Marzec w kulturze: „Dojrzewanie” serialem roku? Gdzie są pieniądze za „Chłopki” i co z koncertem Quebonafide?

Redakcja
architektura
muzyka
podcast
sztuka
27.03.2025
3 min. czytania

Czy „Dojrzewanie” to najważniejszy serial Netflixa w tym roku? Dlaczego Ministerstwo Kultury nie wspiera awangardowych festiwali, a Quebonafide musi grać dwa pożegnalne koncerty? W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy o tym, co elektryzuje świat kultury – od literackich sporów po architektoniczne nagrody.

W tym miesiącu Michał Walkiewicz, Kinga Sabak, Aleksander Hudzik i Angelika Kucińska dyskutują między innymi o tym, dlaczego najpopularniejszymi serialami na Netfliksie są jednocześnie przełomowe „Dojrzewanie” oraz ekranizacja powieści Harlana Cobena „W głębi lasu” – niestety tak mierna, że rzuca cień na cały sektor „produkcji premium” platformy.

Zastanawiają się też, dlaczego raper Quebonafide źle policzył fanów, przez co musi zorganizować dwa koncerty pożegnalne, i rozmawiają o sporze między wydawnictwem a autorką książki „Chłopki”, Joanną Kuciel-Frydryszak. O tym wszystkim w najnowszym podcaście.

Partnerką odcinka jest Krupa Art Foundation, w której zobaczycie dwie wystawy o miłości. Pierwszą z nich jest „Neurobiologia miłości” przygotowana przez słowackiego kuratora Borisa Ondričkę i inspirowana pionierskimi badaniami nad zjawiskiem neuroestetyki. Brzmi ciekawie? Dodamy jeszcze, że na tej wystawie zobaczycie między innymi prace Izy Tarasewicz. Druga wystawa to „Trafienie” kuratorowane przez Katarzynę Piskorz, która pyta, czym jest miłość, gdy zdejmiemy z niej ciężar mitów, przekonań i własnych wartości.  Wystawom towarzyszą działania immersyjne i potrwają do 1 czerwca. Do zobaczenia w Krupa Art Foundation.


W najnowszym wydaniu podcastu I taki to jest miesiąc w kulturze posłuchacie o tym, dlaczego Ministerstwo Kultury nie przyznało pieniędzy najważniejszym awangardowym festiwalom muzycznym, ale dofinansowało pewien podcast o znikomych zasięgach.

Rozmawiamy również o najważniejszej nagrodzie architektonicznej, którą w tym roku otrzymał chiński twórca Liu Jakun. Kto dziś dostaje takie wyróżnienia i czym może pochwalić się tegoroczny laureat Nagrody Pritzkera? Opowiada Aleksander Hudzik.

Kinga Sabak przynosi do studia powieść „Kielonek” kongijskiego pisarza Alaina Mabanckou, a Angelika Kucińska – płytę zespołu Clipping, która może się okazać jednym z najbardziej zaskakujących rapowych albumów tego roku. Dlaczego? Posłuchacie w podcaście.

Ponadto nasi redaktorzy polecają:

– wystawę „Autoportrety” w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz retrospektywę Davida Hockneya w Fundacji Louis Vuitton w Paryżu.

– książkę: „Kłirówy. Te, które złamały zasady” Sylwii Chutnik i Justyna Bilik (wyd. Osnova).

– muzykę: Lil Nas X i jego nowe single