Kultura obowiązkowa, 1–7 lipca

Arek Kowalik
przegląd tygodnia
1.07.2024
4 min. czytania

Avant Art Festival, targi sztuki Art Fair Krakow, Festiwal Otwarty Jazdów i dyskusja o feministycznych wątkach w surrealizmie. Do tego wystawa fotografii Todda Forsgrena, immersyjna instalacja Mariusza Szypury i Pianokrąg w klimacie „Call Me By Your Name”

5–7 lipca, Wałbrzych

Najciekawszy polski festiwal kultury alternatywnej znów zawita na Dolny Śląsk. Program letniej edycji Avant Art jest wypełniony awangardowym jazzem i eksperymentalną sztuką. Na wałbrzyskich scenach zagrają m.in. Luciana Rizzo, Piotr Damasiewicz i Wojtek Mazolewski. W Galerii BWA zobaczycie pokaz mody Martyny Konieczny „no_przesada”, a w kinie Apollo muzyczne filmy: „Rave” i „Singeli Movement: Greed for Speed”.

7 lipca, 18:00, Królikarnia, Warszawa

W lipcowym Pianokręgu Bartek Wąsik przeniesie słuchaczy do świata filmu „Call Me By Your Name” („Tamte dni, tamte noce”) Luki Guadagnino. Poprzez muzykę opowie o rodzącej się między bohaterami miłości i odda niespieszną atmosferę włoskiego lata. Oprócz utworów Sufjana Stevensa i włoskich hitów z lat osiemdziesiątych Bartek Wąsik zagra też własne aranżacje Ravela, Sakamoto i Adamsa.

Wernisaż: 5 lipca, 19:00, NOMUS, Gdańsk

Amerykański artysta Todd Forsgren od dwudziestu lat fotografuje prywatne ogrody i małoskalowe uprawy z odległych miejsc świata. Kolejne kryzysy gospodarcze XXI wieku i postępująca katastrofa klimatyczna uświadomiła wielu osobom, jak ważna jest samowystarczalność. Zdjęcia Forsgrena często przedstawiają enklawy natury w postindustrialnym, jałowym krajobrazie. Ogrody zaspokajają również ludzkie potrzeby wspólnoty i piękna oraz pracy, która przynosi namacalne efekty. 

Todd Forsgren. Postindustrialny Eden

piątek, 5 lipca, godz. 20:15, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa Muzeum Narodowego „Surrealizm. Inne mity”, zorganizowana z okazji stulecia opublikowania „Manifestu surrealizmu” André Bretona, pokazuje szerszy kontekst tworzenia się tego ruchu oraz wpływu, jaki wciąż wywiera on na sztukę współczesną. O wątkach feministycznych w sztuce surrealizmu porozmawiają kuratorka wystawy Hanna Doroszuk, profesor Maria Poprzęcka i artystka Agnieszka Brzeżańska. Debatę poprowadzi redaktor naczelny Mint Aleksander Hudzik.

2–6 lipca, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

Mariusz Szypura to kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, grafik, designer i twórca gier komputerowych. Wszystkie te umiejętności wykorzystał do stworzenia immersyjnej instalacji przestrzennej, którą przez zaledwie pięć dni możecie zobaczyć w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego. „in:human” to projekt sklupiony na muzyce, którą uzupełniają wizualizacje. Te zmieniają się w zależności od pozycji widza.   

5–7 lipca, Pałac Sztuki, Kraków

Dwanaście galerii z Polski, Czech i Ukrainy przedstawi swoje kolekcje w ramach drugiej edycji krakowskiego Art Fair. To trzy dni pełne kuratorskich oprowadzań, spacerów i spotkań ludzi świata sztuki. W sobotę w Bunkrze Sztuki odbędzie się seria paneli dyskusyjnych. O roli krytyki w budowaniu wartości dzieł sztuki i kreowaniu rynku porozmawiają Anna Theiss, Karolina Plinta i nasz redaktor naczelny, Alek Hudzik.

Galeria Le Guern, Natalia Zaluska, fot. Adam Gut, z archiwum Galerii Le Guern

5. Festiwal Otwarty Jazdów

1 lipca – 4 sierpnia, Jazdów, Warszawa

Przez pięć tygodni lata jazdowskie domki będą codziennie otwarte dla publiczności. Każdy dzień to inny rodzaj atrakcji. Poniedziałki to spacery, wtorki spotkania literackie, środy warsztaty rękodzieła, czwartek – dzień spółdzielni, a w piątki będą organizowane koncerty. Soboty przeznaczone są na aktywności dla całej rodziny, natomiast w niedziele będzie można uczestniczyć w warsztatach filmowych prowadzonych przez kaskaderów, aktorki, operatorów i scenarzystki.