Dlaczego Charli XCX to muzyczna królowa lata i po co nam skandale w sztuce? [Podcast]

Redakcja
przegląd miesiąca
27.06.2024
4 min. czytania

Jak sztuka opowiada o tym, co dzieje się na granicach? Czy pisarze, muzycy i filmowcy reagują na kryzys migracyjny? Podcast I taki to jest miesiąc w kulturze: czerwiec.



Czerwcowy podcast rozpoczynamy od burzy wokół obrazu „Zdejmij mundur, przeproś matkę” namalowanego przez Annę Grzymałę, który wzbudził gniew, kiedy został pokazany na wrocławskim Survivalu. Rozmawiamy też o nowej dyrektorce PiSF, literaturze opowiadającej o doświadczeniu nieneurotypowości i o tym, dlaczego Charli XCX to muzyczna królowa lata.

„I taki to jest miesiąc w kulturze” to podcast, w którym raz w miesiącu w stałym gronie poruszamy ważne sprawy kultury. Cztery tematy ze świata filmu, muzyki, sztuki i literatury, a ponadto – co w danym miesiącu najbardziej zaciekawiło, co najmocniej rozczarowało, i na co z niecierpliwością czeka grono prowadzących. Podcast jest nagrywany w studiu newonce i emitowany na antenie radia.

W tym dyskutujemy przede wszystkim o tym, jak sztuka opowiada o tym, co dzieje się na granicach. O nadużyciach siły na granicy polsko-białoruskiej opowiada obraz Anny Grzymały, którego kontekst powstania omawiamy w pierwszej części podcastu. Rozmawiamy też o tym, dlaczego i czy w ogóle pisarze, muzycy czy filmowcy reagują na kryzys migracyjny.


W czerwcu poznaliśmy nową dyrektorkę Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. O tym, kim jest Karolina Rozwód opowiada Michał Walkiewicz. Angelika Kucińska mówi o najgłośniejszym wydarzeniu muzycznym tych wakacji, czyli przeboju „The girl so confusing” nagranym przez Charli XCX razem z Lorde. Druga część współpracy jest poświęcona tej współpracy i powodom, dla których to Charli XCX jest artystką idealnie wypełniającą przestrzeń między klubami a wielkimi scenami na festiwalach.

Maria Karpińska skupia się za to na najciekawszych nowościach literackich, z których wyłapuje między innymi „Wczoraj byłaś zła na zielono” Elizy Kąckiej, „Z ogniem” Miriam Toews i „Śpiew ptasich serc” Viktorii Lloyd-Barlow, które łączy doświadczenie nieneurotypowości. Opowiada też o książce Gabriela Garcii Marqueza, której wydanie wzbudziło duże kontrowersje.

Ponadto nasi autorzy polecają:

Wystawę fotografii Weroniki Gęsickiej „ENCYKLOPEDIA” na Fotofestiwalu w Łodzi

Film: „Do granic” (Upon Entry), reż. Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vasquez, w kinach od 14 czerwca 

Płytę: „Sondo Cosmico”, Hermanos Gutierrez

Warszawski Big Book Festival, który właśnie się skończył

„Do granic” (Upon Entry), reż. Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vasquez

Nie polecają:

Serialu: „Gwiezdne wojny: Akolita”, Disney

Płyty: „This Wasn’t Meant For You Anyway” Loli Young

Kontrowersji wokół wydania opowiadań Márqueza, „Widzimy się w sierpniu”

Czekają na:

Opowiadania: „Mistrzowie opowieści o morzu”, pod red. Justyny Czechowskiej

Album Jamesa Blake’a i Lil Yachty’ego

Film: „MaXXXine” Ti Westa

Wakacje z kulturą!

Charli XCX, fot. Harley Weir