Kultura obowiązkowa 8–14 lipca

Arek Kowalik
przegląd tygodnia
1.07.2024
4 min. czytania

Fangor we Wrocławiu, Dawicki w Elblągu i w Warszawskie pożegnanie Galerii Karowa. Do tego rozmowa o najnowszej książce Clemensa J. Setza, warsztaty pisarskie, koncert nowego projektu Wojtka Mazolewskiego i pierwszy łódzki Audioriver

13 lipca – 20 października, Krupa Art Foundation

Wyjątkowa wystawa monograficzna poświęcona jednemu z najbardziej cenionych polskich artystów XX wieku. Wystawa skupia się na latach 60. i 70., czyli przełomowym okresie w karierze polskiego malarza. Jego prace były wtedy po raz pierwszy wystawiane w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. To niezwykła okazja, by w jednym miejscu zobaczyć tyle obrazów Fangora, a także doświadczyć tego, co nazywał „pozytywną przestrzenią iluzyjną”.

Wojciech Fangor, SU 14 (1971), dzięki uprzejmości Fangor Foundation, kolekcja prywatna

29 czerwca – 1 września, Galeria EL, Elbląg

W wystawie performer i artysta wizualny Oskar Dawicki powraca do tematu męskości, a przede wszystkim – jej kryzysu. Najważniejszą częścią wystawy są zdjęcia z cyklu „Mężczyźni”. To portrety mężczyzn, w tym Dawickiego, którzy w napięciu zmagają się z różnymi sprawami. W hollywoodzkim wydaniu zdjęcia miałyby pewnie heroiczny wymiar, ale u Dawickiego to raczej komentarz do toksycznych ideałów, którymi nasza kultura obciąża mężczyzn. Wystawie towarzyszy premiera płyty zespołu Proszek, w którym Dawicki używa swojego głosu i gra na „psychologicznej gitarze”.

Oskar Dawicki, cykl „Mężczyźni”

9 lipca, 19:00, Najlepsza Księgarnia

Spotkanie przy okazji wydania zbioru opowiadań „Pociecha rzeczy okrągłych” Clemensa J. Setza, którego Elfriede Jelinek uważa za najwybitniejszego żyjącego pisarza Austrii. Setz to autor wszechstronny. Napisał sześć powieści, trzy tomy opowiadań, sztuki teatralne, eseje i wiersze, jednak to w opowiadaniach w pełni przejawia się jego talent do tworzenia celnych i pełnych absurdu narracji, w których mieszają się groteska, groza i science-fiction. Rozmowę z Adamem Lipszycem, filozofem, tłumaczem i autorem posłowia do książki, poprowadzi Anna Karczewska.

12 lipca, 17:00, Sklep Galeria Karowa

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, i niestety w piątek tak właśnie stanie się z galerią Karowa przy ulicy Okrąg 4. Na pożegnanie osoby związane z tą przestrzenią zaplanowały wieczór pełen atrakcji: koncert kalliope, grafiki Natki Skipirzepy i Igora Gołaszewskiego, występ fletowy i karaoke prowadzone przez Patryka Różyckiego. W internecie i na miejscu prowadzona jest zbiórka na pokrycie ostatniego czynszu.

10 lipca, 18:30, Sklep Galeria Karowa

Warsztaty literackie, w którym głównym tematem będzie cielesność. Poprowadzi je Opal Ćwikła – mistrzyni Lublina w slamie poetyckim 2022 i autorka performansu UFOPORNO (2023) oraz książki pod tym samym tytułem, za którą została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku. Obowiązują zapisy przez Instagram @opal_cwikla lub mail dostępny na stronie wydarzenia.

12–14 lipca, Łódź

Pierwsza edycja Audioriver w mieście bez rzeki*. Przez trzy dni na Łódzkich Błoniach posłuchacie najciekawszych artystek i artystów światowej sceny klubowej. To pełen przekrój współczesnej elektroniki: od legend (Richie Hawtin, Damian Lazarus), po topowych DJ-ów i DJ-ki (Dixon, VTSS, Mathame) i nowe trendy. Szczególnie polecamy powracających z nową płytą Kiasmos, WhoMadeWho i przełamujący gatunki i konwencje projekt Fever Ray Karin Dreijer z The Knife.

* nie licząc niewielkich podziemnych cieków, za Wikipedią

Fever Ray

12 lipca, 20:30, HypePark, Kraków

Koncert promujący płytę „WARSAW CONJUNCTION”. To album nagrany w Warszawie po improwizowanym koncercie w klubie SPATiF, w ramach inicjatywy „Get Your Jazz Together”. Tamar Osborn zagra na saksofonie, Sarathy Korwar na perkusji, a Wojtek Mazolewski na kontrabasie.