur CSW.

Justin Timberlake dołączył do line’upu całorocznego festiwalu „Mocne granie” po tym, jak w Hamptons stracił prawo jazdy za prowadzenie na podwójnym gazie. Zaśpiewa razem z Beatą Kozidrak, Lindsey Lohan i Justinem Bieberem.

Justin Timberlake, zdjęcie policyjne

A skoro jesteśmy przy festiwalach – w tym tygodniu na oklaski zasługuje festiwal Jazz Around, mimo że jeszcze się nie zaczął. Impreza w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej bardziej pasowałaby do rubryki „I taki to będzie weekend w kulturze”, ale wspominam o niej, bo zanim na scenę wyszli pierwsi muzycy, ogłoszono, że organizatorzy odwołali udział jednej z największych gwiazd festiwalu, Avishaia Cohena. Basista i jego trio kilka dni wcześniej zagrali na Moscow Jazz Festival, utrzymywanym z pieniędzy resortu kultury, który podlega Putinowi. Organizatorzy Jazz Around posłuchali głosów publiczności i zrezygnowali ze współpracy z facetem, który w 2023 roku nagrywał utwory wspierające Ukraińców, a rok później brał pieniądze od Rosjan. Jazz Around nie traci wiele, bo bilety na festiwal i tak się wyprzedały, a praktyka psucia zabawy wszystkim, którzy zarabiają w Moskwie, jest po prostu dobra. 

Avishai Cohen nie zagra na Jazz Around

Kamila Bondar z Fundacji Sztuki ING na stanowisku pełniącej obowiązki dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej. Jaki to wybór? Powiedzmy, że niespodziewany. Przede wszystkim mam nadzieję, że tymczasowość jej kadencji nie będzie po prostu zastojem w oczekiwaniu na nową dyrekcję, lecz okresem regeneracji po rozpadzie struktur tej instytucji. No i chciałbym, żeby ten mityczny konkurs stał się prawdą. Dobrym znakiem jest to, że Ministerstwo Kultury właśnie ogłosiło konkurs na stanowiska dyrektora Zachęty. Niech wygra najlepszy – niekoniecznie nasz.

I na koniec, top zdziwień redakcji Mint. Tyle pięknych książek, tak różnorodnych… ale że Rozkosznego nie nominowali do Nike za jego książkę z przepisami!

I taki to był tydzień w kulturze