Kultura obowiązkowa, 17–23 czerwca 2024

Arek Kowalik
przegląd tygodnia
10.06.2024
4 min. czytania

Festiwale: Big Book i Jazz Around, Przegląd Sztuki Survival, wystawa grafik Estery Mrówki, spektakl „Ciało. Pamiętnik”, romantyczny rap PLAWGO i open call na rezydencję wytchnieniową

17–23 czerwca 2024

21–23 czerwca, Big Book Cafe MDM i Dąbrowskiego

12. edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „JESTEŚMY ILUZJĄ!”. Festiwal otworzy spektakl „Panika”, w którym wystąpi aktor i tancerz Aliaksei Liubchanka. Na widzów czekają trzy dni pełne dyskusji, spotkań z twórcami i performansów. O iluzjach naszych czasów porozmawiają poetka i tłumaczka Krystyna Dąbrowska, prof. Andrzej Leder i reżyserka Małgorzata Szumowska. Katarzyna Herman i Rafał Królikowski przeczytają opowiadania Leonory Carrington. Część wydarzeń będzie transmitowana na facebooku. 

28 i 29 czerwca, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

Jazz Around przybywa do Warszawy. Festiwal prezentuje różnorodne odmiany jazzu i gatunków pokrewnych: od funku i soulu po world music, elektronikę i fusion. Na trzech scenach w Zamku Ujazdowskim i jego parkowym otoczeniu zagrają zagraniczni goście, m.in. Alfa Mist, Emily King, Brekky Boy i Joel Culpepper, oraz czołowi reprezentanci polskiej sceny okołojazzowej: Łona x Konieczny x Krupa, Ania Szarmach, Wojtek Mazolewski Quintet, czy Marcin Masecki Big Band.

21–25 czerwca osiedle Brochów, Wrocław

Emocjonalny przepych, nadmiar i intensywność to kluczowe cechy romantyzmu. W słowach Marii Janion, które stały się inspiracją dla tegorocznej edycji festiwalu: romantyzm to frenezja i niepodległość. Kuratorzy wystaw przyglądają się roli romantyzmu w kształtowaniu współczesnych postaw narodowych, często prowadzących do ksenofobii i nacjonalizmu, ale też wpływom romantycznej estetyki na popkulturę (wampiryzm, spirytualizm, otwarcie na niesamowitość). Prezentują również próby przekształcenia  archetypu „bohatera romantycznego” w kontekście postkolonialnym i queerowym. 

Otwarcie: 18 czerwca, 19:00 – 21:00, Kwiaciarnia Grafiki, Warszawa

Ponowne otwarcie Kwiaciarni Grafiki, warszawskiej pracowni sitodruku, po zalaniu i remoncie. W odświeżonej przestrzeni zobaczyć będzie można prace Estery Mrówki, absolwentki krakowskiej ASP. Artystka, znana początkowo z lekkich, barwnych prac, w których poruszała trudne tematy, odeszła od koloru, by skupić się na rysunku. W swoich monochromatycznych grafikach opowiada o zwyczajności, codzienności i prostocie.

22–23 czerwca, Świetlica Nowego Teatru, Warszawa

Przez pół roku jedenaścioro młodych osób z pomocą pedagogów_żek teatru i psychoseksuolożki Weroniki Walkiewicz eksplorowało swoją relacją z ciałem w okresie dojrzewania. Wykorzystując język teatru, dzielą się swoimi lękami, spostrzeżeniami i potrzebami związanymi z dorastaniem. Spektakl CIAŁO. PAMIĘTNIK powstał przy współpracy Nowego Teatru z Akademią Teatralną w Warszawie, w ramach realizacji projektu MARGINES MOJEGO CIAŁA.  

19 czerwca, 19:15, Chmury, Warszawa

Jak sam mówi, zaczyna karierę w momencie, w którym sportowcy ją kończą. PLAWGO to raper jednocześnie współczesny i oldschoolowy. Nie obchodzą go trendy, tworzy muzykę, której sam chciałby słuchać. Beaty i vibe jak J Dilla i Erykah Badu, teksty szczere, bezpośrednie i zabawne. W Chmurach towarzyszyć mu będzie pełen zespół: Dominik Ossowski (perkusja), Olaf Sośnicki (klawisze), Patryk Wołczek (bas) i Maciej Jankowski (gitara).

zgłoszenia do 23 czerwca, Goyki 3 Art Inkubator, Sopot

Jesteście działacz(k)ami lub animator(k)ami kultury? Jeśli przytłacza was liczba zadań w ostatnich latach i potrzebujecie odpoczynku, doskonałym rozwiązaniem będzie rezydencja wytchnienieniowa w Sopocie. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie, wyżywienie, zwrot kosztów podróży, trzy godziny konsultacji mentoringowych wraz z dostępem do pełnej wersji testów Gallupa oraz możliwość korzystania z przestrzeni wspólnych i wydarzeń organizowanych w Art Inkubatorze.