Przegląd tygodnia 22–28 kwietnia

Arek Kowalik
przegląd tygodnia
15.04.2024
5 min. czytania

Literackie premiery: „Mowa chleba” Łapczyńskiej i „Poltergeist Honek”, urodziny Planu B i „Sympatyk” z Robertem Downey Jr. na HBO. Do tego dużo teatru: „Czarodziejska Góra” w TR Warszawa, „Dzieje grzechu” w Starym Teatrze i „Święta Kluska” w Komunie Warszawa

Serial

Sympatyk, reż. Park Chan-wook

HBO Max

„Wszystkie wojny są toczone dwukrotnie, pierwszy raz w na polu bitwy, drugi raz w pamięci”.   

1975 rok, koniec wojny w Wietnamie. Komunistyczny agent i prawa ręka południowowietnamskiego generała ucieka do Stanów. Na miejscu konfrontuje się z własną podwójną tożsamością i amerykańską popkulturą, która kreuje narracje wokół zakończonej wojny. Za reżyserię odpowiada twórca „Oldboya”, Park Chan-wook, a Robert Downey Jr. zagrał pięć różnych postaci. Zabieg ryzykowny, ale i pasujący do wielowątkowej fabuły literackiego pierwowzoru – nagrodzonej Pulitzerem książki Vieta Thanha Nguyena o tym samym tytule.

Teatr

25-28, 30 kwietnia, TR Warszawa

W „Czarodziejskiej górze” Tomasza Manna zamknięci w sanatorium kuracjusze dyskutują o filozofii i percepcji czasu. W spektaklu Michała Borczucha czarem staje się izolacja. Lokatorzy i lokatorki kamienicy zamknięci ze sobą w czasie lockdownu zaczynają dostrzegać osoby i tematy, na które nie zwracali wcześniej uwagi. Zauważają własne uprzywilejowanie, rozmawiają o nowych formach pracy i trosce o siebie oraz innych. Zawieszeni w bezczasie, pragną jednocześnie powrócić do normalnego życia i na zawsze pozostać w stanie oczekiwania.

23 kwietnia, Stary Teatr, Kraków

Współczesna wariacja na temat niegdyś skandalizującej powieści Stefana Żeromskiego. Twórcy spektaklu odrzucają obecny w oryginale male gaze i patrzą na historię Ewy przez queerowo-feministyczną soczewkę. To próba podmiotowego przedstawienia kobiecej seksualności oraz zmian, które zaszły w myśleniu o niej w ostatnim stuleciu.

26 kwietnia, Komuna Warszawa

Kluska to bulterierka żyjąca pod opieką pary kreatywnych i bezdzietnych pracowników korporacji, która sprawia im coraz większe kłopoty. Twórcy spektaklu określają gatunek spektaklu jako holy-hop-dog musical – ciężko powiedzieć, co to znaczy, ale po Agnieszce Smoczyńskiej, autorce takich filmów jak „Córki dancingu” czy „Silent Twins”, można spodziewać się jedynie tego, że na pewno nas zaskoczy.

Książka

23 kwietnia, 19:00, Najlepsza Księgarnia, Warszawa

Za swoją pierwszą książkę, „Bestiariusz nowohucki”, Elżbieta Łapczyńska zdobyła Nagrodę Conrada i została nominowana do wszystkich najważniejszych polskich nagród literackich. Po czterech latach powraca z nową powieścią. Z krakowskiej Nowej Huty przenosi się do Rumunii lat osiemdziesiątych. W wyniku zaostrzonego prawa aborcyjnego sierocińce pękają w szwach. Porzucone dzieci tworzą własne rytuały, mówią językiem zwierząt i starają się przetrwać we wrogim, pełnym dziwności świecie.

23 kwietnia, 19:00, Klub Proza, Wrocław

Poetka Urszula Honek, nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera za zbiór opowiadań „Białe noce”, powraca z czwartym tomem wierszy. „Poltergeist” to wiersze o żałobie za zmarłą przyjaciółką i uldze, która przychodzi równie niespodziewanie, co śmierć. Wspomnienia przeplatają się z oglądanymi w telewizji horrorami, a nieobecność przyjaciółki przypomina o sobie w codziennych czynnościach. Spotkanie będzie transmitowane na kanałach Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocław Miasto Literatury i klubu Proza.

Wydarzenie

24–28 kwietnia, Plan B, Warszawa

Jeśli Warszawa – wzorem Berlina – zdecyduje się wpisywać kluby na listę instytucji kultury, to Plan B powinien być jednym z pierwszych, który tam trafi. Otwarty w odległych czasach, kiedy o miejscach się słyszało, a nie sprawdzało na Google Maps, do dzisiaj pozostaje jednym z nielicznych lokali, które są otwarte do późnej nocy, niezależnie czy jest weekend czy jednak już poniedziałek. Obchody urodzin rozpoczną się w środę i potrwają do niedzieli. Oprócz dj-setów będą również silent disco i wyprzedaż garażowa, a część zebranych pieniędzy zostanie przekazana na pomoc dziewczynom z Ukrainy.