Reklama

Przegląd tygodnia: majówka z Mint

Arek Kowalik
przegląd tygodnia
22.04.2024
6 min. czytania

Filmy, książki, wydarzenia i serial na majówkę. Kulturalne rekomendacje Mint Magazine

Filmy i seriale

Fallout”

Amazon Prime

Groteskowe postapo na podstawie słynnej serii gier. Twórcy świetnie odwzorowali klimat gry, jednocześnie tworząc wielowątkową narrację, która w satysfakcjonujący sposób domyka się na przestrzeni pierwszego sezonu. Ta nietypowa forma początkowo może wydawać się drętwa. Bohaterowie, tak jak gracze, stają przed moralnymi wyborami i wyruszają w kolejne questy, a rozmowy przypominają opcje dialogowe. Humor i konsekwencja twórców w łączeniu języków gry i filmu sprawiają jednak, że Fallout może być wzorem, jak dobrze adaptować gry wideo. Fallout to też kąśliwa satyra na rządy korporacji i fasadową demokrację. Brought to you by Amazon.

Jutro będzie nasze”, reż. Paola Cortellesi

Włoski hit kinowy, który w lokalnym box office przebił popularnością „Barbie” i „Oppenheimera”. Powojenna Italia. Delia (Cortellesi) próbuje wyrwać się spod władzy przemocowego męża. To słodko-gorzka opowieść o kilku pokoleniach kobiet, które walczą o podmiotowość w konserwatywnym społeczeństwie. Film jest reżyserskim debiutem Paoli Cortellesi, komiczki i aktorki, która śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”) napisała scenariusz i zagrała główną rolę.

Kaskader”, reż. David Leitch

Ryan Gosling powraca do roli kaskadera („Drive”, 2011), jednak tym razem w dużo lżejszej komediowej konwencji (i ze znacznie większą liczbą wypowiedzianych kwestii). Z planu filmowego znika odtwórca głównej roli. Na jego poszukiwanie wyrusza jego body-double Colt (Gosling) i wplątuje się w kryminalną historię, podczas której ma okazję przetestować swoje kaskaderskie umiejętności. Film jest hołdem złożonym kaskaderom i wszystkim ludziom pracującym nad rzeczywistymi efektami specjalnymi. Reżyser David Leitch sam był kaskaderem przez 20 lat (zastępując między innymi Brada Pitta). 

Książki

Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat”, Ed Yong

przeł. Magdalena Rabsztyn-Anioł, Wydawnictwo Bo.wiem

Jedna z najlepszych książek 2022 roku według „The New York Times”. Ed Yong, pisarz i dziennikarz naukowy, wychodząc od występujących w naturze zmysłów tworzy opowieść o tym, jak różne istoty odbierają rzeczywistość i kreują swój obraz świata. Yong zaczyna od znanych człowiekowi zmysłów – których wbrew obiegowej opinii jest więcej niż pięć (np. poczucie orientacji w przestrzeni, równowagi czy ciepła) i przechodzi do zmysłów, które trudno nam sobie wyobrazić. Przykładowo: czy wąż, który wyczuwa językiem drgania i ciepło widzi obraz podobny do kamery termowizyjnej, czy raczej tworzy mentalny obraz, który odpowiadałby ludzkiemu dotykowi? To nie tylko książka o biologii i kognitywistyce, ale przede wszystkim fascynująca próba zrozumienia innych perspektyw.   

Krwawy kobalt”, Siddharth Kara

przeł. Hanna Pustuła-Lewicka,Wydawnictwo W.A.B.

Kobalt jest głównym materiałem wykorzystywanym przy produkcji baterii i kluczowym surowcem dla światowej transformacji energetycznej. Jednocześnie 75% światowego wydobycia kobaltu odbywa się w Demokratycznej Republice Konga, w warunkach, które prędzej kojarzą się z XIX-wiecznymi kopalniami niż z zachodnimi normami środowiskowymi. Książka jest wynikiem wieloletniego śledztwa Siddhartha Kary, profesora British Academy i aktywisty opisującego mechanizmy współczesnego niewolnictwa. 

Życie, starość i śmierć kobiety z ludu”, Didier Eribon

przeł. Jacek Giszczak, Karakter

W nowej książce francuski pisarz i socjolog skupia się na historii swojej matki, niewykształconej kobiety z klasy robotniczej. W charakterystycznym dla siebie stylu opowieść jednej bohaterki przekłada na ogólnospołeczne diagnozy, skupiając się przede wszystkim na starości. Wątek konfliktu z matką i odrzucenia, jakie odczuwał jako gej i intelektualista, są tu tłem dla analizy systemowej przemocy i wykluczenia, które spotykają osoby starsze.

Wydarzenia

Mastercard OFF CAMERA

26 kwietnia – 5 maja, Kraków

17. edycja międzynarodowego festiwalu kina niezależnego. Tematem przewodnim festiwalu jest lęk przed innością. W czasach eskalujących konfliktów kino może uczyć tolerancji i empatii. W konkursie głównym („Wytyczanie drogi”) o nagrodę im. Andrzeja Wajdy zawalczy dziesięć filmów początkujących twórców z całego świata. Przyznana zostanie również nagroda dla najlepszego polskiego filmu ubiegłego roku. Poza filmami konkursowymi zobaczyć będzie można również sekcje niezależnego kina amerykańskiego, filmowe przedstawienia dziewczyn, czy narracje skupione wokół geopolitycznych granic. 

Tygrys w ogrodzie – sztuka Marii Prymaczenko

Wydarzenia towarzyszące: 4–5 maja

MSN w Warszawie

Majówka to świetna okazja do nadrobienia wystawy jednej z najważniejszych ukraińskich artystek, której antywojenna sztuka współcześnie rezonuje równie mocno, jak w czasach, w których powstawała. Artystka czerpała z ludowych tradycji Polesia. Jej gwasze (obrazy malowane farbą z domieszką kredy) są pełne mitycznych zwierząt i scen z codziennego życia na wsi, w których ukazane zostały wojna, głód i choroba. Podczas długiego weekendu będzie można wziąć udział w oprowadzaniach w językach polskim, angielskim i ukraińskim oraz twórczych warsztatach rodzinnych.

Marija Prymaczenko, „Kawka lata, swego męża szuka, lecz go nigdzie nie ma. Jego ciało rozleciało się po całej Ukrainie. Będą rosły kwiatki, będą je rwały dziatki, będą nieść na mogiły. A moja mogiła w niebo się wzbiła”, 1991

Romare

3 maja, Niebo, Warszawa

Brytyjski DJ i producent Archie Fairhurst swój pseudonim zawdzięcza Romare Beardenowi – amerykańskiemu artyście, który zasłynął kolażami przedstawiającymi jazzowe big bandy. Jest to tym samym twórczy manifest – Romare komponuje muzyczne kolaże, które trudno przypisać do jednego gatunku. Punktem wyjścia dla brytyjskiego artysty jest jazz, ale czerpie również z afrykańskiego folku, hip-hopu, downtempo i afrobeatu, a w występach na żywo ciągnie go do muzyki tanecznej.