PODCAST: I taki to jest miesiąc w kulturze #4. Kto zyskał na pojedynku Drake’a z Kendrickiem Lamarem  i dlaczego festiwal w Cannes zawodzi

Redakcja
podcast
30.05.2024
3 min. czytania

Podsumowując majowe wydarzenia, zaczynamy od Cannes, z którego Michał Walkiewicz przyjechał rozczarowany. Powodem przede wszystkim nudny konkurs główny festiwalu, w którym zwycięstwo odniósł rewelacyjny „Anora” Seana Bakera (znanego z „Florida Project” czy „Red Rocket”).

Złota Palma dla filmu „Anora” Seana Bakera i o tym, co wydarzyło się w Cannes. Nowa ministra kultury, kim jest i co powinna zmienić w filmie, sztuce, literaturze i muzyce, oraz o tym, kto zyskał na pojedynku Drake’a z Kendrickiem Lamarem: między innymi o tym posłuchacie w majowym podcaście Mint, „I taki to jest miesiąc w kulturze”.

„I taki to jest miesiąc w kulturze” to podcast, w którym raz w miesiącu w stałym gronie rozmawiamy o tym, co ważnego dzieje się w kulturze. Cztery tematy ze świata filmu, muzyki, sztuki i literatury, a ponadto – co w danym miesiącu najbardziej zaciekawiło, co najmocniej rozczarowało, i na co z niecierpliwością czeka grono prowadzących. Podcast jest nagrywany w studiu newonce i emitowany na antenie radia.

Podsumowując majowe wydarzenia, zaczynamy od Cannes, z którego Michał Walkiewicz przyjechał rozczarowany. Powodem przede wszystkim nudny konkurs główny festiwalu, w którym zwycięstwo odniósł rewelacyjny „Anora” Seana Bakera (znanego z „Florida Project” czy „Red Rocket”).

Hanna Wróblewska wybrana nową ministrą kultury. To zaskakujący wybór, bo wieloletnia dyrektora Zachęty jak dotąd nie piastowała funkcji rządowych. Co to oznacza dla polskiej kultury? O tym usłyszycie w podcaście.

Omawiamy zmiany w instytucjach związanych z literaturą, czyli Grzegorz Jankowicz jako nowy dyrektor Instytutu Książki i Magdalena Dębowska (z Wydawnictwa Karakter) jako prezeska Polskiej Izby Książki. A na deser wielka wojna Drake’a z Kendrickiem Lamarem – kto na tym zarobił?

Ponadto nasi autorzy polecają:

Film: „Anora”, reż. Sean Baker

Płytę: Jessica Pratt, „Here in the Pitch”

Film dokumentalny: „Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała”, reż Klára Tasovská, MDAG

Książkę: „Furia i inne opowiadania”, Silvina Ocampo, tłum. Tomasz Pindel, Wydawnictwo Literackie

Nie polecają:

Filmu: „Megalopolis”, reż. Francis Ford Coppola

Płyty: „Radical Optimism”, Dua Lipa

Ciszy wokół strajku pracowników warszawskich muzeów

„Męskiego” numeru miesięcznika „Twórczość”, gdzie na okładce wypełnionej nazwiskami twórców nie ma ani jednej kobiety

Czekają na:

Książkę: „Słoneczny szkielet” Mike McCormack, tłum. Piotr Siemion, Wydawnictwo Filtry

Płytę: Peggy Gou i jej przyjazd do Polski

Wystawę: „In the Eye of the Storm: Modernism in Ukraine, 1900–1930s” w Royal Academy of Arts w Londynie