Reklama

Noc Muzeów: Sztuka w plenerze

Redakcja
artykuł sponsorowany
film
sztuka
15.05.2024
8 min. czytania

Bank Pekao S.A. we współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych zaprasza na cykl pięciu seansów, które zabiorą was w podróż po świecie sztuki. Obejrzycie witraże Mehoffera, „Bratki” Stanisława Wyspiańskiego albo rzeźbiarstwo Adama Myjaka.

Podczas Nocy Muzeów, która odbędzie w sobotę 18 maja w Warszawie, na terenie Akademii Sztuk Pięknych (przed budynkiem Pałacu Czapskich) zostanie zorganizowane kino plenerowe. Od godziny 20.00 odwiedzający będą mogli zobaczyć pięć filmów o świecie sztuki, które Bank Pekao przygotował wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych. Zapraszamy na obejrzenie cyklu produkcji poświęconych artystom, których twórczość jest związana z Bankiem Pekao S.A. 

Filmy przybliżają dzieła klasyków takich jak Józef Mehoffer, Wojciech Kossak i Stanisław Wyspiański, a także twórczość artystów współczesnych – Franciszka Maśluszczaka i Adama Myjaka, autora słynnej rzeźby „Żubra”, która jest symbolem Banku Pekao. Widzowie będą mieli okazję wypocząć na leżakach, oglądając filmy, a także poczęstować się popcornem. Każdy seans trwa około godziny, a filmy będą wyświetlane w seriach kolejno o godzinie 20.00, 21.00 oraz 22.00.

Repertuar:

,,Rytm materii’’ – co łączy monumentalną ,,Kwadrygę Apollina’’ zamieszczoną na dachu Teatru Wielkiego w Warszawie  z okazałą rzeźbą ,,Żubra’’ będącego symbolem Banku Pekao? Oba pomniki wyszły spod dłuta wybitnego artysty – prof. Adama Myjaka. ,,Rytm materii’’ przybliża sylwetkę artysty oraz jego dorobek artystyczny. W swoim dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Laureat licznych nagród i wyróżnień. W 2005 r. za zasługi dla polskiej kultury, otrzymał złoty medal Gloria Artis. Adam Myjak też wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

,,Wyspiański w Londynie’’ – film poświęcony wystawie, na której pokazano ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego, pastel znajdujący się w kolekcji banku.

,,Barwy światła’’ – film o twórczości Józefa Mehoffera, autora popularnego malowidła „Dziwny ogród”.

,,Było pięknie’’ – film, w którym poznajemy zachwycający świat malarza i rysownika, Franciszka Maśluszczaka.

,,Okiem liryka’’ – film, który przybliża historię monumentalnego obrazu ,,Bitwa pod Piramidami’’ Wojciecha Kossaka.

Zdjęcie z filmu ,,Było pięknie’’

Krakowskie witraże Wyspiańskiego w warszawskim plenerze

„Barwy światła” to film poświęcony artyście, który szkolił się pod okiem samego Jana Matejki, przyjaźnił się i wielokrotnie współpracował ze Stanisławem Wyspiańskim. Mehoffer, bo o nim mowa, był jednym z najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski.

Malarz, grafik, rysownik, projektant witraży, twórca plakatów, mebli, wnętrz i tkanin. Doświadczenie zawodowe Józefa Mehoffera mogłoby zawstydzić niejednego z nas. Wszechstronny twórca pozostawił po sobie okazały dorobek artystyczny, który w różnorodnej formie możemy podziwiać także dzisiaj. 

Kadr z filmu ,,Barwy światła’’

Bank Pekao przedstawia mniej znaną twórczość Mehoffera, autora słynnego obrazu „Dziwny ogród”

Doktor Paweł Ignaczak (historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie) przenosi widzów do Krakowa, gdzie prezentuje miejsca związane z dorobkiem Mehoffera. Widzowie mogą odwiedzić Pracownię i Muzeum Witrażu, dawniejszy Krakowski Zakład Witrażu S.G. Żeleńskiego, gdzie w 1933 roku powstały jedne z jego najpiękniejszych witraży: ,,Alegoria oszczędności’’ oraz ,,Suae quisque faber fortunae’’. Oba witraże zdobią reprezentacyjną klatkę schodową w siedzibie Banku Pekao przy ul. Szpitalnej w Krakowie. 

Są one dostępne zarówno dla klientów tej wyjątkowej placówki, jak i wszystkich tych, którym sztuka jest szczególnie bliska. W „Barwie światła” poznamy także historię kamienicy, dawnej siedziby Kasy Oszczędności Miasta Krakowa, zbudowanej w latach 1881–1883 przez Karola Knaussa według projektu Karola Borkowskiego. 

Pekao wspiera przedsięwzięcia mające na celu propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę. 

Kadr z filmu ,,Barwy światła’’

Maśluszczak: kreska Chagalla, płótna Boscha

Franciszek Maśluszczak, malarz, grafik i rysownik, jest współczesnym artystą o rozpoznawalnym stylu. W swoim dorobku ma ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum im. Chagalla w Witebsku, Muzeum Miejskiego w Gandawie, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Zrealizował cykl fresków Drogi Krzyżowej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie oraz polichromię w kapliczce w Borkach koło Wrocławia. 

Maśluszczak potrafi w inspirujący sposób uchwycić na płótnie piękno przyrody. Poprzez barwną opowieść snutą w stylu średniowiecznych malowideł, a także karnawałowej sztuki Hieronima Boscha, przybliża nam świat swojej niezwykłej wyobraźni. Artysta pochodzący z Kotlic koło Zamościa często czerpie z własnych doświadczeń oraz wnikliwej obserwacji rzeczywistości. ,,Staram się dzień wypełnić oglądaniem świata’’ – mówi rysownik. W filmie przedstawione są miejsca związane z jego twórczością. Przeniesiemy się do pracowni artysty, a także malowniczego Cegłowa. Maśluszczak wspomina swoich pedagogów oraz czasy studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta opowiada o pracy w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie, gdzie zrealizował wspomniany cykl fresków.

„Trzeba bezwzględnie kochać to, co się robi”

Zdjęcie z filmu ,,Było pięknie’’

„Żeby być artystą, trzeba bezwzględnie kochać i lubić to, co się robi. Codziennie rysuję, zapisuję, szkicuję to, co usłyszałem, co ludzie powiedzieli, a także to, co przyfruwa nie wiadomo skąd. Wyobraźnia jest czymś wyjątkowym, inspirację czerpię z otaczającego mnie świata, także ze snów… To wszystko, co tworzy artysta, jest ważne – na różnych etapach twórczości i życia’’ – podsumowuje Maśluszczak.

Gigantyczne panoramy Kossaka. Jedna bitwa, kilka fragmentów

Czy można oddać emocje towarzyszące scenie batalistycznej na płótnie? Okazuje się, że tak, jeśli obraz ma wymiary 15 × 115 metrów, a autor(ka) ma talent godny Wojciecha Kossaka. Powstała w 1900 roku ,,Bitwa pod piramidami’’ do dziś robi wrażenie i jest obiektem analiz wielu badaczy i badaczek. Film ,,Okiem liryka’’ śledzi historię tego monumentalnego obrazu. 

Wojciech Kossak był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. ,,Bitwa pod piramidami’’ była trzecim dziełem tego typu, po ,,Bitwie pod Racławicami’’ oraz ,,Panoramie Berezyńskiej’’ (stworzonej wspólnie z Julianem Fałatem). Obraz nawiązuje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie w latach 1798–1801. 

Wybitny malarz stworzył niezwykle barwną scenę, gdzie uwagę widzów przyciągają rozpędzone sylwetki koni ukazane w dynamicznych pozach. Sporo miejsca artysta poświęcił również na szczegółowe przedstawienie postaci ludzkich oraz unoszących się kłębów pyłu. Całość pobudza wyobraźnię i pozwala odczuć gwałtowną atmosferę dawnych wydarzeń. 

Kadr z filmu ,,Okiem liryka’’ fot. Armando Alvarado

W filmie poznajemy historię monumentalnego malowidła, podzielonego niegdyś przez artystę na fragmenty. Te obecnie znajdują się w różnych zbiorach. Posiadaczem jednego z nich jest Bank Pekao, który wiosną ubiegłego roku wystawił fragment wyjątkowego dzieła na wystawie „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie. Kolejną część panoramy możemy odnaleźć w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Twórcy filmu zestawili obraz należący do banku z tym, który został zakupiony przez bratanicę Wojciecha Kossaka w 1936 roku. 

Obraz „Bitwa pod piramidami” kryje w sobie ciekawą lekcję dla widzów. Jego niezwykle walory artystyczne skłoniły bank do podjęcia dalszych kroków w celu popularyzacji tego dzieła, a przede wszystkim – do stworzenia filmu na jego temat. 

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Zapraszamy również do odwiedzenia Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. W swoich zasobach bank posiada niespełna tysiąc dzieł sztuki, z czego część jest dostępna na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki. Znajdują się w niej obiekty znanych artystów, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W tym bogatym wachlarzu dzieł znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg czy Bożenna Biskupska. Do kolekcji banku zaliczają się również rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku. Do współpracy przy tworzeniu Wirtualnej Galerii zaproszeni zostali eksperci, którzy swoim autorytetem wspierają działania podejmowane w ramach projektu.

Cieszcie się sztuką w sieci, jak i w warszawskim plenerze – w najbliższą sobotę zapraszamy pod Pałach Czapskich w Warszawie!

Kadr z filmu ,,Okiem liryka’’ fot. Armando Alvarado

Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.