Przegląd Tygodnia, 10–16 czerwca
Art Basel, koncerty Robert-Schumann-Philharmonie Chemnitz w Polsce i nagrody KAF Young Art Prize 2024. Do tego 7. urodziny „Małego Formatu”, koncert Nagrobków, wystawa o Grzegorzu Rosińskim, Niesamowity Reymont i Warsaw Queer Week
13–16 czerwca, Messe Basel, Bazylea, Szwajcaria
W Bazylei ruszają najważniejsze na świecie targi sztuki. 285 czołowych galerii pokaże dzieła ponad czterech tysięcy artystek i artystów z pięciu kontynentów. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja będzie inna niż poprzednie. Oprócz wystaw w Messe Basel widzowie będą mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach rozrzuconych po całym mieście. Celem targów jest ożywienie rynku sztuki, to też odpowiedź na zmianę pokoleniową wśród kolekcjonerów.
11 i 12 czerwca, Łódź, Wrocław
Robert-Schumann-Philharmonie, jedna z najstarszych orkiestr w Niemczech, wystąpi 11 czerwca w Filharmonii Łódzkiej oraz 12 czerwca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Do Polski orkiestra przyjedzie ze znakomitym kwartetem fortepianowym Fauré Quartett pod dyrekcją niemiecko-japońskiego dyrygenta Eliasa Grandy. Program Chemnitz 2025 na różne sposoby nawiązuje do polskiej kultury.
14 czerwca, 19:00, Krupa Art Foundation, Wrocław
KAF Young Art Prize to międzynarodowy konkurs malarski organizowany przez wrocławską Krupa Art Foundation. Na wystawie zobaczyć będzie można obrazy finałowej dwunastki artystów wybranych spośród prawie 1600 zgłoszeń. Podczas uroczystej gali zostaną ogłoszeni laureaci w trzech równorzędnych kategoriach. Zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 12 tys. Euro.
14 czerwca, 19:00, Młodsza Siostra, Warszawa
Siódme urodziny internetowego magazynu krytyczno-literackiego „Mały Format”. To jedno z nielicznych miejsc na polskiej scenie kulturalnej, w którym wciąż można przeczytać polemiki dotyczące polskiej i zagranicznej kultury współczesnej. Impreza w Młodszej Siostrze rozpocznie się spotkaniem autorskim z Krzysztofem Sztafą, współpracownikiem MF, przy okazji premiery jego debiutanckiej powieści „Wielka radość w polskich domach”.
14 czerwca, 20:00, Bar Studio, Warszawa
Recepta na fomo: dwa ciekawe wydarzenia na raz. Zespół Nagrobki to autorski projekt Macieja Salamona i Adama Witkowskiego. Ich muzyka to mieszanka gitarowego noise’u, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu okraszona tekstami o śmierci i przemijaniu. Grzegorz Rosiński to legendarny polski rysownik, znany przede wszystkim z serii Thorgal. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad czterysta plansz komiksowych, obrazów i przedmiotów związanych z jego życiem i twórczością.
Warsaw Queer Week
7–15 czerwca, Warszawa
Wspólna inicjatywa Lambdy Warszawa i UniPride poprzedzająca Paradę Równości. W ramach QueerWeek odbywają się spotkania, dyskusje, warsztaty, wystawy, koncerty i imprezy związane z kulturą i prawami LGBTQIA+. W Big Book MDM odbędą się literackie spotkania z cyklu QueerBook, m.in. spotkanie z Renatą Kim czy dyskusja o inkluzywnym i niebinarnym języku.
13–16 czerwca, Muzeum Literatury, Warszawa
Wystawa z okazji 100. rocznicy przyznania Reymontowi Nobla, inspirowana jego mniej znaną powieścią „Zjawa”, jest zbudowana wokół trzech osi tematycznych. Pierwsza przywołuje bohaterów i fabułę powieści. Druga to komentarz do jej głównych wątków, z odniesieniem do dzieł sztuki i przedmiotów z tego samego okresu (przełom XIX i XX wieku). Na trzecią składają się współczesne rzeźby i grafiki oraz performens stworzony na kanwie powieściowego świata, w których ruch, obiekt i teksty wchodzą ze sobą w nieoczekiwane relacje.
I taki to był tydzień w kulturze. Taylor Swift na okładce „Książek”, Kanye West w ruinie
W Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Sztuki w Łodzi zaczęło się odliczanie. Pracownicy od lat czekali na ten moment. Gazeta Wyborcza ogłosiła rychłą ewakuację dwóch przewodnic...
czytaj więcej ->I taki to był tydzień w kulturze. Żadan idzie na wojnę
Można już wracać do Zachęty, bo wystawa „Łzy szczęścia” to taka wystawa, dla której sam chcę wracać do galerii, gdzie ostatnimi latami chodziłem tylko po to, żeby robić sobie w ...
czytaj więcej ->O Ślązakach w Teksasie. Ziemowit Szczerek
Małe, zadupiaste miasteczko na południu Teksasu z dziwną historią i dziwnym klanem Moczygembów z sygnetami ojców-założycieli. Mamy dąb, mamy Ku-Klux-Klan, mamy weteranów wojny w...
czytaj więcej ->