Kultura obowiązkowa 18–24 listopada

Arek Kowalik
Kultura obowiązkowa
18.11.2024
4 min. czytania

„Ziółka, drzewka, y chruściki” Agnieszki Brzeżańskiej, potrójna wystawa w Krupa Art Foundation, filmowy festiwal autorskich narracji „Korelacje” oraz Watch Docs, czyli filmy o prawach człowieka. Do tego czeski raper Vladimir518 opowiadający o socmodernizmie, spotkanie z Anthonym Passeronem i niemiecka legenda muzyki klubowej Âme na Smolnej.

 

21 listopada – 2 marca, Muzeum Farmacji, Warszawa

Sztuka Agnieszki Brzeżańskiej została wkomponowana w apteczne meble z lat 20. ubiegłego wieku. Wystawa artystki przenika się z ekspozycją główną Muzeum Farmacji (oddziału Muzeum Warszawy) „Res pharmaceuticae”, w której przedstawiona została historia leków i farmacji. Tym samym Brzeżańska zwraca uwagę na połączenia między tradycyjnym ziołolecznictwem a współczesną medycyną. Sztuka, farmacja i rośliny stają się różnymi formami uzdrawiania. Tytuł wystawy pochodzi z pierwszego polskiego zielnika, „Herbarza polskiego”, wydanego w 1595 roku.

Agnieszka Brzeżańska, fot. Tomasz Kaczor

23 listopada – 1 czerwca, Krupa Art Foundation, Wrocław

Wrocławską kamienicę na Rynku tym razem wypełnią aż trzy wystawy skomponowane w jeden projekt o nazwie „Tropy”. „Nazwa bez wystawy, wystawa bez nazwy” to prace z kolekcji Sylwii i Piotra Krupów wybrane przez dzieci z wrocławskiej szkoły podstawowej. Zobaczycie m.in. prace Andy’ego Warhola, Wilhelma Sasnala czy Małgorzaty Mirgi-Tas. Wystawa „Moja pamięć nie należy do mnie” zgłębia skomplikowaną relację między wspomnieniami a nowoczesnymi technologiami. Trzecia wystawa, „Koordynaty”, opowiada o przestrzeniach, w których żyjemy, również tych wirtualnych, które bywają trwalsze niż te rzeczywiste.     

21–24 listopada, DCF, Wrocław

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest obejrzeć film cudzymi oczami? Podczas Festiwalu Korelacje zobaczycie filmy z autorską audiodeskrypcją m.in. Doroty Masłowskiej, Filipa Springera czy Michała Witkowskiego. W programie wydarzeń towarzyszących znajdują się również DJ set Doroty Masłowskiej i Agnieszki Szydłowskiej, pokazy futurystycznych animacji oraz specjalny set filmowy z udziałem bohaterów serialu „Włatcy Móch”. Festiwal sięga poza Wrocław, bo w warszawskim kinie Elektronik zobaczycie film otwarcia – „To tylko Rock” Pawła Karpińskiego z narracją Doroty Masłowskiej. Mint Magazine jest patronem festiwalu, a Mateusz Demski z ramienia redakcji poprowadzi spotkanie po filmie „Dziecinne pytania” Janusza Zaorskiego z narracją Filipa Springera. 

22 listopada – 1 grudnia, warszawskie kina + online

Podczas festiwalu zobaczycie filmy dokumentalne poruszające najważniejsze współczesne problemy społeczne. To dziesięć dni spotkań z filmowcami i osobami zajmującymi się prawami człowieka. Gościnią specjalną tegorocznej edycji będzie Ramona S. Diaz, amerykańska reżyserka filipińskiego pochodzenia, laureatka nagrodzonego na Sundance filmu „Matczyzna”. Szczególnie polecamy film „To uczucie” Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa o queerowej grupie przyjaciół z Warszawy oraz rumuńską produkcję „Osiem pocztówek z Utopii”, w której twórcy opowiadają o transformacji lat 90. poprzez ówczesne reklamy. 

To uczucie (2024), reż. Alex Baczyński-Jenkins

22 listopada, Smolna, Warszawa

Pierwsze urodziny projektu re[de]fined, który powstał, by promować najlepszej jakości muzykę klubową. Trudno o występ, który lepiej podkreśla tę misję niż Âme, duet-legendę niemieckiej sceny klubowej. Tej nocy na Smolnej w specjalnym secie zagra Frank Wiedemann, czyli ½ grupy z Karlsruhe. Przez ponad 20 lat kariery Âme grali w najlepszych europejskich klubach, wydając muzykę w takich labelach jak Ostgut Ton (Berghain) i Sonar Kollektiv, a od niemal dekady prowadzą z Dixonem własną wytwórnię INNERVISIONS.  

21 listopada, 18:00, Instytut Francuski, Warszawa

„Uśpione” to jedna z najciekawszych książek wydanych w tym roku. Anthony Passeron w autofikcjonalnej prozie opowiada o historii swojej rodziny w kontekście wyniszczającej epidemii AIDS. To historia jego zarażonego HIV stryja, o którym przez lata nikt w rodzinie nie mówił, i jego własnego awansu społecznego. O książce „Uśpione” z autorem porozmawia Piotr Kieżun.

21 listopada, 21:00, MCK w Krakowie

Z czeskiego betonu w krakowskie blokowiska. W MCK przy okazji wystawy „Socmodernizm: Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” wystąpi czeski raper Vladimir518. Artysta jest jednocześnie pomysłodawcą i wydawcą monumentalnego 1400-stronicowego albumu poświęconego czeskiemu dziedzictwu socmodernizmu, więc trudno o kogoś, kto bardziej pasuje do krakowskiej wystawy. Multimedialny występ poprzedzi jego wykład „Architektura czeska 58-89”. 

Reklama